Mi is az a quinoa ?
A cékla és spenót félék családjába tartozik ( csoda -e hogy ízlik nekünk is ?)
Mivel nem gabona növény ezáltal glutén mentes, tehát liszt érzékenyek is bátran fogyaszthatják.
Története izgalmas és érdekes, hisz az 1970-es évekig feledésbe merült és csak 10 évre rá kezdték újra termeszteni.
8-9 ezer évvel ezelőtt is fogyasztották már, sőt az inkák szent eledelnek tartották, mert az inka harcosok sokkal kitartóbbak voltak és gyorsabban gyógyultak fel a harci sérülésekből amit a quinoa mag jótékony hatásának tulajdonítottak. A tavaszi vetések során a az istenként tisztelt inka császár szertartásszerűen, maga kezdte meg a quinoa mag vetését aranyhegyű lapáttal.
Ez egészen az inka birodalom megsemmisüléséig 1532.-ig így ismétlődött, amikor is az inka birodalom eltűnésével eltűnt a quinoa termesztés is ( az inkább spanyolok által nem ellenőrzött területre menekítették ).
Egynyári, lágyszárú növény levelei a spenótra emlékeztetnek,( van ahol ezt is fogyasztják) míg termése a köleshez hasonló, lehet elefánt csont színű,vörös vagy fekete.
A quinoa rendkívüli hatása az összetételével magyarázható:
Gazdag vitaminokban B-, ( B1, B2 ,B3) C- és E vitaminban, tartalmaz ß–karotint, így antioxidáns, ezen hatásánál fogva fontos szerepet játszhat a daganat megelőzés folyamatában, mivel megköti a szabad káros gyököket.Tartalmaz magnéziumot, kalciumot, vasat, káliumot, illetve foszfort és cinket is.
Mivel lassan lebomló szénhidrát forrás ezáltal a diabetes betegek étrendjébe is beiktatható.
Sok rostja miatt a méregtelenítő kúrákba is célszerű beépíteni.
Eszenciális aminosav tartalma miatt a vegetáriánusok számára is fontos lehet. Emelett lúgosító hatással is rendelkezik és telítetlen zsírsavak található benne.
Íze semleges, vízben vagy tejben főzve,köretként kásaként, levesbetétként is fogyasztható.
Tehetjük salátába, müzlibe, édességbe, süteménybe, sőt pattogatva is kínálhatjuk.
Megőrölve lisztként is használhatjuk.
Felhasználás előtt célszerű alaposan leöblíteni ( esetleg áztatni egy rövid ideig ) mert a keserű ún, szappanin burok védi a madaraktól.
Az őz raguhoz a húsokat kockára aprózzuk.
Húsos szalonnát szintén apró kockára vágjuk a zsírját kiolvasztjuk, vagyis lábosban lassú tűzön melegítjük időnként megkeverve megrázva.
A"kisült"zsírra a húsokat rádobva azokat minden oldalról lepirítjuk állandó kevergetés közben, hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, evvel pirítjuk tovább, majd beleadjuk a fűszereket és a szétnyomkodott fokhagymát is. Pár percig még kevergetjük mielőtt kevés vízzel felengedjük ,a vizet időnként pótolva( ügyelve arra, hogy mindig csak keveset adjuk hozzá) pároljuk a húst. A főzés vége felé a vizet felváltjuk vörös borral. Ha már majdnem jó a hús, a felkarikázott sárgarépát kockázott padlizsánt és a gombát is belefőzzük.Utána sózzuk ha szükséges, meghintjük frissen őrölt borssal és egy evőkanálnyi mézet keverünk bele a főzés befejeztével tálalás előtt..
Hozzávalói:
600 g őzcomb
1 fej vöröshagyma
300 gomba ( ha lehet erdei ,szárított gombát is használhatunk amit forróvízbe áztassunk be a főzés előtt )
300 g padlizsán
1 db sárgarépa
100 g húsos szalonna
1/2 liter víz
1 szál rozmaring
3-4 szál kakukkfű
1/4 szerecsendió
2 gerezd fokhagyma
2 db babérlevél
1 kávéskanál pirospaprika
1,5 dl vörösbor
1 ek. méz
tengeri só
frissen őrölt rózsabors
A quinoát alapos mosás ( szűrőn keresztül, folyó vízben ) után sós vízben kb. 15 percig főzzük,majd fedő alatt további 10 percig elzárt tűzhelyen tovább puhítjuk, pároljuk. Tálalás előtt villával fellazítjuk.
hozzávalói:
100 g quinoa
2 dl víz
tengeri só
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése