A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hand made. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hand made. Összes bejegyzés megjelenítése

2018. május 16., szerda

Epres rebarbara dzsem és rebarbarás eperdzsem

A lekvár főzés komoly munka.


rebarbara-eper jam

Elő kell venni  a nagy lábost, hatalmas fakanál is van hozzá  és egész nap  a tűzhely felett keverni -kavarni  a lekvárt,  így emlékszem. Aki szerencsés az nem a konyhában,  hanem a szabadban az  teszi ugyanezt,  a  lekvár ekkor az üstben, üstökben   rotyog, illatozik, ami alatt tüzet kell rakni , van vele munka.
Aztán  üvegekbe zárva  a spájzban sorakoznak  majd  és télen milyen jó, van mihez nyúlni.

Nálunk ez mostanában nagyon másként van.  Az egésznapos  befőzést  a   napi befőzés váltotta fel,  egy -egy üveg  készül, amint   megmarad  valamelyik gyümölcsből azt a másnapi reggelinél már kóstoljuk is  mint frissen készült dzsem  pár nap alatt el is fogy.
Ezáltal jobban érvényesül a frissebb íz, kevesebb beavatkozás történik  és gyorsabb az elkészítése.


Leginkább az olasz szemlélethez  áll közel az én módszerem ,                                                                          Az olasz confettura di fragole:gyakran kevesebb cukorral készül,rövidebb főzési idő jellemzi sokszor darabosabb marad.

Miért jó ez nekem így?


Nem kell órákat állni   a forró tűzhely mellett, nem kell hosszasan kevergetni ,nem szakad le derekam a sok állástól  és  a karom sem  zsibbad  a nap végére.
Nem kell hónapokat várni, máris  ott van  a friss dzsem,  nem kell tartósítószert használni, semmi adalék nem  kell hozzá csak a gyümölcs,  ahogy mi szeretjük  és  teszés szerinti fűszer ha úgy van kedvem hozzá.
Lehet improvizálni.
Igaz én  a télire eltett   dzsemeket is tartósítószer nélkül  teszem üvegbe.
Egyszerre kis adagok készülnek,  így sokkal hamarabb elkészül,  könyebben kezelhető és ami nagyon fontos, szeretjük a friss dzsemeket ..a nyári reggelink része lett, evvel ébredünk.


A friss eperdzsem” módszerem valójában sokkal közelebb áll a szamóca hagyományos kezeléséhez, mint a klasszikus eperlekvárhoz.

  • Dzsem vagy lekvár? 

    A mindennapi szóhasználatban gyakran keverednek ezek a kifejezések, pedig érdemes egy pillanatra megállni és különválasztani őket.

    Dzsem és lekvár – mi a különbség?

    • lekvár: hosszabban főzött, sűrűbb, egyneműbb állagú készítmény, amelyet általában tartósításra szánunk
    • dzsem: rövidebb ideig főzött, gyakran darabosabb, frissebb ízű változat

    A gyakorlatban persze a határ elmosódik – különösen a házi konyhákban.
    Az én  módszerem  egy gyors, friss dzsem

Eper vagy szamóca ?

A hétköznapi beszédben az „eper” szót használjuk, de valójában:

  • a kerti, nagy szemű gyümölcs → termesztett eper
  • az apró, illatos, vadon termő → szamóca

A erdei szamóca és a kerti eper között nemcsak méretben, hanem:

  • aromában
  • cukor–sav arányban
  • feldolgozhatóságban is jelentős különbség van



Rebarbarából még soha nem készítettem  dzsemet eddig, így ideje volt már kipróbálni,  ajánlom  a  pikáns savanykás ízek kedvelőinek. Nekünk  ízlik !

Nem ritkaság amikor  a hirtelen ötletek vezérelnek .
Utazás előtt voltunk és maradt még  pár szem eper ami az utat, szállítást biztos nem bírta volna ki, a körültekintő csomagolás ellenére  sem,    így  azt párosítottam a reberbarával,  nagyon jól passzolnak egymással,   máskor  is lesz ilyen vegyespáros  biztosan.

epres rebarbara  dzsem

Hozzávalók : ( nagyobb mennyiség esetén természetesen  a megadott  anyaghányadok többszöröse)



  • 100 g eper
  • 20 g cukor  
  • 200 g rebarbara
Elkészítése:

Az epreket alaposan megmossuk folyóvízben ( konyhai zuhanyrózsa alatt) lecsöpögtetjük, a zöld levélkékek eltávolítjuk és  a lábosba helyezzük,  a megmosott megtisztított epret  meghintjük  a cukorral. A rebarbarát is megtisztítjuk, zöldség hámozóval lehántjuk a   héját  ( meghámozzuk mint  a spárgát)   megmossuk, lecsöpögtetjük és  apróra vágjuk, majd  a  cukrozott eperhez adjuk.
Addig főzzük amíg  a  leve el nem párolog,  vagyis  dzsem állagot  kap  (20-25 perc )  időnként ha kell  megkeverjük mivel  kihülés után azonnal fogyasztásra kerül nem szükséges  üvegbe zárni   kerülhet azonal  a tálaló edénybe is, de tehetjük  üvegbe is ha  mégsem fogyasztjuk azonnal  akkor forrón szedjük  a gondosan, alaposan kimosott és  csírátlanított üvegekbe, majd miután lezártuk a kupakkal,  fordítsuk pár percre  a fejetetetjére az üveget,  így a keletkezett vákum   odakapja  a tetőt és légmentesen  lezáródik  az üvegünk, ezzel megvédve  a dzsemet. Vigyázat  az így készített  ( tartósítószer nélküli  és minimális cukor hozzáadásával eltett  )dzsemeket   felbontás után  el kell fogyasztani, további tárolásra nem alkalmasak  ( max 1-2 nap) emiatt  használok  is üvegeket amiről feltétetezhető rövid idő alatt  elfogy  a a benne lévő dzsem  .   


Frissítés:


Azóta elkészült ennek  a dzsemnek a reciproka is  azaz  a rebarbarás epedzsem is.



  Hozzávalók  :

  • 1 kg friss eper 
  • 250 g rebarbara
  • 100 g cukor 
  • 1/4 citrom leve
  • 1 kanál chia mag

Elkészítése:


Az elkészítése hasonló az  általam készített dzemekhez  a megmosott leszárított, hibátlan friss epret  "cukorágyra "téve melegíteni kezdem majd folyamatosan  kevergetem  míg  a kívánt állagot el nem éri.
ezúttal is maradtak benne  gyümölcs darabok. hisz ez  a dzsem jellegzetessége. Próbaként sűrítőanyagként egy kanál chia magot adtam hozzá és pár csepp ciromot  a szép szín érdekében. Korábban a málna és eperdzsemek esetén a nyár folyamán az idő múlásával jelentős szín vesztést tapasztaltam a citromtól azt remélem ez most nem fog bekövetkezni. 



Ez tulajdonképpen egy kortárs, szezonkövető dzsemkészítési mód


 Jó étvágyat !

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 




2013. december 19., csütörtök

Nincs karácsony szaloncukor nélkül

Tavaly a  legilletékesebb helyen kutakodtunk a szaloncukor készítés fortélyai felől.
 Túl azon, hogy ez " mostanság  módi " miáltal az ember lánya külhonban tartózkodik tartósan   szembesülnie kell  azon ténnyel bizony van karácsony  szaloncukor nélkül.  Máshol, mert, hogy ez  nagyon is hazai  specialitás. Tehát ha nem akarunk  szaloncukor nélkül maradni meg kell ismerkednünk  ezen édesség elkészítési módjával. Számos leírást találtam, ezek közül talán a legszimpatikusabb  a zselés változat ami  a frissen facsart gyümölcslé kocsonyásítása után kap csokoládé bevonatot és már csomagolható is. A második kedvenc  a marcipán masszába dolgozott  aszalt gyümölcs darabok, amit  végül szintén   csokoládéba kell mártani , ezek   rendkívül egyszerűen elkészíthető  finom és  egészséges édességeknek tűnnek ..



Lehet persze számtalan bonbon  alapanyagot is   szaloncukornak álcázni,  csinálhatunk grillázs és alkoholos változatokat is.

A Vendéglátóipari múzeum (tavaly) decemberi foglalkozásán gyerekeket  és felnőtteket tanítgatott  ... a szaloncukor készítésre. Itt az derült ki  a rövid felmérés alapján, hogy a  mi  csoportunk  a marcipános szaloncukrot kedveli a legjobban, ám  a korábbi csoportokban a   zselés volt a favorit ...

Én személy szerint  szívesen kipróbálnék egy mákos  változatot  is..
Megtudhattuk, hogy hazánkban  a XIXsz-.tól terjedt el a szaloncukor. A szalonban,  azaz  a polgári fogadószobákban a vendégeknek kihelyezett cukorkáról kapta  a nevét. 
 Később a karácsonyfát is itt a szalonban állították fel és a díszesen  csomagolt cukorkák  a fára is felkerültek.
Szaloncukrot  a kezdetekben  fondánból készítettek.  Először  a francia feljegyzésekben találkozunk fondánból készül cukorkákkal  a XIV.  sz -ból.Vitatott ,hogy hazánkba  ahonnan került,.egyes források szerint Németországon keresztül érkezett, ahova a francia cukrász, Pierre Andre Manion  vitte  a receptet, alátámasztja e  nézetet a szó eredete  a salonzuckerl = SZALONCUKOR.("szalonczukkedli" ).Míg  a másik  elképzelés szerint török édesség készítők készítették gyümölccsel ízesítve. 






A budapesti Vendéglátóipari Múzeumban találhatunk régi szaloncukor-csomagoló sztaniol papírokat harmincféle színben, és megtekinthetünk egy "riccelőgépet" is. Ez a szerkezet voltaképpen egy rojtozó gép, amellyel a szaloncukor papírját gyorsan be lehetett rojtozni. Amikor a cukor megdermedt és megszáradt, becsomagolták. A papírra angyalkákat ragasztottak, és már lehetett is a karácsonyfára akasztani

 Sokan otthon próbálkoztak  az elkészítésével  Kugler Géza 1891-ben kiadott Legújabb nagy házi cukrászat című könyvében  17 féle  szaloncukor recept is megtalálható volt. 





  A pozitív formákat átszitált rizs lisztbe mártották, és az így keletkezett mélyedésbe öntötték a folyékony cukrot. Amikor a cukor megdermedt és megszáradt, kivették és becsomagolták.







 Zöld-diós, diómarcipános  házi  készítésű szaloncukor


Tisztított dióbelet   porcukorral  egészen  krémesre aprítunk és kandírozott citrom héjjal, zöld dió befőttel gazdagítunk. A zöld dió sziruppal  lazítjuk. Könnyen kenhető, formázható pépet, krémet kell kapnunk,  amiből  szaloncukrokat formázunk. Hidegre téve pihentetjük  míg  a csokoládét felolvasztjuk  és temperáljuk  majd  megmártjuk  a szaloncukrokat és  sütőpapírral  fedett tálcára helyezzük  dermedésig.
Ha megkötött  a csokoládé csomagolható  a házi szaloncukrunk  ami rendkívül  ízletes  különleges  s mentes mindenféle  adalék anyagtól. Talán nem olyan    mutatós ( nekem  a  csomagolással nagyon meggyűlt  a bajom )és kevésbé  egyenletes mint a gyári  "rokona" de garantáltan sokkal finomabb.
Kísérleteztem saját feliratú csomagoló papírral, be kell látnom ez most nem  jött be.
Mivel gyakorlat teszi  a mestert a gyakorolni fogom ,vagyis    hamarosan  készül   más ízesítéssel is   szaloncukor ( ami nálunk nem kerül  a fára így talán   a csomagolás elhanyagolható ???).

Hozzávalói :

  • 100 g tisztított dióbél
  • 30  g  porcukor 
  • 20 g kandírozott citromhéj
  • 5 szem  zöld dió befőtt  cukorszirupban eltéve
  • zöld dió szirup
  • 80 g magas kakaó tartalmú csokoládé

 











Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2012. február 5., vasárnap

Gyömbéres kifli


Kisültek  a reggelihez a gyömbéres kiflik!

Frissek ropogósak illatosak!


Kétféle töltelékkel készültek, narancsos -fahéjas almadzsemmel, és csokoládéval.

Tésztája kelt tészta.


Hozzávalók :


élesztő
2 dl tej                                        
kanálnyi cukor
500 g liszt
2 tojás
őrölt gyömbér
100 g cukor

narancsos-fahéjas  almadzsem
 csokoládékrém

Langyos cukros 1 dl tejben az élesztőt megfuttatjuk, a szitált liszt közepébe mélyedés készítünk, majd ide öntjük az  élesztőt. Rövid pihentetés után csipet sóval, a  megmaradt tejjel,a tojásokkal bedagasztjuk, pihentetjük, ha megkelt  cukorral hintett munkaasztalon kinyújtjuk  1 cm vastagra. 8 cm széles csíkokra vágjuk majd tovább átlósan háromszögeket vágva  belőle,   mindegy közepébe egy kiskanálnyi dzsemet halmozunk.  Lazán feltekerjük, a  végeit gyengéden összenyomkodjuk.  A csokoládés is ugyan így készül csak  a dzsem helyett csokoládékrém kerül bele.Előmelegített gőzös sütőben 20-25 perc alatt  kisütjük  ( kb 200 fokon )



Reggeli kávé,tea mellé ajánlom ezt a finom édességet míg a meleg, fűtött szobából nézzük a jégvirágos ablakon át  a havas téli tájat.

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...