A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főétel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főétel. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. február 18., szerda

Olasz fagioli al purè – krémes fehér bab recept böjti időszakra


Olasz „fagioli al purè” – krémes bab a böjti időszakban

A farsang lezárultával lassan megérkezünk a húsvét előtti böjti időszakhoz. Ilyenkor sokan ösztönösen keresik azokat az ételeket, amelyek egyszerre táplálóak, mégis könnyebbek, letisztultabbak. A bab évszázadok óta ilyen alapanyag: egyszerű, szerény, mégis rendkívül sokoldalú.

Ezúttal egy olasz klasszikus, a fagioli al purè, vagyis a krémesre passzírozott fehér bab kerül a fókuszba – egy olyan fogás, amely főételként is megállja a helyét.






Mediterrán gyökerek – honnan származik?

A babpüré jellegű ételek elsősorban Közép-Olaszországban terjedtek el:

  • Toszkána

  • Umbria

  • Lazio

  • Marche vidéke

Ezeken a tájakon a „cucina povera”, vagyis a szegénykonyha hagyományai erősek: kevés alapanyagból, nagy tudással készültek laktató fogások.

A fehér bab, az olívaolaj, a fokhagyma és a friss fűszernövények – különösen a rozmaring – együttese máig meghatározza ezt a stílust.

A fagioli al purè gyakran:

  • pirított kenyérrel,

  • focacciával,

  • párolt zöldségekkel
    kerül az asztalra.


Babkása, babsterc és mediterrán rokonok

A krémes babételek nem csak Olaszországban ismertek.

A magyar konyhában:

  • a babkása

  • és a babsterc

jelent hasonló, sűrű, tartalmas fogást. Ezek liszttel, rántással készülnek, míg az olasz változat inkább a bab természetes krémességére épít.

A blogon már szereplő babsterc és böjti babaleves is szépen illeszkedik ebbe a hagyományba – más formában, de ugyanazzal az alapgondolattal: egyszerűség, jóllakottság, időtállóság.


Toszkán krémes bab rozmaringgal




Hozzávalók (4 főre)

  • 500 g fehérbab

  • 1,5-2 l víz

  • 1 babérlevél

  • 1 ág rozmaring

  • 4 gerezd fokhagyma

  • 4 ek extra szűz olívaolaj

  • tengeri só

  • frissen őrölt bors

  • reszelt citromhéj (opcionális)

  • pirított kenyér


Elkészítés

  1. A babot 8–12 órára beáztatjuk.

  2. Friss vízben babérlevéllel puhára főzzük.

  3. Leszűrjük, a főzőléből félreteszünk.

  4. Botmixerrel vagy szitán áttörjük, fokozatosan adagolva a főzőlevet.

  5. Serpenyőben olívaolajon megfuttatjuk a fokhagymát és rozmaringot.

  6. Beleforgatjuk a pürét, sózzuk, borsozzuk.

  7. Tálaláskor olívaolajjal meglocsoljuk, citromhéjjal frissítjük.


Tálalás

  • pirított kovászos kenyérrel

  • fokhagymás pirítóssal

  • sült zöldségekkel

  • friss salátával

Egy kevés extra olívaolaj és friss rozmaring a tetején még jobban kiemeli az ízeket.




A fagioli al purè tökéletes példája annak, hogy a böjti ételek nem lemondást jelentenek, hanem visszatérést az alapokhoz.

Egy tányér krémes babban benne van:

  • a föld íze,

  • a mediterrán napfény,

  • és a nagymamáink konyhájának emléke is.

Akár a hazai babkása, akár az olasz babkrém kerül az asztalra, mind ugyanazt üzeni: az egyszerűség gyakran a legnagyobb gazdagság.


Érdekes különbség, hogy míg a magyar konyhában gyakran alkalmazzák a szódabikarbónát vagy a főzővíz leöntését a bab „könnyítésére”, addig az olasz hagyomány inkább a természetes megoldásokra épít: hosszú áztatásra, emésztést segítő fűszerekre és jó minőségű olívaolajra. A cél nem a bab „megszelídítése”, hanem az ízének megőrzése.


Bab és egészség – a természetes „hiánypótló”

A bab nemcsak ízletes és sokoldalúan felhasználható, hanem igazi táplálkozási szuperhős is:

 Fehérje és ásványi anyag

  • Fehérjében gazdag, ezért húsmentes napokon vagy böjt idején is főételként kiváló.

  • Kálium, magnézium, vas és cink forrása.

 Rostokban gazdag

  • Oldható és oldhatatlan rostokkal támogatja az emésztést.

  • Segít a vércukor stabilizálásában és a jóllakottság érzésében.

 „Hiánypótlás” a különböző diétákban

  • Vegetáriánus és vegán étrendben természetes fehérjeforrás.

  • Gluténmentes és laktózmentes: széles körben alkalmazható.

  • Kiváló alapanyag csökkentett húsfogyasztás vagy böjti időszakok alatt.

 Szívbarát és metabolikus előnyök

  • Rosttartalma csökkenti a koleszterinszintet.

  • Lassú felszívódású szénhidrát → ideális energiapótló.


 Tippek az emészthetőséghez (olasz és magyar praktikák)

  • Hosszú áztatás és lassú főzés – olasz hagyomány.

  • Emésztést segítő fűszerek: rozmaring, babér, fokhagyma.

  • Olívaolaj a végén: nemcsak ízesít, hanem támogatja az emésztést.

  • Magyar praktikák: szódabikarbóna és főzőlécsere – gyorsít, de az ízt módosítja.

Összefoglalva: a bab egyszerre tápláló, laktató és könnyen beilleszthető a diétás vagy böjti étrendbe. Nem csoda, hogy évszázadok óta „alapélelmiszerként” szolgál Európa paraszti és mediterrán konyháiban.


Kapcsolódó receptek a blogon:
Babsterc
– Böjti bableves
Pasta e fagioli
Hagymás bab

- Fehér szárazbableves

- Babos pogácsa






Jó étvágyat! 

Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnád ezt receptet, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat! Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:

2022. szeptember 8., csütörtök

Penne sajtmártással és friss fügével

A már megszokott fügés receptek  után kipróbáltunk valami újat, a hagyományos piték,  tarte.-k  és  fügesaláta után a sajtos-fügés pennát kóstoltuk  meg. Kitűnő ötlet ennek  a késő nyári gyümölcsnek a lilahagymás, gorgonzolás mentás tésztához való társítása. Fantasztikus ízek illatok  jellemzik  amit kár lenne kihagyni!













Immáron  azon szerencsések közé tartozunk az utóbbi években , hogy a füge többé nemelérhetetlen számunkra ,Van egy lila fügét termő fa  a teraszunk alatt és eg y másik világos fügét termő  Anyósoméknál . az idén kicsit aggódva láttuk nem lesz jó termés  a lilafüge valóban nem is volt sok és lassan már le is érett.
A másik bokor  viszont  ontja kicsit ugyan megkésett de most  már van füge rajt a bőven.  





A füge azon túl, hogy nagyon finom, egészséges  gyümölcs is. Magas rosttartalma miatt emésztést segítő hatású, fogyasztása csökkentheti  a 2-es típusú cukorbetegség  és egyes rákos megbetegedések kialakulását.( pl a változókor utáni  mellrák kialakulásának kockázatát).
Újabban  arról is olvastam a füge fa levele is fogyasztható teának, limonádénak.
Tervezem ezt is megkóstolni kipróbálni hamarosan.    
kecskesajtos fügés penne


Hozzávalók:
  • 500 g penne
  • 4 db friss füge ( de még jobb ha 8 db)
  • 2 fej lilahagyma
  • 150 g  gorgonzola 
  • 10cl tejszín
  • 3 ágacska friss  menta
  • 3 evőkanál  olívaolaj
  •  só
  • bors








 hagymát tisztítsuk meg, karikázzuk fel tegyük egy serpenyőbe és az olívaolajon süssük 
 kis lángon 10 percig míg karamellizálódik a hagyma.
Adjuk hozzá a  szétmorzsolt  gorgonzolát és a tejszínt forraljuk össze kb 5 percig. Sóval borssal ízesítjük  a mártást.
Közben egy nagyobb edényben vizet  forralunk a tésztának,  amit bő sós vízben fogkeményre főzünk.
Én most  integrált pennét használtam  és kevertem hozzá egy kevés  fussilit is így két fajta tésztát tálaltam.
A megfőtt  a tészta leszűrjük, szükség szerint adhatunk egy kanál főzőlevet  a mártásba is. A tésztát meglocsoljuk a sajtmártással . A megmosott leszárított friss fügéket négy felé vágjuk    a sajtos tésztára helyezzük és  a zöld friss mentalevelekkel  meghintjük a z egészet sózzuk borsozzuk .    


sajtps fügés penne




Jó étvágyat ! 

Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2020. november 26., csütörtök

Marhasült vadasan( = vadas marha?) zsemlegombóccal

 

Vadas, vadas marha, vadas mártás, vad mártás vajon  azonos dolgot takarnak, mindenki ugyanarra az ételre gondol  e kifejezések hallatán ?

Érdekes módon a  szakácskönyvek többségében én nem találtam  vadas marha  nevű ételt, viszont  emlékszem az éttermek étlapjain szerepelt .

Nem túl gyakran, de nálunk is előfordul a menüben,én a különösen a pikáns szószt kedvelem.

 

 


 Egy szép darab stefániát vettem ma  piacon.

Nem tudom mennyire elterjedt ma ez a kifejezés, stefánia, nem régi módi-e, vajon mindenki  tudja  a marha melyik részéről van szó?

Ez a lapocka platnicsont alatti része. A stefánia közepén egy kötőszöveti réteg halad végig. Ez a rész főzés közben egy kocsonyás, zselés réteget képez, ami nagyon ízletessé teszi s húst.

Kimondottan ajánlott vadasnak.

 

 


Honnan tudjuk melyik  hús milyen ételnek a legjobb vajon  hallgathatunk  a hentes  tanácsaira ez ügyben ? 

Hova jártok húsért?

A szupermarket polcáról hűtőpultjáról emelitek le  az előre csomagolt  adagot  vagy sorban álltok a hentesnél  a friss húsért?

Nos, én  az utóbbit még akkor is jobban szeretem ha  a sorban állást kifejezetten nem kedvelem.

Miért?

Mert, szerencsém van a  hentesekkel,  korábban volt Feri, most van Ildikó és Pityu .Ferivel sem volt semmi probléma, csak időközben elköltöztem el kellett hagynom  pedig  nála mindig volt amit szerettem volna , velős csont, fehér pecsenye, fekete pecsenye,hátszín, bélszín mikor mi volt  a listámom.

Most másik piacra  járok ahol ldikó szinte minden kívánságomat  teljesíti  …ma pl azt  mondja  itt egy szép darab   stefánia mint ha kitalálná a gondolatimat, vadast, pontosabban vadasmarhát  ahogy  népszerűbb, terveztem.

 

A húst miután megmostuk, lecsepegtettük felitattuk róla  a vízcseppeket,  leszárítottuk  a serpenyőben fel forrósított zsíron  pirosra  körbe sütjük,

A vadasmártáshoz előkészítünk egy nagy lábost amibe majd a hús is  szépen belefér.

A megtisztított zöldségeket  apróra vágjuk a hagymát szintén  és kevés zsíron  a cukorral  megpirítjuk őket.

Felöntjük csontlével vagy vízzel  fűszerezzük babérlevéllel, beletesszük az elősütött húst és puhára pároljuk.

Ha kész,  a húst kivesszük a  mártást lisztből tejfölből és mustárból készült habarással  besűrítjük.

Kiforraljuk  és  összetörtjük  a zöldségeket   vagy turmixoljuk, illetve átpaszírozzuk .

 További kevés cukorral, citromlével  utóízesítjük    a tálra vagy egyenesen a tányérokra  helyezzük a  felszeletelt húst és rámerjük a forró mártást.

A marha sült vadasan   zsemlegombóccal  a legfinomabb, szokták azonban  kifőtt tésztával  spagettival,  makarónival  is tálalni.






Hozzávalók:

  • ·        800 g  stefánia
  • ·         20 g liszt
  • ·         késhegynyi pirospaprika
  • ·         250 g sárgarépa
  • ·         150 g fehérrépa
  • ·         1-2 babérlevél
  • ·         20 g cukor
  • ·         késhegynyi törött bors
  • ·         150 g zsír
  • ·         csipet só
  • ·         100 g vöröshagyma
  • ·         ½ citrom
  • ·         kiskanál mustár
  • ·         3 dl tejföl
  • ·         1-2 csepp ecet

 

 

 Zsemlegombóc:


Szikkadt zsemle vagy másnapos kenyér is jó hozzá, természetesen  nálunk csakis házi sütés jöhet szóba, mert más nincs, amit először apró darabokra vágok  vagy tördelek, majd   a zsemle vagy kenyér darabokat megpirítom  serpenyőben vagy a sütőben  ahogy tetszik,  szárazon általában de ha valakinek jobban tetszik kevés zsiradék is kerülhet alá , de nem sok nehogy megszívja magát és nehéz, zsíros legyen  a végén  a zsemlegombócunk. Könnyű tésztát keverünk, tojás, liszt és kevés víz, só hozzáadásával , tetszés szerint tehetünk bele  még törött borsot és apróra vágott petrezselyem zöldet is.

Ha kész a tészta, vizes kézzel gombócokat formálunk  belőle, az se baj ha nem szabályos kicsit rusztikus lesz  és  forrásban lévő bő sós vízben kifőzzük .

 

 




Hasonló étel az Esterházy rostélyos ott  a mártás "finomabb" tovább gondoltabb, de az már egy másik  recept amit szintén érdemes kipróbálni.,




Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2020. április 16., csütörtök

Brassói aprópecsenye

Vajon mi köze lehet   a brassói apró pecsenyének  Brassóhoz,valóban onnan származna?
Tényleg egy Brassó felé robogó vonaton készült  volna először, vagy  a  Mátyás Pince  étterem   séfje  álmodta meg megmentve ezzel a  felhalmozott készletet,
netán  Pepi néni receptje  az óbudai  Weiss kocsmából?










Mit sem tudva erről a dilemmáról, választ sem keresve   e  kérdésekre a  brassói aprópecsenye forradalmasította  a háztartásunkat a 70-es években.


Brassói  aprópecsenye


Talán némi magyarázatra szorul e  bevezető mi is történt nálunk miért olyan különleges a brassói aprópecsenye?
A vasárnapi ebédek egyhangúságát törte meg anno a  70-80-s években  a  brassói aprópecsenye.
A rántott hús-sült hús-pörkölt szent hármas váltakozását  szakította meg  míg egy alkalommal  édesapám elkészítette ebédre, onnantól kezdve nemcsak  a brassói , de más is gyakran kiszorította  a  hagyományos  vasárnapi ételeket és egyre gyakrabban  ettünk  a "szakács" és nem a "szakácsnő" készítette fogásokat.
Több időt szántunk  az új ízek és receptek  felkutatásának, kipróbálásának  s talán kis túlzással állíthatom nem kizárt e blog is ennek köszönheti létezését.
Nos  a brassói apró pecsenye  egy időre feledésbe merült, s nemrég bukkant fel  újra nálunk.
A régi recept is elkallódott valahol,   bár én még emlékszem a  fokhagyma, törött bors, majoránna fűszerezésre, több helyen is  találtam recept kutató munkám során  pirospaprikás változatot is  sőt  a  felhasznált húsok skálája is igen széles a szűzpecsenyétől a sertéscombig.




Mi is  a brassói aprópecsenye, tulajdonkép nem más mint  egy fokhagymás, borsos  burgonyás tokány, ami lehet   száraz és szaftos is. 
Hozzávalói:

  •  700- 800 g szűzpecsenye
  • 100 g szalonna
  • 1 gerezd fokhagyma
  • bors
  •  csipet majoranna
  • 800 g burgonya

Elkészítése:

A megmosott előkészített  szűzpecsenyét felszeleteljük és  ujjnyi hosszú csíkokra  vágjuk ( mint  a tokányok esetében  a húst).
Egy evőkanálnyi olajon  megpirítjuk a húst( minden oldalon) meghintjük   frissen őrölt borssal, pici fokhagymával kevés szalonnát is adhatunk hozzá ettől különlegesen  finom aromát kap .Ebben az esetben  a szalonnát apróra vágva süssük ki a zsírját és azon pirítsuk le  a húst.
Közben   a  burgonyát megtisztítjuk,  hasábokra vágjuk  ( akkorára mint a húst korábban ) és forró olajban   ropogósra sütjük.Elhagyhatjuk  a bő zsírban sütést úgy , hogy a  feldarabolt  burgonyát forró sütőben sütjük ropogósra akár natúr( szárazon) vagy pici olajjal megspriccelve.   Ha elkészültünk végezetül a   megpuhult húshoz adjuk a  sült burgonyát, átforgatjuk együtt, késhegynyi pirospaprikát vagy paradicsom pürét  adhatunk hozzá ( de el is hagyhatjuk ), fedő alatt  összerázzuk.
Friss salátával  vagy  savanyúsággal  tálalhatjuk.



Hosszú évtizedek után ismét étlapon nálunk a brassói aprópecsenye.



Jó étvágyat ! 


Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !



2019. november 28., csütörtök

Libamáj rántva



A libamáj hungaricum, jut eszembe először, bár a  francia konyha  szintúgy kedveli mint  a magyar. Számtalan  ínycsiklandozó fogás készülhet belőle.



A ludas kásától kezdve a  pástétomon keresztül a  borzselében kínált libamájig  hosszú lenne a sor ha mindent fel szeretnénk sorolni.
Rántott libamájjal talán nem túl gyakran találkozunk  még az éttermek étlapjain sem.
Mi anno a ráckevei  Savoyai kastélyban  ettünk  többször is, nagyon sajnáljuk, hogy bezárták  a kastélyszállót  és jelenleg nem látogatható sem az épület sem a park.
A bécsi szelet, rántott szelet mellett   az ünnepi fogások közt  is szerepelhetne  a ritka alkalommal készített rántott libamáj.
Megkockáztatom  a karácsonyi  ünnepi ebéd fénypontja lehetne  ha  szokásos rántott hús helyett  libamájat paníroznánk ez alkalommal.


libamáj rántva


Libamájhoz eleve nem jutunk gyakran ezért is  ünnep amikor asztalra kerül.
Elkészítése  a fent említett panírozott húsokkal teljesen  megegyező.
Amikor  felszeleteljük és kiklopfoljuk  ügyeljünk rá, ne roncsoljuk a májat.
A többi a már ismert módon történik,  lisztbe,  tojásba  és zsemle/kenyér morzsába forgatjuk, majd bő forró zsiradékban  kisütjük  mindkét oldalát. A kész rántott libamáj szeletekről felitatjuk a  felesleges zsiradékot   és forrón, frissen tálaljuk.



