Hihetetlenül finom savanykás, üde és csodás színű lekvár lesz a ringlóból tetszés szerint fűszerezve tehetjük még különlegesebbé.
Apró szemű ringló van kertünkben a kerítés mentén, három fa is, sárga és lila is.
.
Csodás az illatuk, tavasszal amikor virágzik a fa belengi az egész kertet. Szép, a virágja mint többi csonthájasé, fehérek.Mikor az első rügyek megjelennek minden évben néhány ágat beviszek a lakásba így csempészve kora tavaszt az otthonunkba.Egyszerűen jó ránézni....
A ringló egészen közel került hozzánk, egyik ringló fán van macskaház amit a gyerekeink építettek, festettek, dekoráltak.
Ide érkeznek tavaszonta a" cica gyerekek" akiket kíváncsian várunk, amint megszületnek a mi gyerekeink lelkesen másznak a fára be-be kukucskálva "babanézőbe".
Valahogy mégis méltatlanul mellőzött ez fa és gyümölcse ....
Pedig remek dolgokat lehet(ne) csinálni belőle.
Néhány éve amikor először akartam készíteni dzsemet a ringlónkból szinte mindenki elcsodálkozott, értetlenkedve nézett rám. Aztán mégis én győztem, sikerült rávenni a férjem szedjünk egy kosárnyi ringlót. Emlékszem a sárgából lekvárt, dzsemet készítettem, nagy meglepetésre mindenkinek ízlett.
Ajándékba is adtam belőle és egy üvegnyit. Emlékezetes, kedves történet kerekedett belőle a család gyermeke ( 5-6 éves lehetett a fiúcska) az egészet eltüntette egy nap alatt, egyedül, annyira ízlett neki.
Eleinte " natúr" lekvárokat gyártottam, azóta gyakran fűszerezem is legtöbbször fahéjjal, de rozmaring vagy levendula ( ezek vannak a kertben ) is gyakran kerül bele.
Készítek levest is ringlóból ami különlegességnek számit, hiszen a gyümölcsökből nem készítenek levest, különösen nem ismert és elfogadott a hideg leves errefelé. Elfogyott, nevetve emlegetik egy-egy találkozáskor barátaink akik annak idején bátran( elsőként) megkóstolták a különc magyar konyha efféle remekeit, mert természetesen amit készítek azt mindig a magyar konyhával azonosítják napjainkig.
Vannak évek amikor nem jó termés, ilyenkor nem jut befőzésre sem, egyik éven a szomszéd az egész termést elajándékozta pálinka lett belőle ..
Az idén rengeteg gyümölcsöt termett, lesz bőven lekvár is belőle az első két( próba ) üveg már el is készült, karamellesen ( minimális cukorral)rozmaringgal ,illetve fahéjjal.
Kellemesen pikáns, savanykás üdítő íze a nyári reggelikhez pont illik.
Van úgy, hogy pár szem sárgabarack is kerül bele így vegyes lesz a lekvár, de igazából ringló dominál mindig.
Hozzávalók: 1 kg gyümölcshöz:
- 1 kg Ringló
- 100 g cukor
- 1 ágacska friss rozmaring vagy 2 g fahéj
- kávéskanál szilvapálinka
Elkészítése hasonló módon történik, mintha bármilyen más lekvárt készítenénk:
Ha karamelleset készítek a lábosba kb. ujjnyi cukrot teszek és melegítem, felolvasztom meghintem fűszerrel ( rozmaring levélkék,vagy fahéj) s hagyom, hogy karamellizálódjon, ha már szép a színe hozzáadom a megmosott ringlót.
Egyébként a megmosott ringlót meghintem cukorral, morzsolt rozmaringgal vagy fahéjjal és felfőzöm, fakanállal kevergetem míg nem sűrűsödik, amire szétesik a ringló elválik a magtól. Érezhetően nehezebb kevergetni ahogy sűrűsödik a lekvár ahogy készül. Igen, kimagozni értelmetlen sőt lehetetlen, így utólag kell a magokat eltávolítani. mennyiségtől függően kihalászni a kész lekvárból vagy átpasszírozni szűrőn ez utóbbi esetben simább homogén lekvárt kapunk.míg ha darabosabbat szeretnénk akkor kanállal szedegessük ki a magokat ám ez bele telik egy kis időbe.
A kimagozott lekvárt forrón üvegekbe szedjük,pár csepp szilvapálinkával "lezárjuk",így akadályozva meg az esetleges elromlást,majd hirtelen mozdulattal lezárás után fejtetőre állítjuk pár percre így a keletkezett vákummal tartósítjuk és hűtőtáskában hagyjuk kihűlni. Az üvegeket címkézés után felhasználásig tartsuk sötét helyen, hogy sokáig megőrizzék szép színüket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése