Vajon minden nemzetnek megvan a maga töltött tésztája? Bizonyára,hisz a töltött tészták finomak akár húsos gombás vagy zöldséges töltelék bújhat meg a tészta
alatt mind- mind meglepetés, hasonló de mégis más köszönhetően a fűszerezésnek és az eltérő konyhatechnológiai eljárásoknak .
Nálunk derelye volt, gyerekkoromban, amit édesen ettük, prézli, porcukor járt hozzá és talán szilvalekvárral töltötték.Halvány emlékeim maradtak csak róla. Sós változatok is akadnak szép számmal. Az oroszok pelmenyinek hívják. A kínai formája inkább batyura hasonlít, többnyire bambusz edényben gőzölik. Az olaszok kifőzik attól függően milyen formájú beszélünk ravioliról vagy tortelliniről és tölteléke lehet húsos, gombás vagy spenótos ricottás ,sajtos is.
Készen is kaphatóak, de a házi frissen gyúrt tésztának nincs párja ebben az esetben sem.
Többször is szó esett már róla, hogy a mai kor modern háziasszonyának nincs ideje tésztát gyúrni, nos ezt azért cáfolnám, ahogy írtam már korábban is némi gyakorlattal szinte annyi idő alatt meg lehet gyúrni egy levél tésztát amíg a víz felforr a tészta főzéshez. Én a frissen gyúrt tészta híve vagyok .
A töltött tésztáknál azért kicsit más a helyzet, ehhez több idő és türelem kell, de nem olyan ördöngösség, hogy időnként ne lehetne próbálkozni vele.
A spenótos ravioli:
Hozzávalói :
- 300 g liszt
- 1 tojás
- víz
- 1,5 evőkanál olaj
- 0,5 evőkanál ecet ?
- 300 g spenót
- 1 csokor menta levél
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 100g friss fehér sajt
- só
- bors
- szerecsendió
Elkészítése:
A hozzávalókból tésztát gyúrunk,a következő képpen , gyúródeszkára halmozzuk a lisztet a közepébe mélyedést készítünk ebbe ütjük az egész tojást sózzuk, majd a vizet,ecetet és az olívaolajat fokozatosan hozzáadva sima tésztáva dolgozzuk össze, kigömbölyítjük, letakarva pihentetjük, majd vékonyra kinyújtjuk a tésztát,úgy ,hogy két tészta lapot kapjunk.
Míg a tészta pihen elkészítjük a tölteléket.
Ügyeljünk rá, a töltelék maradjon szaftos, élénk zöld színű és ne áztassa el a tésztát belülről!
A spenótót átválogatjuk gondosan megmosssuk ( váltott vízben, folyóvízzel leöblítjük, lecsepegtetjük és a leveleken maradt víz segítségével megpároljuk pár perc alatt, össszeesik ennyi elég is ,lecsöpögtetjük /leszűrjük a felesleges levet amit közben eresztett, sózzuk borsozzuk szerecsendiót reszelünk rá az apróra vágott zöldfűszerekkel ízesítjük ( friss mentalevél, fokhagyma/ friss fokhagymaszár /,medvehagyma ) belemorzsoljuk a friss fehérsajtot ez lehet kecske-, vagy juh sajt vagy ricotta is pici olívaolajjal is meglocsolom, öszekeverjük és hagyjuk kicsit kihűlni, hogy kézmeleg legyen tudjunk dolgozni vele.
A egyik tésztalapra elkezdjük a spenótos tölteléket halmozni (kb, egy kanálnyit) 6-7 cm távolságra egymástól , ha kész a halmok közti tésztát vékonyan megkenjük felvert tojással vagy vízzel és óvatosan ráhelyezzük a másik tészta lapot a halmok körül rányomkodjuk kicsit formázzuk a kezünkkel majd derelyevágóval felvágjuk a halmok mentén a tésztát ezt követően kézzel alaposan minden darabot még a szélein jól összenyomkodunk ne szökhessen el a töltelék főzés közben.
Bő forrásban lévő sós vízben főzzük ki a tésztát amit fel jön a víz színáre már jó is nem tart sokáig.
Ha igazán autentikus raviolit szeretnénk egy vajas "mártásban" úsztassuk meg a frissen kifőtt raviolit, ez szép fényt is ad majd neki . a mártáshoz egy merőkanál húslevest /alaplevet /tészta főzővizet 20g vajjal forraljunk össze, ebbe a mártásba szedjük bele a frissen főtt sajtos- spenótos raviolit amit tálaláskor frissen reszelt parmezánnal hintünk meg.
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !