A savanyú káposztában sok a C vitamin, ami ilyenkor télen igazi kincs! A savanyú káposztát természetes úton, biológia erjedés következtében állítjuk elő, ennek következtében számtalan jó tulajdonsággal rendelkezik, rendkívül egészséges táplálékunk, amit változatosan, sokféleképpen tudunk elkészíteni. Sőt, nyersen is nagyon finom és talán úgy tartalmazza a legtöbb hasznos tápanyagot, fejti ki leghatékonyabban jó tulajdonságait.
Karácsonyi ajándékként kaptunk egy fél hordónyi házi savanyított káposztát, a férjem nővétől.
Írtam már korábban is ez, erre felé nem ritkaság, sőt az a ritkaság ha valaki nem maga savanyít káposztát . Így az ősszel mi is elhatároztuk magunkat de a biztonság kedvéért megkértük, segítsen, neki nagyobb a tapasztalata, csináljuk együtt! Közben mi útra keltünk és mire észbe kaptunk már el is készült a káposzta nélkülünk, így lett belőle gasztroajándék az évvégi ünnepekre . A káposztának idő kell míg beérik, most januárban mire visszatértünk, már a káposzta is jó , most kerül sor a kóstolásra és készülhetnek is a káposztás fogások sorra. A töltött káposzta,elzászi savanyú káposzta, káposzta saláta, korhelyleves, káposztás bab mellé az idén a húsos káposzta is beállt a sorba.
Először székelykáposztára gondoltam, azt főznék, de főzés közben elkalandoztak a gondolataim és miután a maradék cumberland mártást belelódítottam, már egy pikánsabb de nagyon finom verzió kerekedett ki.
Senki ne gondolja, hogy valami édes-savanyú idegen ízvilágú káposztás ételt főztem, nagyon tartalmas és ízletes egytálétel került a tányérunkra. Remekült illik a hagyományos krumpli gombóc is mellé.
Pörkölt alapnak indult de mint a vadételeknél, nem a pirospaprika dominál itt sem .
Az előző nap sütött szarvaskolbász ( szintén ajándék ) zsírját hsználtam fel, amit nem dobtam ki, miért is tennék ilyet! Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároltam rajta majd erre dobtam a felkockázott húsnyesedéket, ami a húsok darabolása formázása, előkészítéskor felelesleg volt, a húsos csontokat lepirítottam felengedtem vörösborral annyira, hogy majdnem ellepje, majd folyamatosan kevés vízzel utána öntve fedő alatt puhára pároltam. Nem főztem bő vízben,( ez fontos!) ahogy pörköltek esetében is, állandóan pótoljuk az elpárolgó vizet, alacsony hőmérsékleten szép türelmesen, időnként belekeverve, ezáltal a tűzhely körül időzve 1-2 órát .
Időközben a fűszereket bedobva, 1-2 evőkanál cumberland mártást is hozzáadva, ügyelve az elpárolgó folyadék pótlására, amikor már a hús puha. illata belengi a konyhát az apróra vágott a savanyúkáposztát is adjuk hozzá. Itt, egészben szokás a káposztát savanyítani kb 3./4 savanyú káposztát vágtam fel és tettem bele és 2 dl káposzta levet . Babérlevéllel,egy egész szárított chili paprikával,szemes borssal fűszerezve összeforraltam, további 1/2 órát rotyogott még a fedő alatt mire elkészült a tetejére sült kobász és sült karaj szeleteket tettem . A kolbászt serpenyöben 20 perc alatt sütöttem a 180 fokos sütőben saját zsírjába,n a húst szintén a sütőben egyben, ahány kg annyi óra tehát pl egy kg-s karaj egy óra alatt sül omlósra, puhára enyhén gőzös sütőben .
Hozzávalók:
Húsos káposzta:
800-1000 g húsos tarja csont
kolbász zsír (ennek hiányában bármilyen zsír, esetleg olaj és egy kávéskanál őrölt pirospaprika )
300 g tarja nyesedék
500 g karaj
50 g füstölt comb
50 g füstölt szalonna
50 g füstölt kolbász
1 szál sütni való kobász
1 fej vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1-1,5 dl vörösbor
mokkás kanál köménymag
1-2 evőkanál cumberland mártás
2dl savanyúkáposzta lé
víz
só
1 kg savanyúkáposzta
1-2 babérlevél
1 kávéskanál kakukkfű
só
Krumpligombóc
• 1 kg burgonya
• 1
db tojás
• só
• liszt
Krumplit héjában
megfőzzük és még melegen krumplinyomón áttörjük. Mikor kihűlt hozzáadjuk a
tojást, lisztet, sót. A tésztának jól formázhatónak kell lennie, mert
gombócokat készítünk belőle. Lobogó sós vízben megfőzzük, amikor feljön a víz
felszínére és még 2-3 percig főzzük. Tálra szedjük, nem kell leöblíteni.
Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
Bárhogy is hívjuk,ez az egyszerű ám nagyon finom egytálétel biztos nem okoz csalódást.
Régen volt már mikor a forró nyári melegben az észak -balatoni
csárda hűvös szőlő lugasában a babos káposztát tálaltak fel nekünk. Úgy
emlékszem vissza a meleg ellenére nagyon jól esett, finom
volt, bár én nem lelkesedem a nehéz ételekért főleg nem nyáron,mégis ízlett.
Azért számomra a savanyú káposztás
ételek és a bab is, főként a téli menübe illik inkább.
Most tél van, részemről tehát semmi akadálya, hogy
babos káposztát készítsünk mi is.
Savanyú káposztát nálunk mindig találni, egy helyes
kis hordó szinte mindig tele van decembertől márciusig. Mint arról már
korábban esett szó, sokan savanyítanak házilag az ismerőseink közt
szinte mindenki, így el vagyunk bőven látva savanyú káposztával, s
bár volt olyan év amikor mi is megpróbálkoztunk a káposzta savanyítással ,annak ellenére,hogy remekül sikerült, rá kellett jönnöm, kihagyható, meg vagyunk
nélküle, hisz annyi ajándék káposztát kapunk amennyit meg se bírunk enni.
Én azért kicsit utófűszerezem, mert az a
tapasztalatom a fűszerekkel erre felé szűkmarkúan bánnak, vagyis
a sót leszámítva nem kerül semmi káposztára, nekem ez
szokatlan, az otthoni ízeket keresem a savanyított káposztában.
A babos káposzta egyszerű egytálétel. Lehetne
gazdagítani füstölt hússal, füstölt oldalassal, én úgy gondolom a
káposzta és a bab is elég nehéz étel, nem hiányzik belőle a füstölt hús,
ha valaki mégsem ért egyet, a tetejére süthet kolbászt ahogy
én is tettem, mert nagyon finom házi (szarvas hússal készült)
kolbászt kaptunk. A vadhúsos kolbász külön kincs, ritkaság, azonban nyugodtan
elhagyható és akkor húsmentes lesz, a vegetáriánusok is fogyaszthatják
a babos káposztát.
Előző este beáztatom a
babot most is mint minden babos étel
esetében .
Másnap, leöntöm az áztató vizet a babról, leszűröm átmosom újból és hideg
vízben felteszem főni.
A babot puhára
főzzük, a főzővízbe kerülhet
babérlevél is.
Egy lábosban kevés szőlőmag olajat, felforrósítunk, a
felszeletelt hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, átkeverjük és rádobjuk a
szálas káposzta felét, kicsit átpirítjuk,
borsikafüvet, szemes borsot ,babérlevelet adunk hozzá és felengedjük egy kevés káposztalével illetve
a bab főzőlevével, puhára pároljuk a káposztát. Ha kész belekeverjük a
babot, a maradék káposztát is hozzáadjuk,
sózzuk az ételt. Mázas cserépedénybe, vagy
tűzálló tálba szedjük és forró sütőben készre sütjük ( 20-30 perc). Aki szereti tehet a
tetejére sütni való kolbászt is, ez esetben addig sütjük, míg a kolbász meg nem sül, bár szerintem akkor elegendő a 20-30 perc .
Tálaláskor kínálhatunk hozzá tejfölt és friss házi kenyeret is.
A rakott kel pompás egytálétel, akár maradék hús felhasználásával a két ünnep közt is ehetünk egy finom ebédet .
A kel levelei nemcsak gazdag ízeket és változatos konyhai lehetőségeket rejtenek, hanem azt is jelképezik, hogy a télben is ott van az élet: vitaminban, rostban, történetben. A hideg hónapokban, amikor kevesebb friss zöld kerül a tányérra, a változatosság változatlanul fontos. A szín nemcsak esztétika — minden árnyalat más tápanyagot, más hatást, más örömet hoz.
A zöld leveles zöldségek nagyon sok mindenre jók
Szorongás,depresszió pánik ellen is, gondoltad volna?
Együnk gyakran belőlük!
Késő ősszel télen is van kelkáposzta, ahhoz könnyen hozzájuthatunk így készíthetünk gyakran kelkáposztás ételt. Frankfurti levesbe "kötelező", a húslevesbe is szoktam egy cikkelyt belefőzni így tanultam az anyukámtól.
Gyakran készítenek klasszikus főzeléket is kelkáposztából.
Leveleit felhasználhatjuk mint káposztát ,megtölthetjük, gombával rizzsel és feltekerve különböző tekercseket késztve vagy mint a töltött káposzta hasonló töltelékkel kínálhatjuk .