rántott libamáj




Ha azonban a hagyományos  zsemlemorzsát is felcseréljük panko morzsára  akkor igazán különleges fogással lephetjük meg  a családot,a vendégeket. Érdemes tenni egy próbát!
A panko tulajdonképp egy  olyan kenyérmorzsa  ami kicsit  durvább, szemcsésebb mint  a megszokott   zsemlemorzsa. A nagyobb morzsa miatt nem lesz olyan egyenletes  a  kész sült felülete.
Ha panko morzsában sütünk  akkor  a panírozáshoz ne egész tojást használjunk hanem csak tojássárgáját ez sűrűbb bevonatot képez, süthetjük bátran kevés zsiradékban  a serpenyőben  a panko morzsa kiválóan alkalmas kevés zsiradékban való sütéshez.Az eredeti  japán panko morzsa világos és puha, levegős.  Természetesen lehetőség szerint  most is  a  házi sütésű saját kenyeret ajánlom  alapanyagnak és ebből  saját készítésű panko morzsát. Ha valakinek nem lenne  módja rá  akkor lehetőség van  üzletben is megvásárolni a kész panko morzsát,  bár szerintem  érdemes magunk próbálkozni az elkészítése nem okozhat gondot egy háziasszonynak  és legalább tudjuk mi van benne, szerintem  finomabb is. Érdemes rászánni egy kis időt a panko morzsa elkészítésére!

Ha panko morzsába panírozunk  a ropogós külső  kevésbé szívja magába  a zsíradékot,  tehát duplán jól járunk .
  
Télen nálunk fűszeres ecetes szilva jár  a rántott libamáj mellé,ősszel azonban   füge jam és fügés lilahagyma lekvár vagy körte szósz .



rántott libamáj szeletek


Hozzávalók:


  • 600 g libamáj
  • 50 g liszt 
  • 150 g zsemlemorzsa,kenyér morzsa vagy panko morzsa
  • 2 tojás
  • 150 g zsiradék ( olaj ,sertészsír ,kókuszolaj) 

A libamájakat  egyenlő szeletekre vágjuk,gyengéden  megveregethetjük őket   ( kiklopfoljuk )  hogy ne legyenek túl vastagok a libamáj szeletek, de dolgozzunk nagyon óvatosan, ne törjük  a májat össze. Először forgassuk  lisztbe majd enyhén sós felvert tojásba, végül a morzsába.Ugyan úgy  járunk el  mint  amikor rántott húst bécsi szeletet készítünk. Forró zsiradékban  kisütjük,  az egyik oldalát fedő alatt, majd miután megfordítottuk  a másik oldalára  a panírozott libamáj szeleteket  már fedő nélkül sütjük  tovább, míg szépen meg nem pirul  a prézli.
Papírtörlőre szedjük a  felesleges zsiradékot felitatjuk róla és forrón tálal.

Jó étvágyat !

Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷   https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
 🖼    https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
🖋     https://www.facebook.com/rozmaringesibolya

2019. október 6., vasárnap

Hentes tokány

 Tudod mikor  hívunk egy az ételt pörköltnek és mikor tokánynak?  Nagyon hasonló  a tányéron, azonban az elkészítésében eltérő ez a két étel.



hentes tokány


A külföldi csoportoknak  az éttermek  előszeretettel kínálnak  különböző tokányokat, így találkoztam én is először  a hentes tokánnyal  a  Dunapark nevű kávéház- étteremben  a Szent István park  Pozsonyi utca  sarkán a  huszadik század  utolsó évtizedeiben,  ahova  gyakran jártunk. Azóta már talán nincs meg, vagy biztosan átalakították, felújították,  talán a  neve is megváltozott, azonban a   hentes tokány  nem tűnt el az éttermek étlepjairól ( remélem ).

A tokány története  történelme kissé vitatott a fellelhető anyagok  közt  találunk utalásokat   a  régi pásztorok  készíthették talán először,vagy összefüggésbe hozható  törökökkel netán általuk kerül be hozzánk .Tény, a  magyarosnak nevezett ételek közt számtalan tokány található.

