A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egytálétel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egytálétel. Összes bejegyzés megjelenítése

2024. február 3., szombat

Húsos káposzta krumpli gombóccal





A savanyú káposztában sok a C vitamin, ami ilyenkor télen igazi kincs! A savanyú káposztát természetes úton, biológia erjedés következtében   állítjuk elő, ennek következtében  számtalan jó tulajdonsággal rendelkezik, rendkívül egészséges táplálékunk, amit változatosan, sokféleképpen tudunk elkészíteni. Sőt, nyersen  is  nagyon finom és talán úgy tartalmazza  a legtöbb hasznos  tápanyagot, fejti ki  leghatékonyabban jó tulajdonságait. 



 

 Karácsonyi ajándékként kaptunk egy fél hordónyi házi savanyított káposztát, a férjem nővétől.

Írtam már korábban is  ez, erre felé nem ritkaság,  sőt az a ritkaság ha valaki nem maga  savanyít káposztát .  Így az ősszel  mi  is elhatároztuk magunkat  de a biztonság kedvéért megkértük,  segítsen, neki nagyobb a tapasztalata, csináljuk együtt! Közben mi  útra keltünk és mire észbe kaptunk már el is készült  a  káposzta nélkülünk, így lett belőle gasztroajándék az évvégi ünnepekre .  A káposztának idő kell míg beérik, most januárban  mire visszatértünk,  már a káposzta is jó , most kerül sor  a kóstolásra és készülhetnek is  a káposztás  fogások sorra. A töltött káposzta, elzászi savanyú káposzta,  káposzta saláta, korhelyleves, káposztás bab mellé  az idén  a húsos káposzta is beállt a sorba.

Először  székelykáposztára gondoltam, azt főznék,  de  főzés közben  elkalandoztak a gondolataim és  miután a   maradék   cumberland mártást belelódítottam, már  egy pikánsabb de nagyon finom verzió kerekedett ki.
Senki ne gondolja, hogy valami édes-savanyú  idegen ízvilágú káposztás ételt főztem, nagyon tartalmas és ízletes egytálétel  került a  tányérunkra. Remekült  illik  a hagyományos krumpli gombóc is mellé.


Pörkölt alapnak indult de mint a vadételeknél, nem  a pirospaprika  dominál  itt sem .
Az előző nap sütött szarvaskolbász ( szintén ajándék )  zsírját  hsználtam fel,  amit nem dobtam ki, miért is tennék ilyet! Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároltam rajta  majd erre dobtam a   felkockázott húsnyesedéket,  ami  a húsok  darabolása formázása, előkészítéskor felelesleg  volt, a  húsos csontokat  lepirítottam  felengedtem vörösborral  annyira, hogy majdnem ellepje, majd  folyamatosan  kevés vízzel utána öntve fedő alatt puhára pároltam. Nem főztem  bő vízben,( ez fontos!) ahogy  pörköltek esetében is, állandóan pótoljuk az elpárolgó vizet, alacsony hőmérsékleten szép  türelmesen,   időnként belekeverve, ezáltal  a tűzhely körül  időzve  1-2 órát .
Időközben  a fűszereket  bedobva, 1-2 evőkanál  cumberland mártást is hozzáadva, ügyelve  az elpárolgó  folyadék pótlására, amikor  már  a hús puha. illata belengi a konyhát  az apróra vágott   a savanyúkáposztát is adjuk hozzá. Itt, egészben szokás a káposztát savanyítani   kb 3./4 savanyú  káposztát  vágtam fel és tettem  bele és 2 dl  káposzta levet . Babérlevéllel,egy egész  szárított chili paprikával,szemes borssal fűszerezve  összeforraltam, további 1/2 órát rotyogott még a fedő alatt mire elkészült   a tetejére sült kobász és sült  karaj  szeleteket  tettem .  A kolbászt serpenyöben 20 perc alatt sütöttem  a   180 fokos sütőben saját zsírjába,n  a  húst szintén a sütőben egyben,  ahány kg annyi óra  tehát pl  egy kg-s karaj egy óra alatt sül omlósra, puhára enyhén gőzös sütőben .

 Hozzávalók:

Húsos káposzta:
  •  800-1000 g húsos tarja csont 
  • kolbász zsír (ennek hiányában bármilyen zsír, esetleg olaj  és egy kávéskanál őrölt pirospaprika )
  • 300 g  tarja  nyesedék
  •  500 g karaj 
  •  50 g füstölt  comb 
  •  50 g füstölt szalonna
  •  50 g füstölt kolbász 
  • 1 szál sütni való kobász 
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma 
  •  1-1,5 dl vörösbor
  •  mokkás kanál köménymag
  • 1-2 evőkanál  cumberland mártás
  • 2dl savanyúkáposzta lé
  • víz 

  • 1 kg savanyúkáposzta
  •  1-2 babérlevél
  •  1 kávéskanál kakukkfű





Krumpligombóc

 

1 kg burgonya 

• 1 db tojás 

• só 

• liszt

Krumplit héjában megfőzzük és még melegen krumplinyomón áttörjük. Mikor kihűlt hozzáadjuk a tojást, lisztet, sót. A tésztának jól formázhatónak kell lennie, mert gombócokat készítünk belőle. Lobogó sós vízben megfőzzük, amikor feljön a víz felszínére és még 2-3 percig főzzük. Tálra szedjük, nem kell leöblíteni. 

 


 




Jó étvágyat ! 
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2020. február 1., szombat

Babos káposzta


Babos káposzta vagy inkább  káposztás bab?
Bárhogy is hívjuk,ez az egyszerű ám nagyon  finom egytálétel biztos nem okoz csalódást.

Régen volt már mikor  a forró nyári melegben az észak -balatoni csárda hűvös szőlő lugasában a babos káposztát  tálaltak fel nekünk. Úgy emlékszem vissza a meleg  ellenére nagyon  jól esett,  finom volt, bár én  nem lelkesedem a nehéz ételekért főleg nem  nyáron,mégis ízlett.
Azért  számomra  a savanyú káposztás ételek és a bab is, főként a téli menübe illik inkább.



Most  tél van, részemről tehát semmi akadálya, hogy babos káposztát készítsünk mi is.
Savanyú káposztát  nálunk  mindig találni, egy helyes kis hordó szinte mindig tele van decembertől márciusig. Mint arról már korábban esett szó, sokan savanyítanak házilag  az ismerőseink közt szinte mindenki,  így el vagyunk bőven látva savanyú káposztával, s bár volt olyan év amikor mi is megpróbálkoztunk a káposzta savanyítással ,annak ellenére,hogy remekül sikerült, rá kellett  jönnöm, kihagyható, meg vagyunk  nélküle, hisz annyi ajándék káposztát kapunk amennyit meg se bírunk enni.
Én azért  kicsit  utófűszerezem, mert az  a tapasztalatom   a fűszerekkel erre felé szűkmarkúan bánnak, vagyis  a  sót leszámítva  nem kerül semmi  káposztára, nekem ez  szokatlan, az otthoni ízeket keresem a savanyított káposztában.




A babos káposzta  egyszerű  egytálétel. Lehetne gazdagítani füstölt hússal, füstölt oldalassal, én úgy gondolom a káposzta  és a bab is elég nehéz étel, nem hiányzik belőle a füstölt hús, ha valaki  mégsem ért egyet, a tetejére süthet  kolbászt ahogy én is tettem, mert nagyon finom  házi  (szarvas hússal készült) kolbászt kaptunk. A vadhúsos kolbász  külön kincs,  ritkaság, azonban nyugodtan elhagyható és akkor húsmentes lesz,   a vegetáriánusok is fogyaszthatják a babos káposztát.
Előző este beáztatom a  babot most is mint minden  babos étel esetében .
Másnap, leöntöm az áztató vizet  a babról, leszűröm átmosom újból és hideg vízben felteszem főni.
A babot puhára  főzzük, a főzővízbe kerülhet  babérlevél is.
Egy lábosban  kevés  szőlőmag olajat, felforrósítunk, a felszeletelt  hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk  az apróra vágott fokhagymát, átkeverjük és  rádobjuk a  szálas káposzta  felét, kicsit átpirítjuk, borsikafüvet, szemes borsot ,babérlevelet   adunk hozzá és felengedjük  egy kevés   káposztalével  illetve  a bab főzőlevével, puhára pároljuk a káposztát. Ha kész belekeverjük a babot, a maradék káposztát  is hozzáadjuk,  sózzuk az ételt. Mázas cserépedénybe, vagy tűzálló tálba szedjük és forró sütőben készre sütjük ( 20-30 perc). Aki szereti  tehet  a tetejére sütni való kolbászt is, ez esetben addig sütjük, míg  a kolbász meg nem sül, bár szerintem akkor elegendő  a 20-30 perc .
Tálaláskor kínálhatunk hozzá tejfölt   és  friss házi kenyeret is.




Hozzávalók:
  • 1 kg szálas savanyú káposzta
  • 250 g száraz bab
  • 1 evőkanál szőlőmag olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • mokkáskanál borsikafű
  • 2-4 babérlevél
  • tengeri só
  • 3-4 szemes bors  

          



         


Jó étvágyat !

Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
 🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

2019. december 29., vasárnap

Rakott kel

A rakott kel  pompás egytálétel, akár maradék hús felhasználásával  a két ünnep közt is ehetünk egy finom ebédet






A kel levelei nemcsak gazdag ízeket és változatos konyhai lehetőségeket rejtenek, hanem azt is jelképezik, hogy a télben is ott van az élet: vitaminban, rostban, történetben. A hideg hónapokban, amikor kevesebb friss zöld kerül a tányérra, a változatosság változatlanul fontos. A szín nemcsak esztétika — minden árnyalat más tápanyagot, más hatást, más örömet hoz.

A zöld leveles zöldségek  nagyon sok mindenre jók
Szorongás,depresszió pánik  ellen  is, gondoltad volna? 
Együnk gyakran belőlük!


Késő ősszel télen is van kelkáposzta,  ahhoz könnyen hozzájuthatunk így készíthetünk gyakran kelkáposztás ételt.  Frankfurti levesbe "kötelező",  a  húslevesbe is szoktam egy cikkelyt belefőzni így tanultam az anyukámtól.
Gyakran készítenek  klasszikus főzeléket is kelkáposztából.
Leveleit felhasználhatjuk mint  káposztát ,megtölthetjük, gombával rizzsel és feltekerve  különböző tekercseket késztve vagy  mint a töltött káposzta hasonló töltelékkel kínálhatjuk .

Önálló ételként  a rakott kel  tejfölösen  a legismertebb talán, szerintem.