Önálló ételként a rakott kel tejfölösen a legismertebb talán, szerintem.
A RAKOTT KEL TÖRTÉNETE
A kelkáposzta a 19. század közepéig ritka zöldség volt, főleg kolostorkertekben és nemesi udvarokban termesztették.
A 19–20. század fordulóján vált általánosan elérhetővé, ekkor kezdett megjelenni a paraszt- és polgári konyhában.
Tápláló, télálló, olcsó volt → a szegényebb konyhák kedvelt alapanyaga lett.
A két világháború között: polgári családoknál terjedhetett el
(hús kevés volt – rizs és kel töltötte ki az ételt)
A 60-70-es években: menzákon és otthon is csúcsra került
A RAKOTT KEL
Hozzávalók :
400 g sertéshús( apró)
30 g füstölt szalonna
1 kg kelkáposzta
150 g rizs
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
kömény mag
törött bors
só olaj vagy zsír
majoranna
2 dl tejföl
Elkészítése:
A megtisztított és leveleire szedett kelkáposztát forrásban lévő köménymagos vízben megfőzzük..Majd kivesszük a vízből lecsurgatjuk a vizet. Közben a szalonnát kis kockára vágjuk és kisütjük a zsírját az apróra vágott hagymát ezen a üvegesre pároljuk majd a darált húst hozzáadjuk és borsozzuk a fokhagymát is belereszeljük, majoránnát, sót teszünk bele és megpároljuk .
Egy másik edényben a rizst is megpároljuk. Előbb szűrőkanálban átmossuk, majd forró olajon átpirítjuk és felöntjük vízzel felforraljuk majd fedő alatt puhára pároljuk.
Nagyobb edényt előkészítünk a sütéshez alulra rétegezzük a kelkáposzta leveleket erre jön a rizzsel összekevert hús majd megint káposzta levél amivel beborítjuk az egészet a tetejét tejföllel megkenjük.és sütőben pirosra sütjük .
Kockára vágva forrón tálaljuk.
Bár a magyar konyhában a kel a menzalevesek és rakott ételek alapdarabja, a Balkánon és Törökországban sem ismeretlen – csak ott többnyire csendes szereplő, háttérben állva a padlizsános, krumplis és savanyúkáposztás raguk mögött,így kapcsolódik sorolható arakott ételek nagy családjába.
Már javában tart a szüret, ami mint megtudtuk a 2019-s szezonban a májusi időjárás miatt három héttel később kezdődött meg. Az első szőlőfajtákat már leszüretelték, mostanra a csabagyöngye és az irsai olivér feldolgozásra került, már kóstolhatjuk is az első idei borokat. A szüret folytatódik a szürkebarát és többi szeptemberben szüretelhető szőlővel. Mustban, borban párolt friss káposzta, szőlőszemekkel gazdagítva, szezonális egytálétel sem hinyozhat a szüreti kínálatból, a szüreti káposzta ,amit feltételen meg kell kóstolni szüret idején !
A szüreti káposzta nem csupán egy tartalmas őszi étel, hanem a szüreti mulatságok elmaradhatatlan fogása is. Régen nagy kondérokban főzték, hogy a közösség együtt fogyaszthassa el a felvonulások és bálok után. A savanyú káposzta és a húsos, fűszeres ízek kiválóan illettek a frissen préselt musthoz és a borhoz, így az ünnepi asztal egyik főszereplőjévé vált. Ma is érdemes elkészíteni, hiszen nemcsak laktató és ízletes, hanem egy darabka hagyományt is csempészünk vele az asztalra.
Szeptember közepén már kopogtat az ősz, ideje a szüretnek, készül a must, az újbor, ...a szüret azonban komoly munka de vigasság és ünnep is egyben.
Jártunk már balatoni szüreten mi is a képek többsége ott készült .
A barátnőmék nemrégiben vettek egy szőlőt a Balatonon! Nem egy fürt szőlőt, hanem egy művelésre alkalmas szőlőskertet. Igaz, még egyenlőre nem ők gazdálkodnak rajta, ám én már készülök a szüretre amire bízom benne majd hivatalos leszek, addigra talán sikerül tökélesíteni a szüreti káposzta receptemet. Minden esetre gyakorolok addig.
A szüreti káposzta elsősorban magyar és sváb hagyományban gyökerezik, mert mindkét népcsoport erősen kötődött a szőlőműveléshez. A német telepesek (svábok) is hoztak magukkal káposztás-húsos ételeket, amelyek hatottak a helyi konyhára.Mivel a szüret szeptember–október hónapokban zajlott, a szüreti káposzta is tipikusan őszi fogás lett. A káposzta ekkor már érett, a pince tele volt friss musttal és újborral, és ez a kettő kéz a kézben járt.
