A következő címkéjű bejegyzések mutatása: birs. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: birs. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. augusztus 6., csütörtök

Curiositas és Szentivánéji álom a Magyarország tortája 2020

Gundel torta  ihlette  a  győztes torta készítőjét. 





Az idei nyáron is, mint az elmúlt  14 évben megrendezésre került a verseny ,melyen Magyarország tortája  illetve  a  Magyarország cukormentes  tortája címért  kelnek versenyre  a  cukrászok.

Két napja  már eredményt is hirdetek meg van a győztes :

 

 

2020-ban a CURIOSITAS – Kíváncsiság lett Magyarország Tortája


Füredi Krisztián tápiószecsői cukrászmester alkotása, a „CURIOSITAS – Kíváncsiság” fantázianevű torta viselheti idén a kitüntető címet. A Magyarország Cukormentes Tortája versenyt a JÓkenyér cukrászat csapata nyerte a „Szentivánéji Álom” tortával.

A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete idén tizennegyedik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. A nyertes tortát évről-évre hatalmas érdeklődés kíséri.

Kedvelt magyar ízekkel, gyümölcsökkel készült recepteket várt az Ipartestület, olyan tortákat, melyek az ünneppel, vagy Magyarországgal összefüggésbe hozhatók, és szigorúan csak kiváló minőségű, természetes és egészséges alapanyagokat tartalmaznak.

A szakmai zsűri három fordulós értékelés után hirdeti ki a győztest, mint azt már eddig  megszoktuk. Az első körben a nevezett tortákból választott ki a zsűri anonim módon hat tortát, majd a második körben újrakóstolták a döntős tortákat és javaslatokat tettek azok tökéletesítésére.

A döntőben a versenyzőknek a zsűri jelenlétében, élőben kellett elkészíteniük a tortákat, melyeket szakmai szempontok alapján pontoztak.

„CURIOSITAS” - latinul kíváncsiságot és különlegességet is jelent. Mindkét jellemző igaz a nyertes tortára, hiszen izgalmas, újszerű íz kombinációt rejt, mely kíváncsivá tesz és kóstolásra ösztönöz.

A birsalma szinte az egyetlen olyan magyar gyümölcs, ami nyers állapotban élvezhetetlen. Rafinéria, fantázia, kifinomult érzék és szakmai tudás kell ahhoz, hogy ennek a pompás gyümölcsnek a rejtett ízei előkerüljenek. Készítője olyan ízekkel kombinálta, mint a mandula, a mogyoró, a csokoládé és a legmodernebb technológiákat alkalmazva készítette el, így igazán méltó lett az elnevezéséhez.


Füredi Krisztián a gyakorlati éveit a Gundel étteremben töltötte, a fő összetevőket (mandula, mogyoró, csokoládé) a Gundel torta ihlette, közéjük csempészte be egyik kedvenc alapanyagát, a birsalmát. Mostanában méltatlanul mellőzött gyümölcsünk, pedig a magyar gasztronómiai kultúrában évszázadok óta jelen van. A birs zselét birs kompóttal egészítette ki és birs pálinkával tette teljessé, így sikerült a legszebb arcát kihoznia a gyümölcsnek.




Mandulás piskóta, mogyoróolajos ropogós, bársonyos birszselé, narancsos mandula mousse és étcsokoládés tükörbevonó harmóniája teszi tökéletessé Magyarország idei ünnepi tortáját.











A Magyarország Cukormentes Tortája versenyt az Egy Csepp Figyelem Alapítvány minden évben a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületével együtt hirdeti meg, párhuzamosan a Magyarország Tortája versennyel. Idén a pilisszentiváni JÓkenyér cukrászat csapata győzött a Szentivánéji Álom tortával. A kreáció ízvilágát a kellemesen savanykás, fahéjas meggylekvár és a könnyű meggyes habkrém adja, melyet a tejszínes-zabpelyhes angolkrém tesz teljessé. A tortát cukormentes fehércsokoládé fedi, melyet koszorúszerűen borít a liofilizált meggy. Így a torta harmonikus ízvilágához elegáns küllem párosul..



A tortákat augusztus 19-től lehet megkóstolni, országszerte több száz cukrászdában.

Az idei évben  a járvány miatt elmaradnak  a  Duna parti  rendezvények is, korábban hagyományosan a  ott kóstolhattuk először a  nyertes tortákat, Magyarország  tortáját és  a cukormentes  országtortát.2020-ban  ez másként lesz.


 A torták receptje az idén sem publikus egyenlőre  az évvégén  várható a közlése.


Korábbi évek országtortái is megtalálhatóak a Rozmaring &ibolya blogban, 
sőt  szeretném felhívni  a figyelmet egy  birs tortára is ez a  földimogyorós mézesbirs
Amíg nem lesz nyilvános  a   Curiositas -Kíváncsiság  receptje  addig süthetjük ezt a  tortát .


 A bejegyzés a  Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete sajtó tájékoztatója alapján  készült és 

fotóit tartalmazza.
 
Jó étvágyat!
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/ 
🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
 🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

2014. február 3., hétfő

Birsalmás rétes

Rétest általában  nyáron eszünk.


Cseresznyést-,meggyest- ,barackosat-,almásat-,( talán) mákosat még ősszel is készítünk sőt káposztásat is. Birsalmásat  viszont" csak" télen  ehetünk, feltéve ha van birsalmánk. Hát nekünk van, mint arról  már korábban tettem említést  Nagyon  sok birsalmára tettünk szert, az elmúlt hónapokban, be is mutattam néhány  birsalmás  receptet. Készült  birsalmasajt, születés napi torta, likőr, bonbon, köret, mártás és leves is birsalmából.

Rétes eddig nem, most pótoltuk e hiányosságot, itt  a birsalmás  rétes receptje is.

Birsalma kompótot készítettem először, vagyis  a birseket megmostam  kockára vágtam és  enyhén citromos   fűszeres( fahéj,szegfűszeg,szegfűbors) vízben  fél puhára főztem.Kihűlés után leszűrtem .Cukrot  olvasztottam, mikor  színt kapott belekevertem  a fahéjat és a  birsalmát, pár percig kevergettem,  így  a birsalma kockákat minden oldalról befedte  a karamelizálódó cukor.Lehet tovább fűszerezni leheletnyi  szegfűszeg,szegfűbors és fahéj  keverékével.
A kiterített rétestésztára helyeztem  a  birsalmás masszát még egy kevés   fahéjjal meghintettem  és feltekertem.
Pirosra, ropogósra sütöttem.

Meghinthetjük  porcukorral  vagy  juhar sziruppal. Mi kevésbé édesen szeretjük   így ez  lépés  nálam kimaradt.



Egy "kupica" birslikőr viszont jutott mellé :

2013. december 24., kedd

Birs likőr












Az idén  a birs  a nagyon kedvelt kategóriába lépett elő nálunk.

Szerencsére bespájzoltam  belőle bőven így mikor " szembe jött velem" a recept a birs likőrrel  azonnal  úgy éreztem ezt meg kell csinálnom.

Kaptunk már  évekkel korábban birs pálinkát,  el is fogyott.

Likőrt még nem kóstoltam birsalmából, itt az ideje!
Karácsonyig még volt idő,  igaz nem sok,  talán addigra  beérik reméltem a birslikőr  ha azonnal neki látok .

A zöld-diólikőr és menta  likőr mellé így lett  karácsonyra   birs likőröm is!

Birslikőr


Az érett birsalmákat vagy birs körtéket gondosan megmossuk, magházát eltávolítjuk és gyümölcscentrifuga segítségével  kinyerjük  a levét.
Szép érett egészséges birs körtéim vannak, jó volt az idei termés  vettem is kaptam is ajándékba  bőven.  Egy szép birskörtéből kb 1 dl levet sikerült kipréselnem így 3 kg.-nyi birskörtét használtam fel.A kipréselt gyümölcslevet a pálinkával és a fűszerekkel összekeverjük és hagyjuk összeérni.
1 liter  birsalma léhez  3 dl  jó fajta pálinka ( az enyém törköly házi pálinka )  és 300 g cukor kell valamint ízlés szerinti fahéj, feleannyi szegfűszeg és  20 g keserű mandula.


Az egészet palackba szűrjük és két hétig állni hagyjuk, ekkor ismét átszűrjük.

2013. december 10., kedd

Vörösborban párolt őz csokoládés birskörte mártásban

A vadhús ünnepi lakoma, ilyenkor advent kezdetén  érthető ha felkerül a menübe,az ünnepi listára.
Túl azon, hogy  különleges ételnek számít nagyon egészséges  a vadhús, sovány hús ( zsírszegény) értékes magas tápértékű fehérjét tartalmaz és nagyon ízletes.A csokoládé ez alkalommal  (is) fűszerként szerepel attól függően mennyire vagyunk merészek  módosíthatunk a mennyiségén de javaslom bátran  kísérletezzünk próbáljuk ki nemcsak édességként húsok mellett mártásokban is megállja   helyét .(Szerepelt már e blogban is  itt a csokoládé mint fűszer.)