A RAKOTT KEL TÖRTÉNETE

  • A kelkáposzta a 19. század közepéig ritka zöldség volt, főleg kolostorkertekben és nemesi udvarokban termesztették.

  • A 19–20. század fordulóján vált általánosan elérhetővé, ekkor kezdett megjelenni a paraszt- és polgári konyhában.

  • Tápláló, télálló, olcsó volt → a szegényebb konyhák kedvelt alapanyaga lett.

  • A két világháború között: polgári családoknál terjedhetett el 
    (hús kevés volt – rizs és kel töltötte ki az ételt)

  • A 60-70-es években: menzákon és otthon is csúcsra került



  • A RAKOTT KEL


    Hozzávalók :


    • 400 g  sertéshús( apró)
    • 30 g füstölt szalonna
    • 1 kg  kelkáposzta
    • 150 g rizs
    • 1 fej vöröshagyma
    • 1 gerezd fokhagyma
    • kömény mag
    • törött bors
    • só olaj vagy zsír
    • majoranna
    • 2 dl tejföl

    Elkészítése:


    A megtisztított és leveleire szedett kelkáposztát  forrásban lévő  köménymagos vízben  megfőzzük..Majd kivesszük a vízből  lecsurgatjuk a vizet. Közben  a szalonnát kis kockára vágjuk és  kisütjük  a zsírját  az apróra vágott hagymát  ezen a   üvegesre pároljuk majd  a darált húst hozzáadjuk és  borsozzuk  a fokhagymát is belereszeljük, majoránnát, sót teszünk bele  és megpároljuk .



    Egy másik edényben  a rizst  is megpároljuk. Előbb szűrőkanálban átmossuk, majd forró olajon átpirítjuk és felöntjük  vízzel felforraljuk  majd fedő alatt puhára pároljuk.








     Nagyobb edényt előkészítünk a  sütéshez  alulra rétegezzük a    kelkáposzta leveleket erre jön  a rizzsel összekevert  hús majd megint  káposzta levél  amivel beborítjuk az egészet a tetejét tejföllel megkenjük.és  sütőben pirosra  sütjük .




    Kockára vágva   forrón tálaljuk.













       




    Bár a magyar konyhában a kel a menzalevesek és rakott ételek alapdarabja, a Balkánon és Törökországban sem ismeretlen – csak ott többnyire csendes szereplő, háttérben állva a padlizsános, krumplis és savanyúkáposztás raguk mögött,így kapcsolódik  sorolható  arakott ételek  nagy családjába.



    Jó étvágyat !


     Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
    📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
     🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
     🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/




    2019. szeptember 20., péntek

    Szüreti káposzta

    Már javában tart a szüret, ami mint megtudtuk  a 2019-s szezonban a májusi időjárás miatt három héttel később kezdődött meg. Az első szőlőfajtákat már leszüretelték, mostanra a csabagyöngye  és az irsai olivér  feldolgozásra került, már kóstolhatjuk is  az első idei  borokat. A szüret  folytatódik  a  szürkebarát és többi szeptemberben szüretelhető szőlővel.  

    Mustban,  borban párolt  friss káposzta,  szőlőszemekkel gazdagítva,  szezonális egytálétel sem hinyozhat   a szüreti kínálatból,  a szüreti káposzta ,amit feltételen meg kell kóstolni  szüret idején !


    A szüreti káposzta nem csupán egy tartalmas őszi étel, hanem a szüreti mulatságok elmaradhatatlan fogása is. Régen nagy kondérokban főzték, hogy a közösség együtt fogyaszthassa el a felvonulások és bálok után. A savanyú káposzta és a húsos, fűszeres ízek kiválóan illettek a frissen préselt musthoz és a borhoz, így az ünnepi asztal egyik főszereplőjévé vált. Ma is érdemes elkészíteni, hiszen nemcsak laktató és ízletes, hanem egy darabka hagyományt is csempészünk vele az asztalra.






    szüreti káposzta

    Szeptember közepén  már kopogtat az ősz, ideje a szüretnek,  készül a must, az  újbor, ...a szüret  azonban komoly munka  de vigasság és ünnep is egyben.
    Jártunk már balatoni szüreten  mi is  a képek többsége  ott készült .

    szüreti bál




    A barátnőmék nemrégiben  vettek egy szőlőt  a  Balatonon! Nem egy fürt szőlőt, hanem egy művelésre alkalmas szőlőskertet. Igaz, még  egyenlőre nem ők gazdálkodnak  rajta, ám én már készülök a szüretre amire bízom benne majd  hivatalos leszek,  addigra talán sikerül tökélesíteni a   szüreti káposzta receptemet. Minden esetre gyakorolok  addig.



    szőlőhegy


    A szüreti káposzta elsősorban magyar és sváb hagyományban gyökerezik, mert mindkét népcsoport erősen kötődött a szőlőműveléshez. A német telepesek (svábok) is hoztak magukkal káposztás-húsos ételeket, amelyek hatottak a helyi konyhára.Mivel a szüret szeptember–október hónapokban zajlott, a szüreti káposzta is tipikusan őszi fogás lett. A káposzta ekkor már érett, a pince tele volt friss musttal és újborral, és ez a kettő kéz a kézben járt.