A tokány a pörkölttől és  paprikástól abban különbözik leginkább, hogy a húst nem kockára, hanem  kisujjnyi  csíkokra  vágjuk. A fűszerpaprika nem játszik fontos szerepet,sőt a legtöbb tokánynál el is marad azonban előtérbe kerül más fűszer  mint a  törött bors a hentes tokány esetében, máshol a majoranna . 


hentes tokány


Hozzávalók:


  • 800 g sertéshús
  • 150g  húsos szalonna és sonka vegyesen
  • 1 fej hagyma
  • 1 friss paradicsom vagy 1 kanál   paradicsom püré
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 3 db ecetes uborka
  • törött bors
  • 1 dl fehér bor 
  • 1-2 húslé /víz



A húst, sonkát, szalonnát  csíkokra vágjuk, hisz  ettől lesz "tokány." 
Ne feledjük jellegzetesen hosszúkás  hús csíkok  találhatók  a tokány típusú ételekben. Finomra felaprítjuk a hagymát. A szalonna zsírját kisütjük, üvegesre pároljuk rajta a hagymát, rádobjuk a sonkát és a húst, amit fehéredésig sütünk. Hozzáadjuk a paradicsomot, fokhagymát, átkeverjük, beletesszük  a sót, borsot és felöntjük a borral.
Fedő alatt pároljuk, ha  elpárolgott  a leve, apránként pótoljuk a folyadékot,  adjunk hozzá csont-,/húslevet vagy vizet, de egyszerre mindig  csak  keveset.
A  kész tokánynak rövid sűrű leve legyen!
A majdnem kész ételhez  a főzés végén adjuk  hozzá az ecetes uborkát és még pár percig együtt melegen tartjuk tálalás előtt.


Tarhonyával,  petrezselymes főtt burgonyával szokták tálalni, de illik hozzá  a párolt rizs is .












Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy Pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/



2019. március 11., hétfő

Cserszegi aprópecsenye őzből készítve

Mediterrán őzragu

Cserszegi őz



A barátnőm meglepett  a  hétvégére  némi  vad hússal.
Gondolom mondanom sem kell, jól sikerült a meglepetése,  nagyon örültem neki .
Apró hús ugyan, de sebaj,  őz és szarvas .

Először az őzet készítem el  korábbam csináltam már zöldséges  őzragut  amit bemutattam a blogban is .Tulajdonkép hasonló módon készül  a mostani kreáció is, ám mégis egészen más lesz  a végeredmény.
Február lévén sok friss zöldség nem igen van még, így most  a zöldségek csak a saláta formájában jelennek meg .
Az étel az  elnevezését   a borról( Cserszegi fűszeres)   kapta, amiben pácolni fogom .


Tehát az őz apróhúst cserszegi fűszeres borban pácolom ezúttal.
Hasonló elnevezésű étellel cserszegi aprópecsenye  Zalában  találkoztam már,  sajnos nem tudnám felidézni azt hogyan készítik.
Nekem egy kicsit  mediterrán lesz  majd az őzragum.   

A páclébe teszek még egy kevés fűszert ( babérlevelet , szegfűborsot ) is, de tulajdonképpen a bor aromája  lesz a meghatározó,mely illatos,virágos,parfümös, testes, határozottan élénk savú.

Apró húst használunk tetszés szerint darabolva, lehet kocka, vagy csík,  gondosan  előkészített lehártyázott őz eleje, vagy  comb  is.
A húst legalább előző este bepácolom, de  nem árt meg ha hosszabb ideig  van  a páclében .


Kb 1 cm  ( mangalica )szalonnát fogok levágni  ahogy  a képen is látható, most nem  fontos hogy húsos legyen a szalonna, de ha valaki azt szereti használhat másfajta  húsosabb szalonnát is. 
Először a szalonnát apró kockára vágom,  kisütöm, a zsírját felfogom. Pontosabban a pörcöt kiveszem  és  a kisült szalonna zsíron átsütöm a  pácból kivett ( leitatott, leszárított) őz húst.
Amikor a húsok felszíne átsült,( megváltozik a színe ) akkor  rászórom  a fűszerek egy részét, megsózom, aláöntök egy kevés bort  és lassú tűzön  fedő alatt kezdem el párolni.
Vigyázat, ne főzzük bő lében, csak ép  annyi lé legyen alatta ami félig, maximum ¾ részig ellepi   a húst.  Az elpárolgó folyadékot folyamatosan pótoljuk vízzel, borral,  narancslével felváltva!







Kb. félidőben  adom hozzá először egy fél kifacsart  narancs levét,  majd megint víz következik    mielőtt  majdnem kész  utoljára megint  bort adok majd  hozzá és végezetül   a narancs másik felét facsaromrá  a húsra .
A cserszegi aprópecsenye  főzési ideje  1-1,5 óra onnantól számítva, hogy letakartuk  a fedővel.
Az étel elkészültét jelzi a konyhában szétáradó finom illata, amiről felismerhetjük  lassan elkészül a cserszegi aprópecsenye őzből.

A kész raguhoz egy kiskanál finom  erdei mézet is keverek tálalás előtt,  frissen őrült színes borsot tekerek rá majd  a tányérokon egy kevés   chili olajjal  még megspriccelem .