 Vörösborban párolt őz  csokoládés birskörte mártásban




Az  őz hús lehet lapocka vagy comb amit előzőleg  tárkony ecettel locsoljunk meg.
Egy kanál olajon egy fél kanálnyi cukrot karamellizálok, a durvára vágott vöröshagymát  átforgatom rajta majd  a húst minden oldaláról átsütöm.
Felengedem kevés vízzel, fedő alatt párolom. Szárított tárkony levelet adok hozzá és egy apróra vágott nagy birs körtét is teszek mellé, időnként átforgatom a  húst, ha  szükséges  a levét pótlom  vörösborral.
Alacsony hőmérsékleten  párolom 2-3 órán keresztül .
Mikor elkészült,  a  tűzhelyet kikapcsolom és egy kocka   étcsokoládét keverek el a szószban, ami nem más mint a  pürévé párolódott -sült boros birskörte.

Jó étvágyat!





Hozzávalói:
  •  800 g őz lapocka  vagy  comb
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 kávés kanál tárkony levél
  • 1-2 birsalma /birskörte
  • 1 evőkanál szőlőmagolaj
  • 1/2 evőkanál  cukor
  • 2,5 dl vörösbor
  • 2 dl víz
  • 10 g étcsokoládé ( 80%-os)
  • 1/2 dl tárkonyecet

2013. november 25., hétfő

Földimogyorós- mézes birs torta



Őszi torta  birsalmával, birskörtével és  mézzel  kombinálva.
A tésztába  mogyoró "liszt" került került  és csokoládé, ettől ünnepi tortává avanzsálódott.

Díszítése is természetes,  az alapanyagok felhasználásával készült ( pörkölt földimogyoró) .
Nincsenek bonyolult  elemek ebben  a tortában, könnyen elkészíthető. A legtöbb időt  a birs krém főzésével töltöttem el.

A hozzávalók  a birskrémhez:


  • 1 kg birsalma /birs körte
  • 1 citrom(frissen facsart leve)
  • 6 dkg cukor
  • 1 dl tea ( forrázott  teafű )

 amit  összefőztem.

Ha krémesebbnek   szereznénk merülőmixerrel  pépesíthetjük, ám  ha nem zavar  bennünket az itt -ott előbukkanó  gyümölcs darab  akkor ez  a művelet elhagyható. Mivel a főzésközben  fakanállal sikerült  már pépesíteni  a gyümölcsöt, így is kenhető állagú lesz. 

Így készítem :
A megmosott birsalmát (-körtét) apró kockára   vágom és kevés karamelizált cukron átforgatom.
Egy citrom frissen kifacsart levét adom bele és  folyamatosan keverem a fakanállal, pépesítem.
Kb. egy óra alatt készül el ilyen módon  a birs krémem. Ha túl száraznak ítéljük  1-1,5 dl teával hígíthatjuk, de lehetne  vízzel is. Azonban  ügyeljünk rá, ne főzzük( bő vízben)  a birset  csak pároljuk kevés lében ( szükség szerint adagolva), így  ízletesebb lesz.


Földimogyorós.,mézes birs torta

Ehhez  a tortához mogyorós  sacher alapot sütök.

Kihűlés után  nagy késsel  fűrészelő mozdulatokkal miközben a tortát folyamatosan forgatom ketté vágom.
Az alsó részét megkenem  a kihűlt birs krémmel kb.2 cm vastagon, őrölt mogyoróval gazdagon meghintem  és mielőtt óvatosan ráhelyezem  a felső torta lapot megcsorgatom finom  mézzel ( most nálunk bazsalikom méz került rá). Kicsit lenyomom, ha kell az oldalán elegyengetem a   birs krémet, én ugyan nem így csináltam, de most jutott eszembe, hogy az oldalát is lehetett volna  őrölt mogyoróba forgatni ( majd legközelebb kipróbálom így is ) .

A kész  tortát  olvasztott csokoládéval áthúzom és tetszés szerint díszíthető  egész pörkölt mogyoró szemekkel.