    Hozzávalók:


    • 700 g sertéshús ( comb) 
    •  1 fej( 1-1,5 kg ) káposzta,
    •  1fej  hagyma,
    •  2 evőkanál olaj vagy 2 evőkanál  zsír,
    •  fél liter must vagy újbor,
    •  2 fürt szőlő, 
    • 1csomag kapor,
    • 2-3dl tejföl





    borkút

    Elkészítés módja:

    Kevés olajon vagy  zsíron  a  karikákra vágott hagymát megfonnyasztjuk, hozzátesszük a vékony csíkokra vágott sertéshúst, sóval, borssal fűszerezzük, majd ha barnára pirult, meglocsoljuk musttal vagy  a borral és megpároljuk  a húst. Amikor elpárolgott a must, hozzáadjuk a vékony szálasra vágott káposztát, a maradék mustot, és időnként kevergetve, rázogatva, lefedve pároljuk. Mielőtt elkészülne hozzáadjuk a szőlőszemeket, és kapros  tejföllel kínáljuk.



    szüreti káposzta





    borospince


    A szüreti káposzta a 18–19. században vált a szőlőhegyek ünnepi fogásává. A Dunántúl és Tokaj vidéke különösen híres volt arról, hogy a szüret után a közösség nagy kondérokban főzött savanyú káposztát hússal, kolbásszal, füstölt szalonnával. A tartalmas étel nemcsak jól lakatott, hanem a borhoz is kiválóan illett. A magyar és a betelepült sváb családok konyhája egyaránt őrizte ezt a hagyományt, így a szüreti káposzta ma is egy darabka élő népi kultúra az asztalon.





    Jó étvágyat! 
    Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnád ezt receptet, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat! Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól: 
     📷 Instagram – rozmaringesibolya 
    🖼 Pinterest – rozIbolya
     🖋 Facebook – Rozmaring & Ibolya

    2019. március 9., szombat

    Hagymás bab




    A legendás hagymás bab,  ki ne hallott volna már róla,  Piedone kedvence,  de mivel pontos recept nincs, nem lelhető fel,  így  valószínű sokféle változat kering  a világban.
    A hétvégén  mi is elkészítettük  a saját variációnkat, azért a hétvégén mert akkor ér  rá  kamaszodó kis/nagy fiam  és ő  is aktívan szeretett volna részt venni ebben az akcióban.
    Elárulhatom előre, a végeredménnyel  nagyon elégedettek vagyunk.
    Tetszene-e   Bud Spencernek, vagyis Piedone-nek  azt nem tudom, nekünk azonban ízlett,valóban  jól sikerült. 
    Mondhatom nagyon kellemes íze van a hagymás babnak.


    hagymás bab

    Kutatásom  során sok receptet elolvastam, vagy csak belenéztem tehát felkészültem  a hagymás bab projektre.
    Arra  a következtetésre jutottam  a recepteket elemezve,  a konzerv bab, amit a legtöbben használnak szóba se jöhet nálunk.
    Előfőzöm  én a babot( babérlevéllel),  amit előző este  beáztatok  ( hagyományosan ) ahogy szoktuk( kevés szódabikarnonát is téve   az áztató vízbe) .
    Sőt, ha úgy alakulna, hogy  legközelebb nem együtt készítjük a  hagymásbabot  előfőzöm én akkor is az ifjú szakácsnak ne kelljen időt vesztegetnie  erre és ne konzervet használjon majd ( lehetőség szerint ).
    Ennyivel hozzájárulok  a  „kisszakács”  munkáját segítve.
    Zsiradékként  füstölt szalonnát használunk, nem kell sok  csak egy kevés, a hagyma alá, ami megadja  a ízét is egyben .
    A szalonnát apró kockára vágom   és  a serpenyőben kisütöm, vagyis  amíg   szalonna pörc ropogós lesz addig a  zsírja pedig  kisül belőle.
    A pörcöket én kiveszem és félreteszem  a zsíron pedig először felolvasztom a  cukrot (egy kanálnyi barna cukrot) majd rádobom a  felszeletelt lilahagymát  és átforgatom, majd dinsztelem a hagymát ,  szinte megegyezik  a hagymalekvárnál leírt technikával  eddig,  mikor a hagyma összesik  hozzáadom a fűszereket, most  morzsolt kakukkfű, szárított oregano és bazsaliom  került bele,  átkeverem  mielőtt  a leszűrt babot beleteszem  majd újból átkeverem  egy-két kanál főzőlé is mehet hozzá. Ne legyen túl híg , de azért  legyen szaftja!
    Sózom  ( tengeri sót tekerek rá, ha van kevés borsikafű is most mehet bele és  a sör szintén ) átforralom, majd végezetül   a most felfedezett „új” fűszeremből néhány apró ágacska  a  friss hegyi pereszlényt tettem bele,  és a szalonna pörc is visszakerült  a serpenyőbe. 
    Forrón  tálalom  akár   a serpenyőt is helyezhetnénk az asztal közepébe,hogy mindenki  szedjen magának tetszése szerint.
    Friss puha ( házi ) kenyér jár hozzá.
    Nem tettem bele chili paprikát pedig el tudnám képzelni vele,  ezért a már kész hagymás babot  a tányéromon  kevés  chilis olajjal megspricceltem .

    Egyszerű étel a hagymás bab, könnyű elkészíteni, mégis izgalmas ízek kerekednek ki  a végén .  