Hozzávalók:
700 g sertéshús ( comb)
1 fej( 1-1,5 kg ) káposzta,
1fej hagyma,
2 evőkanál
olaj vagy 2 evőkanál zsír,
fél liter must vagy újbor,
2 fürt szőlő,
1csomag kapor,
2-3dl tejföl
Elkészítés módja:
Kevés olajon vagy zsíron a karikákra vágott hagymát megfonnyasztjuk,
hozzátesszük a vékony csíkokra vágott sertéshúst, sóval, borssal fűszerezzük,
majd ha barnára pirult, meglocsoljuk musttal vagy a borral és megpároljuk a húst. Amikor elpárolgott a must,
hozzáadjuk a vékony szálasra vágott káposztát, a maradék mustot, és időnként
kevergetve, rázogatva, lefedve pároljuk. Mielőtt elkészülne hozzáadjuk a szőlőszemeket, és kapros tejföllel kínáljuk.
A szüreti káposzta a 18–19. században vált a szőlőhegyek ünnepi fogásává. A Dunántúl és Tokaj vidéke különösen híres volt arról, hogy a szüret után a közösség nagy kondérokban főzött savanyú káposztát hússal, kolbásszal, füstölt szalonnával. A tartalmas étel nemcsak jól lakatott, hanem a borhoz is kiválóan illett. A magyar és a betelepült sváb családok konyhája egyaránt őrizte ezt a hagyományt, így a szüreti káposzta ma is egy darabka élő népi kultúra az asztalon.
Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnád ezt receptet, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat! Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:
A legendás hagymás bab,
ki ne hallott volna már róla, Piedone kedvence, de mivel pontos recept nincs, nem lelhető fel, így
valószínű sokféle változat kering
a világban.
A hétvégén mi is elkészítettük a saját variációnkat, azért a hétvégén mert
akkor ér rá kamaszodó kis/nagy fiam és ő is
aktívan szeretett volna részt venni ebben az akcióban.
Elárulhatom előre, a végeredménnyel nagyon elégedettek vagyunk.
Tetszene-e Bud Spencernek, vagyis Piedone-nek azt nem tudom, nekünk azonban ízlett,valóban jól sikerült.
Mondhatom nagyon kellemes íze van
a hagymás babnak.
Kutatásom során sok
receptet elolvastam, vagy csak belenéztem tehát felkészültem a hagymás bab projektre.
Arra a következtetésre
jutottam a recepteket elemezve, a konzerv bab, amit a
legtöbben használnak szóba se jöhet nálunk.
Előfőzöm én a babot( babérlevéllel), amit előző este beáztatok
( hagyományosan ) ahogy szoktuk( kevés szódabikarnonát is téve az áztató vízbe) .
Sőt, ha úgy alakulna, hogy legközelebb nem együtt készítjük a hagymásbabot előfőzöm én akkor is az ifjú szakácsnak ne kelljen
időt vesztegetnie erre és ne konzervet
használjon majd ( lehetőség szerint ).
Ennyivel hozzájárulok
a „kisszakács” munkáját segítve.
Zsiradékként füstölt
szalonnát használunk, nem kell sok csak egy
kevés, a hagyma alá, ami megadja a ízét is
egyben .
A szalonnát apró kockára vágom és a
serpenyőben kisütöm, vagyis amíg szalonna pörc ropogós lesz addig a zsírja pedig kisül belőle.
A pörcöket én kiveszem és félreteszem a zsíron pedig először felolvasztom a cukrot (egy kanálnyi barna cukrot) majd rádobom a felszeletelt lilahagymát és átforgatom, majd dinsztelem a hagymát , szinte megegyezik a hagymalekvárnál leírt technikával eddig,
mikor a hagyma összesik hozzáadom
a fűszereket, most morzsolt kakukkfű,
szárított oregano és bazsaliom került
bele, átkeverem mielőtt
a leszűrt babot beleteszem majd újból átkeverem egy-két kanál főzőlé is mehet hozzá. Ne
legyen túl híg , de azért legyen szaftja!
Sózom ( tengeri sót
tekerek rá, ha van kevés borsikafű is most mehet bele és a sör szintén ) átforralom, majd végezetül a most felfedezett „új” fűszeremből néhány
apró ágacska a friss hegyi pereszlényt tettem bele, és a szalonna pörc is visszakerült a serpenyőbe.
Forrón tálalom
akár a serpenyőt is helyezhetnénk
az asztal közepébe,hogy mindenki szedjen magának tetszése szerint.
Friss puha (
házi ) kenyér jár hozzá.
Nem tettem bele chili paprikát pedig el tudnám képzelni vele, ezért a már kész hagymás babot a tányéromon
kevés chilis olajjal megspricceltem
.
Egyszerű étel a hagymás bab, könnyű elkészíteni, mégis
izgalmas ízek kerekednek ki a végén .
Hozzávalók : (2 személyre)
·nagy fej ( 150 g ) Lilahagyma
·300 g száraz bab
·½-1 dl világos
sör
·csipetmorzsolt kakukkfű
·csipet szárított origano
·csipet szárított bazsalikom
·csipet szárított borsikafű
·csipet római kömény
·1 evőkanál barnacukor
·100 g füstölt szalonna
·tengeri só
ízlés szerint
·csípős / chili paprika ízlés szerint
Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
Magyar specialitás amit éveken keresztül hangoztattunk a külföldi turistáknak:
vagy mégsem? Igen , tőlünk délre-, keletre is a magukénak vallják a sarma-nak keresztelt savanyú káposztás ételt. Nincs ebben semmi meglepő, ezt s mint sok más ételt a a török hódoltságnak köszönthetjük. A Balkánon és Magyarországon is a XVIII. sz-ban terjedt el a töltött káposzta. Az idők folyamán aztán "magyarosodott" ,kicsit hozzátettünk és mára már tényleg sajátos a balkáni elkészítési módtól eltérő a mi töltött káposztánk.
Kicsit utána néztem és az Alföldön nálunk is használatos a "szárma" kifejezés, sőt hívják még takartnak is(erre halványan emlékszem a nagymamámtól hallottam) .
Nálunk hagyományosan karácsonyi étel volt a töltött káposzta, az ünnep másnapjára ( előre elkészítve), hogy aznap ne kelljen főzni, egész napot a konyhában tölteni az ünnepkor és a disznóvágások alkalmával is készült, amikor kolbász töltelék került a káposztába. Nekem mindig a nehéz étel kategóriába tartozott, ezért az évente egyszer enni elég, én többször nem kérek véleményem volt róla.
Később mikor az országot jártam gyakran kaptak a külföldi vendégek töltött káposztát a magyaros konyha bemutatásaként, sőt a különböző fogadások kínálatában is előszeretettel szerepeltették.
Korábban és most is azon ritka alkalmakkor, ha én készítem a töltött káposztát, szinte mindig a Gundel receptúrát követtem, természetesen a saját szánk ízére igazítva.
Elképzelni sem tudtam volna, hogy pl paradicsom, kapor kerüljön bele. Aztán egyszer egy szép napon szembesültem a ténnyel, ez sem elképzelhetetlen. Kedves kolléganőm ragaszkodott az elképzeléséhez, miszerint a paradicsom,vagy kapor ( már nem emlékszem pontosan) elengedhetetlen része a töltött káposztának..Akkoriban Moszkvában tartózkodtunk tanulmány úton, össze voltunk zárva egy szobában (lakásban ) egy teljes hónapon át, a vita köztünk szinte ugyan ennyi ideig tartott. Nem tudtuk egymást meggyőzni. Kinek van igaza ? Jár vagy sem paradicsom vagy kapor ebbe az ételbe?
Érdekességként azért megjegyzem Mikes Kelemen 1720-ban Rodostóben erdélyi káposztás fazekakkal álmodik -ami kapros és tejfeles.
Hozzávalói:
100 g rizs
1 kanál olaj /vagy zsír
só
1 fej hagyma
500 g sertés színhús
1 szál füstölt mangalica kolbász
1,5 -2 fej savanyított káposzta
gerezd fokhagyma
1 kanál liszt
2 x késhegynyi fűszerpaprika
frissen őrölt só, bors
majoranna, borsika fű,babérlevél
tejföl
A megmosott rizst a felhevített olajon átkeverjük, majd felengedjük vízzel, hogy ellepje, tetszés szerint sózzuk, megpároljuk. Ha felforrt a víz gyakorlatilag el is zárhatjuk a tűzhelyet és a fedő alatt hagyjuk a rizst puhulni. Nem kell kevergetni, sőt nem is ajánlatos, a rizs szemek megduzzadnak felszívják a vizet és megpuhulnak kb. 15-20 perc alatt.
A darált vagy apróra vágott húshoz hozzá adjuk a bőrétől megfosztott szétmorzsolt füstölt kolbászt, a kihűlt rizst és összekeverjük.Mivel a kolbász önmagában fűszeres más fűszer ebben az esetben szükségtelen , azonban ha nem adunk hozzá kolbászt nem árt némi fűszerrel ízesíteni a tölteléket.
A káposztáról lefejtjük a leveleket, szétterítjük őket és a csinos kis gombócokat gyúrunk a húsos masszából azt a káposzta levelek felső középső részére helyezve az oldalakat ráhajtva begöngyöljük.
Ha elfogyott a hús a maradék káposztát vékonyan felszeleteljük. Ezzel béleljük ki a főzőedényt, majd sorban ráhelyezzük a töltelékeket, a tetejére is hagyjunk egy kevés káposztát.
A zsíron megfuttatjuk az apróra vágott hagymát és fokhagymát, meghintjük fűszerpaprikával felengedjük kevés vízzel és ráöntjük a káposztára, babérlevelet, szemes borsot, kevés borsikafüvet és majorannát is tehetünk most hozzá, majd öntsük fel vízzel, hogy ellepje és a káposzta léből is adhatunk hozzá egy keveset ( figyelni kell mennyire sós, savanyú, hogy ne rontsuk el az összhatást).
Ha szükséges időnként pótoljuk a folyadékot és lassú tűzön főzzük készre. Csalhatatlan illat fogja jelezni mikor elkészül.
A töltelékeket szedjük óvatosan ki egy tálra tartsuk melegen és készítsünk el a paprikás rántást amivel sűrítjük a töltött káposztát.
A rántáshoz kevés zsíron fonnyasszuk meg az apróra vágott hagymát, szórjuk meg liszttel, piros őrölt paprikával, engedjük fel ( vehetünk néhány kanállal a káposztaléből is), keverjük el csomómentesre, majd sűrítsük be vele a káposztát.
Forraljuk át és tálaljuk, friss házikenyeret és tejfölt kínáljunk hozzá a tetejét díszíthetjük kakastaréjjal . Tegyünk az asztalra bors őrlőt is!
A szalonnákat vagdossuk be bőréig, amire megsül szépen kinyílik majd mint a kakastaréj.
.
Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés, készítsd el te is, írd meg a véleményedet vagy csatlakozz a rendszeres olvasókoz, kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!
Tartalmas leves zöldségekkel ,hússal készítve, azon ételek közé tartozik ami szabad kezet ad a szakácsnak "ami van itthon abból készíthető".
Szeretem ezt a kötetlenséget az alapanyagok szabadon variálhatóságát.
Létezik halas és húsos változata is . Most a húsos soljanka recept következik.
A soljanka alapvetően savanyú leves, hagymával, uborkával, olajbogyóval, kapribogyóval és paradicsom pürével készülő étel,vagyis leves.
Az orosz-, ukrán konyha jellegzetes fogása.
Néhány éve ( évtizede) mikor még utazgattam a volt Szovjetunióban a Budapest-Moszkva útvonalon közlekedő vonatokon az étkezőkocsikban rendszeresen soljankát szolgáltak fel, bádog (fém ?) csajkában.Valami úszik a levesben ,--- így maradt meg az emlékezetemben (az olajbogyóra azonban határozottan emlékszem!) Nem nyerte el a tetszésemet. ( finoman fogalmaztam).
Nem csoda hát, hogy meg sem próbálkoztam ez idáig az elkészítésével ( hiba volt most már belátom).
Az én levesem nem is hasonlít az emlékeimből derengő Soljanka nevű levesre és határozottan állítom, hogy nagyon finom, rendkívül ízletes. Már bánom, hogy ilyen hosszú ideig vártam a kipróbálásával.
Hozzávalói :
300 g marhacsont
400 g hátszín ( szín hús)
100 g szalonna
2-3 szál sárgarépa
1 db paszternák
1 db petrezselyem gyökér
200 g gomba
2 dl paradicsom püré
2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
színes szemes bors
1-2 babér levél
2 közepes ecetes uborka
2 evőkanál olíva bogyó
1 evőkanál kapribogyó
2 dl tejföl
himalaya só
1 db citrom
A csontokat és a húst felteszem főni mintha csont-,/húslevest főznék, időközben lehabozom, amint kitisztult a főzet hagymát és fokhagymát ízlés szerinti sót teszek, pár szem szemes borsot, szegfűborsot is adok bele és lassú tűzön hosszasan főzöm .( 2-3 óra).
Másik edényben lepirítom a szalonnát, az időközben megfőtt és feldarabolt húst,( lehet hozzáadni, nyelvet, sonkát /ami van húsfélét tetszés szerint)apróra vágott vöröshagymát, értelemszerűen darabolt zöldségeket, gombát kevés olíva olaj hozzáadásával. Felöntjük a paradicsom szósszal és tovább "sütögetjük időnként megkeverve fűszerezve a babérlevéllel, színes borssal. Ha átforraltuk adjuk hozzá a feldarabolt ecetes uborkát, olívabogyót és kapribogyót is, majd öntsük fel leszűrt húslevessel és lassú tűzön melegítsük össze kb 5-10 percig.
Nekem akkor tetszik ha roppanós az uborka és olívabogyó, tehát ügyelek rá, hogy ne főhessen túl.
Forrón tálaljuk kevés tejföllel ,citrommal utóízesítve.
Szárazbab szinte mindig van otthon valamennyi háztartásban,
tartóstás nélkül tárolható, száraz, hűvös helyen évekig is eltartható. Fontos
fehérje forrás, ami különösen a hűsmentes étrend esetén játszik kiemelt
szerepet, létfontosságú aminosavakat tartalmaz, köztük olyanokat is, amelyeket
az emberi szervezet nem állít elő. Jelentős a kalciumtartalma is.száraz, hűvös helyen évekig is eltartható. A
csicseriborsó talán nálunk kevésbéelterjedtde egyre többször
fordul elő, nem csak hummus és falafel formájában .
Lassú tűzön 4-5 órát főztem-sütöttem ezt az ételt, csak az edénybe kell rétegezni és sütni míg meg nem puhul, ízletes nagyon finom lesz .
Kétféle babot fekete és fehér babot és a csicseriborsót előző este beáztattam.
A megmosott babot, csicseriborsót a sütő edénybe szétterítem, beborítom a füstölt oldalassal, hagyma szeletekkel, zúzott fokhagymával megszórom. Paradicsom szeletekkel befedem.(Nekem még volt pár szem paradicsomom ezeket forró vízbe, majd hideg vízbe mártva a héjuk könnyen lehúzható, de ha már nincs friss paradicsom, akkor egy-két evőkanál paradicsom pürével helyettesíthető). Fűszerezem: egy -egy kávéskanálnyi édesköménnyel, zsálya levéllel, csomborral, szemes borssal. Nem sózom, mert az oldalas elég sós. Egy chili paprikát is beleszúrok.
Felöntöm vízzel és lefedem hideg sütőbe helyezve, 180 fokos sütőben 4-5 órán keresztül sütöm, ha esetleg a főzőlé elpárologna azt időnként pótolni kell, míg a végső fázisban hagyhatjuk elpárologni.
Hozzávalók :
200 g száraz bab
100g csicseriborsó
200g füstölt hús
1 fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 paradicsom ( fagyasztott)
1 szárított chili paprika
kávéskanál édeskömény( mag)
kévéskanál szemes bors
kávés kanál csombor
2-3 babérlevél
4-5 zsálya level
pici só
víz
Friss puha házi kenyérrel fogysztandó!
Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
Az őszi téli étlapunkról kár lenne lehagyni ezt az egytál ételt, sütőtök és burgonya csőben sütve
Őshazája: Közép- és Dél-Amerika
A sütőtök eredetileg az amerikai kontinensről származik. Már több mint 7000 éve termesztették:
Mexikó területén
Peru és Bolívia vidékén
az észak-amerikai őslakos törzsek körében
Az indián kultúrákban a tök szent növénynek számított:
a „három nővér” rendszerben termesztették kukoricával és babbal együtt. Ez a hármas az élet, az egyensúly és a túlélés szimbóluma volt.
A tökből főzött levesek, pürék már ekkor is léteztek – gyakran gyógynövényekkel, chilivel.
A 16. században, a nagy földrajzi felfedezések után került Európába.
Először:
Spanyolország
Portugália
Itália
területén terjedt el.
Kezdetben inkább takarmánynövénynek tartották, „szegények eledele” volt. Később, főleg a kolostori és paraszti konyhákban jelent meg leves, főzelék formájában.
A burgonya útja: az Andoktól Európa kamráiig
A burgonya őshazája Dél-Amerika, az Andok magasföldje, ahol már több mint 8000 éve termesztették. A mai Peru és Bolívia területén élő őslakos népek számára alapélelmiszer volt, amelyet szárítva, főzve és erjesztve is fogyasztottak. A „chuño”, vagyis a fagyasztva szárított burgonya, máig a hegyi túlélés egyik jelképe.
A 16. században spanyol hajósok hozták Európába. Kezdetben azonban bizalmatlanul fogadták: sokáig dísznövénynek tartották, sőt egyes helyeken mérgezőnek hitték. Csak a 18. században, éhínségek és háborúk idején vált valódi alapélelmiszerré.
Franciaországban Antoine Parmentier népszerűsítette, aki tudatos kampányt indított a burgonya elfogadtatására. Közép- és Kelet-Európában pedig hamar a paraszti konyhák egyik legfontosabb támasza lett, hiszen jól tárolható, laktató és sokoldalúan felhasználható volt.
A burgonya így vált a téli kamrák biztos pontjává: levesek, főzelékek, egytálételek, kenyérpótlók és köretek alapjává. A hideg hónapokban nemcsak táplálékot, hanem biztonságot is jelentett.