 A földimogyorós -mézes birs tortához így készítem a  sacher  torta alapot:

hozzávalói:

  • 5 tojás
  • 5 dkg liszt
  • 5 dkg étkezési keményítő
  • 5 dkg  darált pörkölt földimogyoró
  • tasak sütőpor
  • 12,5 dkg cukor
  • 12,5 dkg vaj
  • vanília

  •   15 dkg csokoládé  jó minőségű,magas kakaó tartalmú!!!( min 52%)
  •  vagy holland kakaópor(?)

  •  torta bevonásához még  20 dkg, magas kakaó tartalmú csokoládé
A megmosott, fertőtlenített tojásokat, szétválasztom. A fehérjét kemény habbá verem a  cukor 2/3 részével, csipet sóval. A sárgáját szintén  habosra keverem az 1/3 cukorral. A vajat óvatosan  az apróra tört csokoládéval felolvasztom. A legjobb gőzfürdőn, de némi tapasztalattal lehet kísérletezni  alacsony hőmérséklet beállítással is. Én korábban gyakran a villany tűzhely lapját maximumon pár percre bekapcsolom, nem vártam meg amíg teljesen felhevül, majd kikapcsolt állapotban  a hűlő lapon vastag falú edényben állandó kevergetés mellett olvasztottam a csokoládét, fontos ne melegedjen túl.  A vízfürdő azért biztosabb.A kihűlt vajas csokoládét a  tojássárga- krémhez adjuk, a lisztet, őrölt földi mogyorót, vaníliát, étkezési keményítőt és sütőpor összekeverjük, a sárga- krémhez adjuk azt is, majd  a tojásfehérje habbal   óvatossan  átkeverjük. Papírral bélelt/kikent/szilikon - sütő(torta) formába simítjuk és előmelegített sütőben 180 fokon  sütjük kb.  45 percig  aztán  kikapcsolt sütőben még pihentetjük  15 percet mielőtt kivesszük.

A torta áthúzásához  a csokoládét így készítettem :

A csokoládét ismét a fent említett módon olvasztjuk csak most vaj nélkül, esetleg egy ici-picit lehet hozzáadni  akkor fényesebb lesz, de vigyázzunk  a vaj mennyiségével  ha túl sokat adunk az puhítja  csokoládét  nem lesz  elég roppanós. A megolvadt csokoládét  a torta közepére öntjük és  spatulával egyenletesen elkenjük.
  

 


A bevont  tortát  teszés szerint dekorálhatjuk , diszíthetjük  nálunk  ez alkalommal születésnapra  készült ennek megfelelő  formát kapott a  földimogyoró szemek segítségével.


Jó étvágyat ! Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
📷https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

2013. november 21., csütörtök

Panna cotta

Vannak  dolgok amiket eddig még nem csináltam, nem éreztem szükségesnek.Nem  jutott eszembe,vagy csak elnapolódnak,  nem volt aktuális ?

Így voltam eddig a panna cottával is míg a napokban el nem készítettem életem  első  panna cottáját.



Könnyű olasz édesség ez, hűvös, selymes. Gyakran erdei gyümölccsel, áfonyával párosítják, a legtöbbször ilyen formában találkoztam vele én is.
Most ősz van és  a birsalma korszakunkat éljük, kipróbáltam hát a panna cotta birsalma  kombinációját.
Ez a birsalma sajt amit most használtam,  nélkülöz minden fűszert, így bátran használhattam a panna cotta ízesítésére, illatosítására levendulát. Nagyon  jó választás volt!

Birsalma és levendula  a panna cottában  biztos nem utoljára készítem ezt  a  változatot.


Hozzávalók :
  •  4 dl tejszín
  •  4 db zselatin lap
  • kávéskanál levendula(virág)

  • birsalmasajt
  • citromfű levél
Elkészítése   nagyon  könnyű, de azért figyeljünk  a részletekre.


A tejszínt felmelegítem, de nem forralom,tehát mielőtt gyöngyözni kezdene le kell húzni  a tűzről.
Közben a  zselatin lapokat  hideg vízben feloldjuk. A felmelegített tejszínhez  keverjük a  kinyomkodott zselatint, teljesen feloldjuk benne és a levendulát is hozzáadjuk.Ha levendula olajat  használunk 1-2 csepp, ha  levendula virágunk van, egy kávés kanálnyi elegendő, hogy fantasztikus illatú és aromájú legyen a panna cottánk. Formákba kanalazzuk  és  kihűtjük, majd  hűtőben  5-6 órát  tovább hűtjük. Én most  szilikon formát használtam így  nagyon könnyen kitudtam fordítani tálaláskor.
 Vékonyra szeletelt  birsalma sajttal kínáltam  és citromfű levélkékkel díszítettem.