Cserszegi őz

Pollentát és ( vagy) dödöllét  kínálok  mellé és mint minden vadhúshoz  ehhez is kiválóan illik  az áfonya lekvár és  a narancskarika is.

Cserszegi őz


 Hozzávalók
  •        800 g  őz apróhús
  •        50 g szalonna
  •     kis kanál    morzsolt kakukkfű
  •       kis kanál   szárított bazsalikom
  •     1/2   kis kanál    szárazon pirított kömény
  •     1/2  kis kanál   szárazon pirított koriander
  •     kis kanál    citromfüves  tengeri só ( természetesen  a natúr tengeri só  is megfelelő)
  •        2-3 dl Cserszegi fűszeres  bor
  •        1 narancs frissen kifacsart leve
  •       3-5 dl víz
  •      kis kanál erdei méz 
  •      frissen őrölt színes bors

a páchoz  :

  • 2 dl cserszegi fűszeres  bor 
  • 4-5 babér levél 
  • 5-6 szem  szegfűbors











Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷  https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

2019. február 19., kedd

Vasi pecsenye

Vasi paprikás pecsenye  egy igazi  ételkülönlegesség, ahogy  a neve is mondja   az ország  dél-nyugati szegletéből  származik , őrségi  étel.
Hagyományos  falusi ízek után vágytunk a tél végén,  így jutott eszembe a vasi pecsenye. Korábban többször is  ettem  az őrség  hangulatos csárdáiban   vasi pecsenyét,de az utóbbi időben  nem  jártunk arra, ez az étel is mint sok más feledésbe merült.
Nem is emlékszem konkréten, hogy jutott ismét eszembe, azóta azonban már nem először készítem rövid időn belül  a vasi pecsenyét.
Úgy emlékszem gyakran tálalták dödöllével, én most  egy könnyebb burgonya pürét adtam hozzá és  házi savanyút meg savanyú káposztát. 




Elkészítése nem bonyolult,  de némi előkészületet kíván, hisz előző nap elő kell készíteni a  húsokat. A megtisztított  enyhén kivert, borsozott karaj szeleteket fokhagymás  sós tejbe áztatjuk  egy éjszakára, majd  tálalás előtt paprikás lisztbe forgatva  frissen  megsütjük .
A paprikás liszt körül öleli  a húst,   finom omlós és puha lesz  alatta  a karaj szelet.  A fokhagyma íze nem tolakodóan beleitatódik a húsba bátran ajánlom a nem kifejezetten fokhagyma rajongóknak is.


vasi pecsenye


Hozzávalók :

  • 800 g karaj szeleteket 
  • frissen őrölt bors
  • 2-3 dl tej 
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • liszt 
  • 1-2 kávés kanál őrölt pirospaprika
  • zsír / olaj  a sütéshez 



Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

2017. május 20., szombat

Kacsamáj zöldspárgával

A  kacsa-, liba-,májas és spárgás recepteknek se szeri -se száma, mindkettőt szeretjük, eddig külön- külön  készítettem,most együtt próbáltuk. Érdemes tenni egy kísérletet !



Hozzávalók :


  • 400 g friss kacsamáj
  • 1 csokor snidling
  • 1/2 csokor zöld spárga
  • 1 dl ( tokaji)borecet
  • 2 dl csont  vagy erőleves
  • frisen őrölt só , bors
  • liszt  a panírozáshoz
  •  evőkanál olaj
  • 200 g  vegyes zöldsaláta( minél több féle  annál izgalmasabb ízű és színesebb) 







A salátákat mossuk meg csepegtessük le, ha van saláta centrifugánk  centrifugázzuk ki  őket.
A spárgát tisztítsuk, meg az alsó fás részeit távolítsuk el,mossuk meg és kötegbe fogva sós vízben főzzük meg.Tartsuk melegen miután megfőtt!
A kacsamájat vágjuk szeletekre, sózzuk, borsozzuk a  kacsamáj szeleteket és forgassuk lisztbe, majd  kevés olajon serpenyőben pirítsuk meg mindkét oldalukon.
A kisült májakat i s tartsuk melegen.
A serpenyőbe melyben a májakat sütöttük   önsünk  borecetet, hevítsük fel adjuk hozzá a csontlevet és forraljuk át sózzuk borsozzuk ízlés szerint. Tálaláskor  a  salátákat  rendezzük el tegyük  a tetejükre  a sült kacsamájat és  a megfőtt spárgákat majd öntsük le  a szósszal.
Snidlinggel megszórva  kínáljuk frissen sült házi kenyérrel és Tokaji Ófurminttal biztos   siker lesz.
Ünnepi étkezések alkalmával előételnek,  önálló fogásként vacsorára  ajánlom.




