A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. február 25., szerda

Miért orosz a zsülien, ha francia a neve?


A zsülien” (gyakran írjuk: zsüljen, julienne) az orosz konyhában egy népszerű, melegen tálalt gombás előételt jelent.



A „julienne” szó a francia konyhából származik. A 18–19. századi szakácskönyvekben – például Marie-Antoine Carême munkásságának idején – a julienne egyszerűen vágási technikát jelentett: zöldségeket, gombát hajszálvékony csíkokra metélni. A kifejezés gyakran levesekhez kapcsolódott, ahol a metélt zöldség elegáns textúrát adott az ételnek.




Kokotnyica helyett cseréptálkában

A kokotnyica egy kis, nyeles mély serpenyő – talán ez a legtömörebb meghatározása.
Ebben a karakteres, egyadagos edényben szervírozzák hagyományosan a zsülient: forrón, buborékolva, pirult sajtréteggel a tetején.

Ha éppen nincs kéznél kokotnyica, cseréptálkában is elkészíthető – az élmény azonban ugyanaz marad: egy elegáns, mégis otthonos fogás.

A zsülien meghatározásánál azonban már a nevével gondban vagyok.

A „julienne” a francia konyhában vékonyra metélt zöldséget jelent. Szeletelési mód. Technika. Gasztronómiai szakkifejezés.

De akkor hogyan lehet egy étel neve? Ráadásul egy orosz ételé? Hiszen messziről „lerí” róla, hogy francia szó.

Ha jobban elmélyülünk a receptben, a gombára gyakran besamel kerül. Ez sem segít a zavar feloldásában. Mitől lesz akkor ez az étel orosz?

Pedig az.


Francia szó, orosz történet


A 19. században a francia nyelv az európai elit kultúrnyelve volt. Az arisztokrácia körében – így Oroszország városaiban is – franciául írták az étlapokat, francia szakácsokat alkalmaztak, francia kifejezéseket használtak.

A „julienne de champignons” eredetileg annyit jelentett: vékonyra szeletelt gombából készült fogás.

Idővel azonban a szó levált a technikáról, és magára az ételre kezdett utalni. A zsülien már nem metélési módot jelentett, hanem a krémes, sütőben pirított gombás előételt.

A forma maradt francia.
A tartalom egyre inkább orosz lett.


Hiszen a gomba Oroszországban nem puszta alapanyag, hanem kultúra: erdei gyűjtés, tartósítás, évszázados hagyomány. A besamel helyett sokszor szmetana került bele, a francia technika helyi alapanyaggal telt meg.

Így lett a zsülien egyszerre idegen és otthonos.


nem ez az egyetlen

Hasonló történet rajzolódik ki a vinaigrette céklasalátánál is.

A „vinaigrette” Franciaországban egyszerű ecetes öntetet jelent. Az orosz konyhában viszont maga a saláta neve lett: főtt céklával, burgonyával, savanyú uborkával, káposztával.

Egy szó, amely útra kelt – és mást jelent megérkezésekor.

A zsüliennél a technika vált étellé.
A vinaigrette-nél az öntet vált salátává.



Hogyan került ez Oroszországba?

A 19. században az orosz arisztokrácia erősen franciásodott – szakácsokat hívtak Párizsból, francia nyelven írták az étlapokat. Ez különösen jellemző volt a cári udvar és a nemesi háztartások világára Oroszország területén.

A francia kifejezések presztízst jelentettek. A „julienne” szó is így honosodott meg – először vágási technikaként, nem ételnévként.


A „julienne de champignons” – azaz vékonyra vágott gombából készült fogás – így jelent meg az éttermek étlapján mára leegyszerűsüdött   zsülien-né




Hozzávalók:

  • csiperke vagy erdei gomba

  • hagyma

  • vaj

  • tejföl vagy tejszín/besamel mártás

  • kevés liszt (nem mindig kötelező)

  • reszelt sajt (orosz receptekben gyakran félkemény sajt)

  • só, bors


Elkészítése: 

  1. A gombát és a hagymát vajon megpárolják.

  2. Hozzáadják a tejfölt vagy tejszínt. vagy besamelt készítünk és azzal öntjük le.

  3. Kis tálkákba szedik, megszórják sajttal.

  4. Sütőben rápirítják, míg aranybarna nem lesz a teteje.

Forrón, friss kenyérrel vagy pirítóssal kínálják.







Talán ettől lesz izgalmas a gasztronómia története.
Nemcsak receptek vándorolnak, hanem szavak is.
És néha egy kokotnyicában érkező gombás fogás vagy egy bíbor céklasaláta többet mesél a történelemről, mint egy vastag történelemkönyv.





A zsülien története nem egyedi jelenség.

