A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelkáposzta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelkáposzta. Összes bejegyzés megjelenítése

2021. január 21., csütörtök

Frankfurti leves


A frankfurti leves  igazából egy gazdag  zöldségleves virslivel, de akár húsgombóccal, hússal is elképzelhető, nálunk mégis a kelkáposztához köthető leves változat lett ismert és népszerű.
Ha itthon megkérdezünk valakit  mit jut eszébe  a frankfurti leves kapcsán biztosra vehetjük a virslis kelkáposzta  levesre gondol majd. 










Nagy  a valószínűsége, hogy az általunk frankfurti levesnek nevezett  többnyire csak kelkáposztát  tartalmazó levesnek  nincs sok köze Frankfurthoz, minden valószínűség szerint  pesti  találmány .ahogy ez így van még néhány földrajzi nevet tartalmazó étel estében is.

A németek  virsli levese a "frankfurter"   fehér káposztával készül  vagy   sok  zöldfűszert tartalmaz ám kel káposztát alig ha. 

A frankfurti levesünk a két világháború között a szerény polgári családok étele volt, akinek nem telt marhára, az virsliből főzött magának levest. 

Frankfurtban ma, ha valakit megkérdezel a „Frankfurter Levesről”, meglepődve néz:

  • nem tudja, miről beszélsz,

  • de ismeri a Frankfurter Wurstot és a Grüne Sauce-t,

  • és talán eszébe jut egy zöldséges krumplileves, amelybe elfér a virsli.

Közben a magyarok 99%-a szemrebbenés nélkül mondja rá a kelkáposztát.

Ez az a pillanat, amikor egy étel neve többet mond a kulturális emlékezetről, mint a recept összetevőiről.




Ha  a frankfurti levest a virsli miatt  neveztetett el így, akkor nem illik e név a levesemre, pedig " az" ihlette. 

A kelkáposzta az stimmel, bár kipróbáltam kelbimbóval is de virsli hiányában  kolbász nem is akármilyen,  díj nyertes, valódi hungarikum egészíti ki ezt a levest,  akkor hívhatjuk békéscsabai levesnek  ( kolbász levesnek, kőlevesnek ???)





A virslit, tehát  sült kolbász"chips" helyettesíti,  nem térnék ki rá miért mellőzük a  virslit, ám aki szereti  teheti a levesébe, annál is inkább mert az eredeti recept azt kívánja meg.

Nálunk tiltó listán van  a virsli évtizedek óta már.

Hozzávalók :

  • 100 g vegyes zöldség 
  • olaj 
  • 400 g kelkáposzta
  • 30 g vöröshagyma 
  • 2 gerezd fokhagyma 
  • 40 g liszt 
  • 1 csokor petrezselyem 
  • 80 g bőrös virsli 
  • 1,5 dl tejföl 
  • só bors
  • majoranna

A finomra vágott hagymát  az olajon félig lepirítjuk, majd hozzáadjuk a vékonycsíkokra vágott zöldségeket és a  kelkáposztát.
Sózzuk, borsozzuk .
Kevés fokhagymával, majorannával ízesítjük vízzel vagy csontlével felengedjük  és félig puhára főzzük, majd világosbarna rántást készítünk, a levest  ezzel rántjuk be.
Végezetül a felkarikázott virslit  átsütjük mindkét oldalunkon majd a levesbe tesszük, hozzáadjuk a tejfölt átforraljuk és  tálaljuk a frankfurti levesünket .


Ha könnyedebb levest szeretnénk  a  rántást nyugodtan kihagyhatjuk ,elegendő behabarni, sőt a liszt  teljes elhagyásával is  finom laktató leveshez jutunk, ebben az  esetben  keverjünk tányéronként egy nagy kanál tejfölt  a levesbe.

Ha most azt írnám  olaj helyett használhatunk kiolvasztott szalonna zsírját, akkor már tényleg illek erre  a receptre is ahány ház annyi szokás.Más kérdés még mindig a frankfurti leves receptjéről van-e szó. 

Frankfurtban nincs frankfurti leves.
Magyarországon meg nem képzelhető nélküle a kelkáposzta.




Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy Pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2019. december 29., vasárnap

Rakott kel

A rakott kel  pompás egytálétel, akár maradék hús felhasználásával  a két ünnep közt is ehetünk egy finom ebédet






A kel levelei nemcsak gazdag ízeket és változatos konyhai lehetőségeket rejtenek, hanem azt is jelképezik, hogy a télben is ott van az élet: vitaminban, rostban, történetben. A hideg hónapokban, amikor kevesebb friss zöld kerül a tányérra, a változatosság változatlanul fontos. A szín nemcsak esztétika — minden árnyalat más tápanyagot, más hatást, más örömet hoz.

A zöld leveles zöldségek  nagyon sok mindenre jók
Szorongás,depresszió pánik  ellen  is, gondoltad volna? 
Együnk gyakran belőlük!


Késő ősszel télen is van kelkáposzta,  ahhoz könnyen hozzájuthatunk így készíthetünk gyakran kelkáposztás ételt.  Frankfurti levesbe "kötelező",  a  húslevesbe is szoktam egy cikkelyt belefőzni így tanultam az anyukámtól.
Gyakran készítenek  klasszikus főzeléket is kelkáposztából.
Leveleit felhasználhatjuk mint  káposztát ,megtölthetjük, gombával rizzsel és feltekerve  különböző tekercseket késztve vagy  mint a töltött káposzta hasonló töltelékkel kínálhatjuk .

Önálló ételként  a rakott kel  tejfölösen  a legismertebb talán, szerintem.


A RAKOTT KEL TÖRTÉNETE

  • A kelkáposzta a 19. század közepéig ritka zöldség volt, főleg kolostorkertekben és nemesi udvarokban termesztették.

  • A 19–20. század fordulóján vált általánosan elérhetővé, ekkor kezdett megjelenni a paraszt- és polgári konyhában.

  • Tápláló, télálló, olcsó volt → a szegényebb konyhák kedvelt alapanyaga lett.

  • A két világháború között: polgári családoknál terjedhetett el 
    (hús kevés volt – rizs és kel töltötte ki az ételt)

  • A 60-70-es években: menzákon és otthon is csúcsra került



  • A RAKOTT KEL


    Hozzávalók :


    • 400 g  sertéshús( apró)
    • 30 g füstölt szalonna
    • 1 kg  kelkáposzta
    • 150 g rizs
    • 1 fej vöröshagyma
    • 1 gerezd fokhagyma
    • kömény mag
    • törött bors
    • só olaj vagy zsír
    • majoranna
    • 2 dl tejföl

    Elkészítése:


    A megtisztított és leveleire szedett kelkáposztát  forrásban lévő  köménymagos vízben  megfőzzük..Majd kivesszük a vízből  lecsurgatjuk a vizet. Közben  a szalonnát kis kockára vágjuk és  kisütjük  a zsírját  az apróra vágott hagymát  ezen a   üvegesre pároljuk majd  a darált húst hozzáadjuk és  borsozzuk  a fokhagymát is belereszeljük, majoránnát, sót teszünk bele  és megpároljuk .



    Egy másik edényben  a rizst  is megpároljuk. Előbb szűrőkanálban átmossuk, majd forró olajon átpirítjuk és felöntjük  vízzel felforraljuk  majd fedő alatt puhára pároljuk.








     Nagyobb edényt előkészítünk a  sütéshez  alulra rétegezzük a    kelkáposzta leveleket erre jön  a rizzsel összekevert  hús majd megint  káposzta levél  amivel beborítjuk az egészet a tetejét tejföllel megkenjük.és  sütőben pirosra  sütjük .




    Kockára vágva   forrón tálaljuk.













       




    Bár a magyar konyhában a kel a menzalevesek és rakott ételek alapdarabja, a Balkánon és Törökországban sem ismeretlen – csak ott többnyire csendes szereplő, háttérben állva a padlizsános, krumplis és savanyúkáposztás raguk mögött,így kapcsolódik  sorolható  arakott ételek  nagy családjába.



    Jó étvágyat !


     Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
    📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
     🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
     🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/




    Printfriendly

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...