Kacsamáj helyett libamájjal  is készíthető!
Elkészítése közepesen nehéz, kb. félóra,  ebből 20 perc főzés , sütés ideje.
A recept  4 személyre készült. 

Jó étvágyat!





Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, írd meg a véleményed, csatlakozz a rendszeres olvasókhoz,kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!

2015. január 10., szombat

2 : 1 / fűszeres csokoládés szűzpecsenye






A karácsonyi  meglepetésként  szereplő hidegsült  az idén  a csokoládékéregben  készült szűzpecsenye volt ( sligovicás aszalt szilvával és dióval töltött  karaj és zsályás sült mellett).



Nagy sikere volt, állapíthatom meg így utólag is.A hálás vendégsereg   elismerését fejezte ki e különleges  ízhatású  fogás kóstolása után.
Most január első napjaiban   melegen került a tányérunkra, így a csokoládé kéreg lágy szósszá módosult  a szűzpecsenyét bevonta.
Sütőben sült cékla párolt rizzsel és   pirított dióval készült  fahéjas sültalma egészítette ki, tökéletes harmóniát teremtve .

Elkészítése nem bonyolult.












Hozzávalók:


  • szűzpecsenye egészben
  • 30g fahéj
  • 10 g szegfűszeg
  • himalaya só
  • 50 g csokoládé
  • 10 g színes bors













A szűzpecsenyét gondosan tisztítsuk meg a  hártyáktól és minden olyan résztől amit nem szívesen látnánk  a tányérunkon.
Mossuk meg, majd szárítsuk fel a vizet papírtörlő segítségével . Forgassuk  őrölt fahéjba .





 A sütésre kiválasztott tálat béleljük ki  sütőpapírral és borítsuk be durvára darabolt / tört csokoládéval ( nálunk most ez a mikulás maradék volt ,ha úgy gondoljuk  nem elég   "jó" a csokoládénk  kakaó porral dúsíthatjuk).Mozsárban durvára tört  színes borsot  és  szegfűszeget  ízlés szerint adhatunk ebben a fázisban hozzá( a hideg sült esetében ezt elhagytam  a meleg esetében   viszont  használtam   ezeket a fűszereket is).



Kicsit rányomkodjuk a   fűszereket  kevés  himalaya sót  hintünk rá ,becsomagoljuk a  sütőpapírba és forró sütőben  20 perc alatt készre sütjük .

Ha melegen tálaljuk pár perc  pihentetés után enyhén rézsútosan   4-5 cm vastagon ajánlom szeletelni .
Hidegen  kínálva  teljesen  várjuk meg míg kihűl,  célszerű hidegen tárolni szeletelésig és vékonyan  pár mm szélesre szintén enyhén rézsútosan szeleteljük.


Pikáns  gyümölcsös  salátákat, hagymalekvárt, fűszeres  sütőtök  chutneyt  ajánlok   ez esetben kínálni  mellé.





2014. december 17., szerda

Joghurtos sertés szelet

joghurtos sertés szelet rizzsel

Könnyű és finom, nem utolsó sorban  egyszerűen, gyorsan  elkészíthető ételt  mutatok most.

Budapesti konyhám egyik kedvenc fogása volt, immáron  több mint egy évtizede, hogy fénykorát élte nálam ez az étel,  s most, hogy télen is  virít az erkélyünkön  a  kakukkfű, újra előkerült  a  feledésből.


joghurtos  sertés szelet

Vékony hússzeleteket készítünk, enyhén sózzuk tengeri sóval mindkét oldalukon  és meghintjük  frissen őrölt színes borssal őket. Feltekerjük hengereket formázva belőlük, majd  sonkába burkoljuk  és ha szükséges megtűzzük fogpiszkálóval, hogy ne essenek szét. Kivajazott tűzálló tálba  helyezzük a  húsroládokat és  a   morzsolt  kakukkfűvel  elkevert joghurttal  felöntjük annyira, hogy szinte teljesen ellepje a  húsokat.


joghurtos  sertés szelet




 Eztán bőven megszórjuk reszelt sajttal  és közepesen meleg sütőben 25-30 perc alatt   pirosra  sütjük. .
Ideális vendégséghez, amíg  felkínáljuk  az aperítivet addigra el is készül .


sonsa-sajt  kakukkfű


Hozzávalók :


  • 8 szelet vékony sertés szelet  ( karaj -, vagy comb )
  • 4 szelet sonka / pármai/    ( mindegyiket  félbe vágjuk  =  8 szelet)
  • 100 g   félkemény sajt  ( ementáli -, trappista-, óvári -. masdamer  stb
  • 2-3 dl  natúr joghurt
  • 4-5 friss kakukk fű ágacska vagy morzsolt   szárított  kakukkfű 2 mokkás kanállal
  • tengeri só
  • őrölt színes bors    




joghurtos  sertés szelet
Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...