Az ünnepi asztalon  a helye,  karácsonykor  e könnyű ám  különleges  ízű,elegáns  desszert  remek kiegészítője  lehet az ünnepi fogásoknak.
 
     

2013. november 13., szerda

Birsalma sajt ( a nagymama féltve őrzött receptje )


Nem szerettem korábban ( nem ismertem eléggé?) a birsalmát vagy birskörtét, így nem is fordítottam rá kellő figyelmet.
  A birsalma sajt  receptje ott lapult egy szakácskönyv sárguló lapjai közt.  Talán  a papírja sötétedik már, de  makulátlan ( más  feljegyzésekkel  ellentétben  sem pecsét sem gyűrődés nem fedezhető fel rajta)   mert senki nem vette eddig  a kezébe .. a birs évekig száműzetetett  a konyhámból .

Nehéz lenne megmondani az okát, hisz emlékszem jól, a nagyszüleim kertjében két birskörte fa is áll a hátsó kerítés közelében.
 
 
 Az már  a feledés homályába merült mi lett  a gyümölcseinek  sorsa, így utólag feltételezem   birsalma sajt készülhetett belőlük.


Birsalma sajt


"A birsalmákat a magjától megtisztítjuk, darabokra vágjuk és  vízben  jó puhára főzzük.
Ezután vagy szitán áttörjük  vagy  ledaráljuk. Az áttört masszához kilónként 70 dkg  cukrot adunk, azonkívül egy citrom levét.   A birsalma masszát  a cukorral együtt jó keményre főzzük.
Jól megvizesített formába  töltjük   és 24 órát állni hagyjuk  a birsalma sajtot.
Nagyon finom  ha  apróra vágott diót keverünk hozzá."

Szó szerint idéztem a receptet.Gondolom  egy kilónyi birsalmára vonatkozhat a  leírás ( ez sajnos kimaradt   receptből).




Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az utóbbi 1-2 évben már voltak próbálkozásaim, de mivel a cukor mennyiségét sokaltam,változtatnom kellett az eredeti recepten. Saját szájízre szabni, tehát  kísérletezésem során  jócskán módosult  a fenti recept is.



A megtisztított birsalmát (1-1,5 kg) nem  főzöm meg,  hanem azonnal   4 dkg cukorral  egy  citrom frissen kifacsart levével  felfőzöm,  mintha lekvárt főznék,  gyakran kavarom míg teljesen el nem válik az edény falától  ez kb. 1-1,5 óra.
Ekkorra már  a összetörik ( kicsit segítek  a fakanállal a kevergetés közben  ) ha marad is  néhány darabka egészben az már cseppet sem zavaró.


Aztán  kivizezett edényben, tálkában   kiszárítom  ( kihűlőben levő  sütő, és szoba hőmérsékletet kombinálva)  ha  az edényből már kiborítható akkor kifordítom  és hagyom a  alját is "száradni" .
Ez az én birsalma(-körte) sajtom   nem túl édes ( pont jó) kicsit  savanykás, birs ízű !
Friss kecske sajt mellé  kínálom  de a reggeli müzlibe is  nagyon bevált, vagy kókuszreszelékbe forgatva desszertként.

 

2010. október 11., hétfő

Ebéd őszi hangulatban


Hétvége, vasárnap van és megint est-ebéd lett mert a napi programunk igencsak elhúzódott.
Reggel piacra mentünk volna  a belvárosba, mert az a piac nagyság renddel jobb a mienknél. Szerencsére még időben eszünkbe jutott a mára meghirdetett tüntetés, így ellenkező irányba indultunk. A legközelebbi városka kb. 20 km -re levő piacára, ami emlékeim szerint  igen jó volt, legalábbis a tavasszal  mikor arra jártunk, igaz akkor szombat volt  így a kínálat is gazdagabb, de azért így is találtunk ebédre valót ma is, meg mikulásvirágot. Hogy ez gasztroblog, hogy került ide már megint virág, mondhatni mert  a kutyatej félék családjába tartozik az meg...  tej  ugye?......de nem, nem is  a karácsony várás az oka, egyszerű praktikusság. Szembe jött velünk és  olyan szép volt  nem lehet ott hagyni, a dekoráció meg elengedhetetlen kelléke  az étkezésnek és még sorolhatnám az okokat, de minek,  megvettük  most már itt van .....




A nap folytatásaként  a Száva parton  megnéztük az   egykori horgászásaink színterét, egy országos szintű ijász versenybe is bepillantottunk, mert ép akkor és ott jártunk, majd az erdőben sétáltunk ahol eddig a szúnyogok miatt az nem volt nagy élvezett a séta  és rövid idő alatt fel is adtuk  a hadakozást. Ám most,  nagyon kellemes őszi  séta kerekedett, ha közelebb lenne ajánlanám mindenkinek,  remek hely, az erdő illata  megmagyarázhatatlan okból vaníliára emlékeztetett s bár októberben járunk még mindig zöld a fák koronája. Sehol az ilyenkor szokásos sárga -barna-vöröses színvilág.  Azért később kell majd visszajönnünk. Bizony  jócskán  ebéd  idő volt mire  végre  eltudtunk szakadni  e csodás világtól.
Séta közben szerb - magyar, és környezet- ismereti  kompetencia alapú oktatás  ősz témáját is letudtuk, csak ebédünk nem volt még, ám  a csomagtartóban ott lapult amiből készülhet .




  • Brokkoli krém leves
  • Birsalmás-mangós  borjú borda
  • negyedelt,  héjában sült burgonya
  • bab püré
  • szőlős saláta

elkészítése kb 40 perc (a babot már reggel előfőztem )








Brokkoli krémleves



A megmosott brokkolit rózsáira szedem  a szárát  felkockázom és római köménnyel felteszem főni.Ha megpuhult, felöntöm tejszínnel, felforralom, mixelem, tálalás előtt kevés vajat is lehet hozzáadni, leves gyönggyel kínálom.


hozzávalói :

  • 400 g brokkoli
  • római kömény (mokkás kanálnyi )
  • só,vaj,víz( 1 l )
  • 2 dl tejszín
 


Birsalmás-mangós  borjú borda

 A borjú bordát lisztbe forgatom, sózom,  olívaolajon átsütöm, egy felkockázott birsalmát dobok rá, egy fél  érett mangót szintén apróra vágva, 1 dl fehér bort öntök  alá  és puhára párolom  a gyümölcsöket is, most semmi más fűszer nem került bele  így is nagyon kellemes  az íze.

Hozzávalók :

  • 8 szelet  borjú borda
  • liszt,
  • só,
  • fehérbors
  • 1 birsalma,
  • 1/2 mango
  • 1 dl fehér bor









Babpüré

Az előző nap beáztatott babot felteszem főni,( füstölt hátszínt is tettem mellé)  olajat adok hozzá lepirítom a szeletelt hagymával együtt, áttöröm , soya szószt teszek bele. A húst természetesen  a főzés befejeztével kiveszem  vékonyra szeletelem .

hozzávalók :

  • 400 g  száraz bab
  • egy fej vöröshagyma  szeletelve
  •  tengeri só ,
  • szőlőmag olaj
  • 1/2 dl soya szósz

Szőlős saláta

A friss  zöld salátát szőlő szemekkel  elkeverem ezt kínálom az ételhez,de lehetne   mézes balzsamecetes öntettel is .

2010. október 4., hétfő

Őszi gyümölcs leves

Na de milyen finom gyümölcsleves ! .........pikáns, savanykás, forró, nagyon finom........



A gyümölcslevesek  általában  hidegek és  késő tavasszal, de főleg nyáron fogyasztjuk őket.Ám ez nem szabály,lehet  ősszel is gyümölcslevest enni  ,sőt melegen forrón is!
Ahogy a  vilmos körte meg  a birs illata és aromája keveredik a mézzel és levendulával, utánozhatatlan !    


         
Hozzávalók:      


  •                       2 db vilmos körte  
  •                       1 kg sütőtök
  •                       1 db birsalma
  •                       1      narancs leve
  •                               levendula virág
  •                               méz
  •                               szőlőmag olaj
  •                               tejszín



A gyümölcsöket feldarabolom,  kanálnyi  szőlőmag olajon lepirítom,  felöntöm vízzel, puhára főzöm, tejszínnel felengedem,  felforralom és hozzáadom  a levendula virágot.
Elzárom a  tűzhelyet, fedő alatt   pihentetem  10 percet, majd botmixerrel krémesítem, habosítom tálalás előtt (már említettem a kerámia lapos tűzhely még sokáig tartja  a meleget !)




A tányérokon frissen facsart narancslével meglocsolom és mézet csurgatok rá .



Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷   https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
 🖼    https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
🖋     https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/


Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...