    Hozzávalók : (2 személyre)

    ·         nagy fej ( 150 g )  Lilahagyma
    ·         300 g száraz bab
    ·         ½-1 dl világos  sör
    ·         csipetmorzsolt  kakukkfű
    ·         csipet szárított origano
    ·         csipet szárított bazsalikom
    ·         csipet szárított borsikafű
    ·         csipet római kömény
    ·         1 evőkanál barnacukor
    ·         100 g füstölt szalonna
    ·         tengeri só  ízlés szerint
    ·         csípős / chili paprika  ízlés szerint  








    Jó étvágyat ! 

    Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
    📷  https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

    2017. február 10., péntek

    Töltött káposzta






    Töltött káposzta,vagy sarma ?

    Magyar specialitás amit éveken keresztül  hangoztattunk a külföldi turistáknak:
    vagy mégsem? Igen , tőlünk  délre-, keletre is  a magukénak vallják  a  sarma-nak keresztelt savanyú káposztás ételt. Nincs ebben  semmi meglepő, ezt  s  mint sok más ételt a   a török hódoltságnak köszönthetjük. A Balkánon és  Magyarországon is a XVIII. sz-ban terjedt el a töltött káposzta.  Az idők folyamán aztán "magyarosodott" ,kicsit hozzátettünk és mára már  tényleg sajátos a balkáni elkészítési módtól eltérő  a mi  töltött káposztánk.
    Kicsit utána néztem és  az Alföldön nálunk is  használatos  a "szárma" kifejezés, sőt hívják még takartnak is(erre halványan emlékszem a  nagymamámtól hallottam) .
    Nálunk hagyományosan karácsonyi  étel volt  a töltött káposzta, az ünnep másnapjára ( előre elkészítve), hogy aznap ne kelljen főzni,  egész napot a konyhában tölteni az ünnepkor és  a disznóvágások alkalmával is készült, amikor kolbász töltelék került  a káposztába. Nekem mindig  a nehéz étel  kategóriába tartozott, ezért az évente egyszer enni elég, én többször nem kérek véleményem volt róla.
    Később mikor  az országot jártam gyakran  kaptak  a külföldi vendégek  töltött káposztát  a magyaros konyha bemutatásaként, sőt  a különböző fogadások  kínálatában is  előszeretettel szerepeltették.




     
    Korábban és most is azon  ritka alkalmakkor, ha én  készítem  a töltött káposztát, szinte mindig a Gundel receptúrát követtem, természetesen  a saját szánk ízére igazítva.

    Elképzelni sem tudtam volna, hogy pl paradicsom, kapor kerüljön bele. Aztán egyszer egy szép napon szembesültem a ténnyel, ez sem elképzelhetetlen. Kedves kolléganőm ragaszkodott az elképzeléséhez, miszerint a paradicsom,vagy  kapor ( már nem emlékszem pontosan) elengedhetetlen része a töltött káposztának..Akkoriban  Moszkvában tartózkodtunk tanulmány úton, össze voltunk zárva egy szobában (lakásban ) egy teljes hónapon át, a vita köztünk szinte ugyan ennyi ideig tartott. Nem tudtuk egymást meggyőzni. Kinek van igaza ? Jár vagy sem paradicsom vagy kapor ebbe az ételbe?

    Érdekességként azért megjegyzem  Mikes Kelemen   1720-ban  Rodostóben erdélyi  káposztás fazekakkal  álmodik -ami kapros és tejfeles.


    Hozzávalói:


    • 100 g rizs
    • 1 kanál olaj /vagy zsír
    • 1 fej hagyma
    • 500 g  sertés színhús
    • 1 szál füstölt mangalica kolbász

    • 1,5 -2  fej savanyított káposzta
    • gerezd fokhagyma
    • 1 kanál liszt
    •  2 x késhegynyi fűszerpaprika
    •   frissen őrölt só, bors
    • majoranna, borsika fű,babérlevél
    • tejföl


    A megmosott rizst  a felhevített  olajon átkeverjük, majd felengedjük vízzel, hogy ellepje, tetszés szerint sózzuk, megpároljuk. Ha felforrt  a víz gyakorlatilag el is zárhatjuk a  tűzhelyet és a fedő alatt hagyjuk  a rizst  puhulni. Nem kell kevergetni, sőt nem is ajánlatos,  a rizs szemek  megduzzadnak felszívják a vizet és megpuhulnak  kb. 15-20 perc alatt.

    A darált vagy apróra vágott húshoz  hozzá adjuk a  bőrétől megfosztott  szétmorzsolt füstölt kolbászt, a kihűlt rizst és  összekeverjük.Mivel a  kolbász  önmagában fűszeres más fűszer ebben az esetben szükségtelen , azonban ha  nem adunk hozzá kolbászt  nem árt némi  fűszerrel ízesíteni a  tölteléket.
    A káposztáról lefejtjük a  leveleket, szétterítjük őket és  a csinos kis gombócokat gyúrunk  a húsos masszából azt  a káposzta levelek  felső  középső részére helyezve az oldalakat ráhajtva begöngyöljük.
     


    Ha elfogyott a  hús a maradék káposztát  vékonyan felszeleteljük. Ezzel béleljük ki  a főzőedényt, majd sorban ráhelyezzük  a  töltelékeket, a tetejére is hagyjunk egy kevés káposztát.
    A zsíron megfuttatjuk az apróra vágott  hagymát  és fokhagymát, meghintjük  fűszerpaprikával  felengedjük kevés vízzel és ráöntjük a  káposztára, babérlevelet, szemes borsot,  kevés borsikafüvet és majorannát is tehetünk most hozzá, majd öntsük fel  vízzel, hogy ellepje  és  a káposzta léből is adhatunk  hozzá egy keveset ( figyelni kell mennyire sós,  savanyú, hogy ne rontsuk el az összhatást).
    Ha szükséges időnként pótoljuk  a folyadékot és lassú tűzön főzzük készre. Csalhatatlan illat fogja  jelezni  mikor elkészül.
    A töltelékeket szedjük óvatosan ki egy tálra  tartsuk melegen  és  készítsünk el  a paprikás rántást amivel sűrítjük  a  töltött káposztát.


    A rántáshoz  kevés zsíron fonnyasszuk  meg az apróra vágott  hagymát,  szórjuk meg liszttel, piros  őrölt paprikával, engedjük  fel  ( vehetünk  néhány kanállal a káposztaléből is), keverjük el csomómentesre,  majd sűrítsük be vele  a káposztát.
    Forraljuk át és tálaljuk, friss házikenyeret és tejfölt kínáljunk hozzá a tetejét  díszíthetjük  kakastaréjjal . Tegyünk az asztalra bors őrlőt  is!
    A szalonnákat  vagdossuk be  bőréig, amire megsül  szépen kinyílik majd mint a  kakastaréj.
    .


     Jó étvágyat!


    Ha tetszett a  bejegyzés,  készítsd el te is, írd meg a véleményedet vagy csatlakozz  a rendszeres olvasókoz, kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!

    2015. január 11., vasárnap

    Soljanka, / Солянка

    Tartalmas leves  zöldségekkel ,hússal készítve, azon ételek közé tartozik ami szabad kezet ad  a szakácsnak "ami van itthon abból készíthető".
    Szeretem ezt a  kötetlenséget az alapanyagok szabadon variálhatóságát.
    Létezik halas és húsos változata is . Most  a húsos soljanka  recept következik. 






    A soljanka alapvetően savanyú leves, hagymával, uborkával, olajbogyóval, kapribogyóval és  paradicsom pürével készülő étel,vagyis leves. 
    Az orosz-, ukrán konyha jellegzetes  fogása.
    Néhány éve ( évtizede) mikor még  utazgattam  a volt Szovjetunióban a Budapest-Moszkva útvonalon közlekedő  vonatokon az étkezőkocsikban rendszeresen  soljankát szolgáltak fel, bádog (fém ?) csajkában.Valami úszik a  levesben ,---  így maradt meg az emlékezetemben  (az olajbogyóra azonban határozottan emlékszem!) Nem nyerte el  a tetszésemet. ( finoman  fogalmaztam).
    Nem csoda hát, hogy meg sem próbálkoztam ez idáig  az elkészítésével ( hiba volt most már belátom).
    Az én levesem nem is hasonlít az emlékeimből derengő  Soljanka nevű levesre és határozottan állítom, hogy nagyon finom, rendkívül ízletes. Már bánom, hogy ilyen hosszú ideig vártam  a kipróbálásával.





    Hozzávalói :

    • 300 g marhacsont 
    • 400 g hátszín ( szín hús)
    • 100 g szalonna
    • 2-3 szál sárgarépa
    • 1 db paszternák
    • 1 db petrezselyem gyökér
    • 200 g gomba
    • 2 dl paradicsom püré
    • 2 fej vöröshagyma
    • 2 gerezd fokhagyma
    • színes  szemes bors
    • 1-2 babér levél
    •  2 közepes ecetes  uborka
    • 2 evőkanál olíva bogyó
    • 1 evőkanál kapribogyó
    • 2 dl tejföl
    • himalaya só
    • 1 db citrom
    A csontokat és a húst felteszem főni mintha  csont-,/húslevest főznék,  időközben lehabozom, amint kitisztult  a főzet  hagymát és fokhagymát ízlés szerinti sót teszek, pár szem szemes borsot, szegfűborsot is adok bele és lassú tűzön hosszasan  főzöm .( 2-3  óra).
    Másik edényben  lepirítom a szalonnát, az időközben megfőtt és feldarabolt húst,( lehet hozzáadni, nyelvet, sonkát /ami van   húsfélét tetszés szerint)apróra vágott vöröshagymát, értelemszerűen darabolt zöldségeket, gombát  kevés olíva olaj hozzáadásával. Felöntjük a paradicsom szósszal és tovább "sütögetjük időnként megkeverve fűszerezve a   babérlevéllel, színes borssal. Ha átforraltuk adjuk hozzá a feldarabolt  ecetes uborkát, olívabogyót és kapribogyót is, majd öntsük fel  leszűrt húslevessel és lassú tűzön melegítsük össze  kb 5-10 percig.
    Nekem  akkor tetszik ha  roppanós az uborka és olívabogyó, tehát ügyelek  rá, hogy ne főhessen túl.
    Forrón tálaljuk  kevés tejföllel ,citrommal  utóízesítve.






    Jó étvágyat !


    Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
    📷   https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
     🖼    https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
    🖋     https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

    2013. november 30., szombat

    Bab,csicseriborsó egytál füstölt oldalassal

    Téli, tartalmas "nehéz " étel....






    Szárazbab szinte mindig van otthon valamennyi háztartásban, tartóstás nélkül tárolható, száraz, hűvös helyen évekig is eltartható. Fontos fehérje forrás, ami különösen a hűsmentes étrend esetén játszik kiemelt szerepet, létfontosságú aminosavakat tartalmaz, köztük olyanokat is, amelyeket az emberi szervezet nem állít elő. Jelentős a kalciumtartalma is.  száraz, hűvös helyen évekig is eltartható. A csicseriborsó talán nálunk kevésbé  elterjedt  de egyre többször fordul elő, nem csak hummus és falafel formájában .






     

    Lassú tűzön 4-5 órát főztem-sütöttem ezt az ételt, csak az edénybe kell rétegezni és sütni míg meg nem puhul, ízletes  nagyon finom lesz .


    Kétféle babot fekete és fehér babot és a csicseriborsót előző este beáztattam.

    A megmosott babot, csicseriborsót a sütő edénybe szétterítem, beborítom a  füstölt oldalassal, hagyma szeletekkel, zúzott fokhagymával  megszórom. Paradicsom szeletekkel befedem.(Nekem még volt pár szem paradicsomom ezeket forró vízbe, majd hideg vízbe mártva  a héjuk könnyen lehúzható,  de ha már nincs friss paradicsom, akkor egy-két evőkanál  paradicsom pürével helyettesíthető).  Fűszerezem: egy -egy kávéskanálnyi  édesköménnyel, zsálya levéllel, csomborral, szemes borssal. Nem sózom, mert az oldalas elég sós. Egy chili paprikát is beleszúrok.
    Felöntöm vízzel és lefedem  hideg sütőbe helyezve, 180 fokos sütőben 4-5 órán keresztül sütöm, ha esetleg a főzőlé elpárologna azt időnként pótolni kell, míg a végső fázisban hagyhatjuk elpárologni.



    Hozzávalók :

    • 200 g száraz bab
    • 100g csicseriborsó
    • 200g füstölt hús
    •  1 fej hagyma
    • 2-3 gerezd fokhagyma
    • 1 paradicsom ( fagyasztott)
    • 1 szárított chili paprika
    •  kávéskanál édeskömény( mag)
    • kévéskanál  szemes bors
    • kávés kanál csombor
    • 2-3 babérlevél
    • 4-5 zsálya level 
    • pici só
    • víz

    Friss puha házi kenyérrel  fogysztandó!

    Jó étvágyat ! 
    Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
    🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 

    2013. november 26., kedd

    Sütőtök & burgonya csőben sütve

    Az őszi téli  étlapunkról kár lenne lehagyni ezt az egytál ételt, sütőtök és burgonya csőben sütve 






    Őshazája: Közép- és Dél-Amerika

    A sütőtök eredetileg az amerikai kontinensről származik. Már több mint 7000 éve termesztették:

    • Mexikó területén

    • Peru és Bolívia vidékén

    • az észak-amerikai őslakos törzsek körében

    Az indián kultúrákban a tök szent növénynek számított:
    a „három nővér” rendszerben termesztették kukoricával és babbal együtt. Ez a hármas az élet, az egyensúly és a túlélés szimbóluma volt.

    A tökből főzött levesek, pürék már ekkor is léteztek – gyakran gyógynövényekkel, chilivel.


    A 16. században, a nagy földrajzi felfedezések után került Európába.

    Először:

    • Spanyolország

    • Portugália

    • Itália

    területén terjedt el.

    Kezdetben inkább takarmánynövénynek tartották, „szegények eledele” volt. Később, főleg a kolostori és paraszti konyhákban jelent meg leves, főzelék formájában.


    A burgonya útja: az Andoktól Európa kamráiig

    A burgonya őshazája Dél-Amerika, az Andok magasföldje, ahol már több mint 8000 éve termesztették. A mai Peru és Bolívia területén élő őslakos népek számára alapélelmiszer volt, amelyet szárítva, főzve és erjesztve is fogyasztottak. A „chuño”, vagyis a fagyasztva szárított burgonya, máig a hegyi túlélés egyik jelképe.

    A 16. században spanyol hajósok hozták Európába. Kezdetben azonban bizalmatlanul fogadták: sokáig dísznövénynek tartották, sőt egyes helyeken mérgezőnek hitték. Csak a 18. században, éhínségek és háborúk idején vált valódi alapélelmiszerré.

    Franciaországban Antoine Parmentier népszerűsítette, aki tudatos kampányt indított a burgonya elfogadtatására. Közép- és Kelet-Európában pedig hamar a paraszti konyhák egyik legfontosabb támasza lett, hiszen jól tárolható, laktató és sokoldalúan felhasználható volt.

    A burgonya így vált a téli kamrák biztos pontjává: levesek, főzelékek, egytálételek, kenyérpótlók és köretek alapjává. A hideg hónapokban nemcsak táplálékot, hanem biztonságot is jelentett.




    Sütőtök & burgonya csőben  sütve


    Au gratin,  azaz csőben sütünk, amikor  bevonjuk a  sütnivaló zöldségeinket egy sűrű krémmel és reszelt sajttal hintjük  a tetejét és pirosra sütjük. Így lesz ebből két bevándorló alapélelmiszerből  krémes  elegáns ám mégis tápláló jellegzetes téli fogás.Egyőttal gazdagítva  rakott ételeint egytátéleink sorát 


    Sütőtök & burgonya csőben  sütve

    Most a zöldség, sütőtök és burgonya sorba rakva kevés kecskesajttal  "feljavítva", a krém pedig  joghurttal elkevert  habos tojás.