Au gratin, azaz csőben sütünk, amikor bevonjuk a sütnivaló zöldségeinket egy sűrű krémmel és reszelt sajttal hintjük a tetejét és pirosra sütjük. Így lesz ebből két bevándorló alapélelmiszerből krémes elegáns ám mégis tápláló jellegzetes téli fogás.Egyőttal gazdagítva rakott ételeint egytátéleink sorát
Most a zöldség, sütőtök és burgonya sorba rakva kevés kecskesajttal "feljavítva", a krém pedig joghurttal elkevert habos tojás.
Sütőtök&burgonya csőben sütve
Hozzávalói :
500 g sütőtök
500 g burgonya
2 dl joghurt
0,5 dl tej
2 db tojás
szerecsendió
só
ágacska rozmaring
50 g friss kecskesajt
1 fej hagyma vagy 1 szál kisebb póréhagyma
egy kanál vaj(kajmak)
20 g parmezán sajt.
Elkészítése:
A burgonyát héjában feltesszük főni, közben a sütőtököt feldarabolva a sütőben megsütjük .
Egy tűzálló tálat kivajazunk( megkenjük kajmakkal) és a megtisztított karikára vágott burgonyával kibéleljük.
Erre helyezzük a sütőtök hasábokat, amit szerecsendióval meghintünk, kecske sajt kockákkal megszórjuk és néhány levélke rozmaringot is morzsolunk rá, majd befedjük a maradék burgonyával.
A tojásokat elkeverjük joghurt és tej keverékével, megsózzuk és a rakott zöldségekre öntjük.
Ismét szerecsendiót reszelünk rá és parmezán vagy más kemény sajtot.
Végül a felkarikázott hagymával megszórjuk és 20 percre betoljuk a forró sütőbe.
J
Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
"az az igazi gazdaasszony aki olyan ízletesen készít egy üres paprikás krumplit, hogy mindenki azt hiszi: kolbász is főtt benne!"-adja Egressyné szájába e szavakat Kertész Erzsébet Az első Gertrudis című ifjúsági regényében. Igaza lehet ?
Enyhén szólva nem az esetem, sose tudtam olyan jól elkészíteni mint azt mások teszik, pl az Anyukám. Azért is történhetett anno, hogy az 50-es évek pályaudvari restiében valami különlegeset akart rendelni s mondhatni nagyon meglepődött amikor az általa kiválasztott serpenyős rostélyos hm.. m, a megszólalásig hasonlított a paprikás krumplira.
Rég volt, azóta már Ő is tisztában vele a serpenyős rostélyos és a paprikás krumpli nagyon hasonló.....
Jó magam, hanyagoltam is jó ideje, talán még azt is mondhatom az elmúlt évtizedben nem is készítettem, (?) ...
Ezen bevezető után nem is tudom megmondani most miért, de ez lett a mai ebédünk, nagy gonddal készíttettem jobban odafigyelve, mintha bonyolult konyha technikai étel készülne s meg is lett az eredménye, ízlett !!!
Lehet nem a klasszikus paprikás krumpli recept szerint készült de igyekeztem, minden hozzávaló meg volt .
Szalonna, piros paprika,friss(tenyérnyi ) paradicsom, szép cső zöldpaprika, hagyma s a krumpli természetesen, némi só. Került mellé frissen sütött házi kenyér, jégbe hűtött kovászos uborka a ( sokadik "adag " e szezonban ), friss paprika, paradicsom salátaként s az elmaradhatatlan erős paprika igény/ízlés szerint ( természetesen külön tálalva).
Vajon sült hátszín - rostélyos szelet .
Először a bacon szalonnát vágtam csíkokra majd kockára . Felolvasztottam, az apróra vágott hagymát ezen a zsiradékon üvegesre pároltam, ezután zöldpaprika csíkokat sütöttem át majd cikkekre vágott burgonyát állandó kevergetés közben, hogy oda ne kapjon .
Mikor már kis kérget kap a krumpli, megszórtam pirospaprikával, megsóztam, a héjától lehúzott összevágott paradicsomot is rádobva még átkevertem egyszer, figyelve, ha pirospaprika megég , megkap, keserű lesz, ..felöntöttem kevés húslével, ( csontleves, húsleves ami van /ha nincs "más" víz is jó ), hogy ellepje, s a lángot mérsékelve fedő alatt hagytam főni. Ez idő alatt ropogósra vasaltam az abroszt ( meg a többi ruhát is, ha már a vasaló be van kapcsolva ),megterítettem .
A húst csak amikor már a krumpli puha kezdtem el sütni, hirtelen, kiolajozott serpenyőben a szeletek tetejére vajat morzsolva,
pár perc kell csak, és kész.