    Sütőtök & burgonya csőben  sütve


    Sütőtök&burgonya csőben sütve


     Hozzávalói :


    • 500 g sütőtök
    • 500 g burgonya
    • 2 dl joghurt
    • 0,5 dl tej
    • 2 db tojás
    • szerecsendió
    • ágacska rozmaring
    • 50 g friss kecskesajt
    •  1 fej hagyma vagy 1 szál kisebb póréhagyma
    • egy kanál vaj(kajmak)
    • 20 g  parmezán sajt.
    Sütőtök & burgonya csőben  sütve

    Elkészítése:

    A burgonyát héjában feltesszük főni, közben a sütőtököt feldarabolva a sütőben megsütjük .
    Egy tűzálló tálat kivajazunk( megkenjük  kajmakkal)  és  a  megtisztított karikára vágott burgonyával kibéleljük.
    Erre helyezzük  a sütőtök hasábokat, amit szerecsendióval meghintünk, kecske sajt kockákkal megszórjuk és néhány levélke rozmaringot is morzsolunk rá, majd befedjük  a maradék burgonyával.
    A tojásokat elkeverjük  joghurt és tej keverékével, megsózzuk és  a rakott zöldségekre öntjük.
    Ismét szerecsendiót reszelünk rá és parmezán  vagy más kemény sajtot.










    Sütőtök & burgonya csőben  sütve

    Végül a felkarikázott hagymával megszórjuk és 20 percre betoljuk  a forró sütőbe.
      
    Sütőtök & burgonya csőben  sütve





    Sütőtök & burgonya csőben  sütve



    J
    Jó étvágyat ! 
    Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

    2012. július 24., kedd

    Serpenyős rostélyos avagy ...nyári egytál étkem

    ...leánykori nevén a

                                               paprikás krumpli.




    "az az  igazi gazdaasszony  aki   olyan ízletesen készít egy üres paprikás krumplit, hogy mindenki  azt hiszi: kolbász is főtt benne!"-adja Egressyné szájába   e szavakat Kertész  Erzsébet  Az első Gertrudis című ifjúsági  regényében
    Igaza lehet ?




    paprikás krumpli


    paprikás krumpli


    Enyhén szólva nem az esetem,  sose tudtam olyan jól elkészíteni mint azt mások teszik, pl az  Anyukám. Azért is történhetett anno, hogy  az 50-es évek  pályaudvari  restiében valami különlegeset akart rendelni s  mondhatni nagyon meglepődött amikor az általa kiválasztott  serpenyős rostélyos hm.. m,  a megszólalásig hasonlított a paprikás krumplira.
    Rég volt, azóta már Ő is tisztában vele  a serpenyős rostélyos  és a paprikás krumpli  nagyon   hasonló.....
    Jó magam, hanyagoltam is jó ideje, talán még  azt is mondhatom az elmúlt évtizedben nem is készítettem,    (?) ...
    Ezen bevezető után  nem is tudom megmondani most miért, de  ez lett  a mai ebédünk,  nagy gonddal készíttettem jobban odafigyelve, mintha  bonyolult   konyha technikai   étel készülne  s meg is lett az eredménye,  ízlett !!!



    saját sütésű kenyér
    Lehet  nem a klasszikus   paprikás krumpli  recept szerint készült  de  igyekeztem, minden hozzávaló meg volt .
    Szalonna, piros paprika,friss(tenyérnyi ) paradicsom,  szép cső zöldpaprika,  hagyma  s  a krumpli természetesen, némi só. Került  mellé frissen sütött házi kenyér,   jégbe hűtött  kovászos uborka a ( sokadik  "adag " e szezonban ), friss paprika,   paradicsom   salátaként s az elmaradhatatlan erős paprika   igény/ízlés szerint  ( természetesen külön  tálalva).


    Vajon sült  hátszín  - rostélyos szelet   . 
     


    Először a bacon szalonnát  vágtam csíkokra majd kockára . Felolvasztottam, az apróra vágott  hagymát ezen a  zsiradékon  üvegesre pároltam, ezután  zöldpaprika  csíkokat sütöttem  át majd  cikkekre vágott burgonyát   állandó kevergetés közben, hogy  oda ne kapjon .
    Mikor már kis kérget kap a krumpli, megszórtam pirospaprikával, megsóztam, a héjától lehúzott összevágott paradicsomot  is rádobva  még  átkevertem egyszer, figyelve,  ha pirospaprika   megég , megkap, keserű lesz, ..felöntöttem kevés  húslével, ( csontleves, húsleves  ami van  /ha nincs "más" víz is jó ), hogy ellepje, s  a lángot mérsékelve  fedő alatt   hagytam főni.  Ez idő alatt ropogósra vasaltam az abroszt ( meg a többi ruhát  is, ha már a vasaló be van kapcsolva ),megterítettem .





    rostélyos szelet

    A húst csak amikor már a krumpli puha  kezdtem el sütni, hirtelen, kiolajozott serpenyőben  a  szeletek tetejére vajat morzsolva,
     pár perc kell csak, és kész.


    Lehet  tálalni !
     
    paprikás krumpli




    Jó étvágyat !


    Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
    📷   https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
     🖼    https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
    🖋     https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

    Printfriendly

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...