Hasonló utat járt be az orosz vinaigrette céklasaláta is. A név a francia vinaigrette (ecetes öntet) szóból származik, mégis egészen mást jelent a mai Oroszország és a kelet-európai konyhában.







Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

2024. január 14., vasárnap

Franciás zöldség köret



Hivatalosan  főzeléknek számít ez is ám szó sincs semmilyen sűrítésről se rántás se habarás nem szükségeltetik,  ezáltal sokkal könnyedebb, az étel .
Készíthetünk franciásan  sárgarépát,  kukoricát,  zöldbabot,  kelbimbót, brokkolit,  zöldbabot ( sárga vajbabot), spenótot, gombát  vagy amilyen zöldséget gondolunk
A frissen sültekhez , halakhoz de akár rántott húsokhoz is kitűnően illő köret  a franciás zöldség:






A  franciásan  készülő zöldségeket  párolással  készülnek. A zöldség féléket  tisztítás darabolás után  ,majdnem  ( és szerintem ezen van  hangsúly,!!) puhára főzünk vízben . Ezután leszűrjük és vajon puhára pároljuk.
 Ízesítjük sóval , finomra vágott petrezselyem zölddel és  a zöldséghez illő egyéb zöld fűszerrel vagy esetleg szárítottal.
Szintén   ismert és gyakran alkalmazott eljárás ha vajon pároljuk meg a zöldségeket és kevés hús-vagy zöldség lével engedjük fel.




















Hozzávalók :
  • 800 g  zöldség (sárgarépa, zöldborsó ,vajbab,  gomba, spenót , brokkoli ,kelbimbó 
  • 80 g vaj
  •  2 g só
  • 1 csokor petrezselyem zöldje


  Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
 
 





2020. május 3., vasárnap

Gombás rizs

Emlékszem sokszor hallottam az unalmas  párolt rizst izgalmasabbá tehetjük ha elvegyítjük zöldségekkel és csinálunk belőle gombás rizst, kukoricás rizst,vagy rizibizit, de apró sonka darabokat is adhatunk hozzá, akkor kapjuk a sonkás rizst és folytathatnám a sort rizses ételek variálására.





Gombás rizs



A párolt rizs elkészítése nem bonyolult mégis nem árt ha leírom,bár nem kétlem szerepel már  valahol.
A rizst megmossuk folyóvízben  szűrőkanálba téve ( előtte ha szükséges válogassuk át,  a hibás szemeket távolítsuk el ) Addig kell mosni a rizst, amíg  a víz áttetsző   egészen tiszta nem  lesz, ha megfigyeljük az elején fehér, tejszerű .ezután lecsöpögtetjük a  megmosott rizst eltávolítva  a felesleges vizet.

Egy lábosban  olajat /vajat hevítünk és  rádobjuk az előkészített riszt, megkeverjük és addig keverjük amíg  át nem  izzik. Eztán felöntjük vízzel a víz mennyisége annyi legyen ami ellepi a rizst  és még 1-1,5 ujjnyi feletette most megsózzuk, majd  fedő alatt főzzük míg   fel nem forr, még 5 percig hagyjuk forrni,  utána  a tűzhelyet  elzárjuk és  a gőzében  továbbra is fedő alatt hagyjuk puhulni kb. 20 percet  a rizst.  Nem kevergetjük   már miután  a vizet hozzáadtuk!
Ha kész, megpuhult  a rizs  kevés vaj forgácsot  adunk hozzá és kész is a  párolt rizs.  Általában   apróra vágott petrezselyem zölddel tálalják és  nagyon mutatós  ha  pohár vagy kis tálka segítségével formázzuk.
Lehetne bele hagymát is tenni bele, én azt az utóbbi években nem szoktam 
A gombás rizs készítése annyiban tér el az egyszerű párolt rizs készítéstől, hogy gombával gazdagítjuk a rizst, finomabb lesz ha nem pároljuk a gombát  együtt   a rizzsel bár azt is megtehetnénk ekkor a  mi után elzártuk a  tűzhelyet tegyük a  szeletekre/ cikkekre vágott  gombát  a  rizst tetejére és hagyjuk párolódni  a rizsen majd  ha elkészült keverjük össze tálalás előtt.
Másik  módszer ami talán még finomabbá teszi a gombás rizst  ha  a gombát  lepirítjuk mielőtt a rizsbe kevernénk.
A gombákat gondosan tisztítsuk meg,  a szárak végeit vágjuk le,  hámozni szükségtelen  csak alaposan mossuk meg őket,.nagyságtól függően szeleteljük vagy  negyedeljük,cikkekre vágjuk a gombát.Én szeretem ha  ha  egészben maradnak abban az esetben ha sikerül kicsi  apró gombához jutnom.


Csiperke gomba

A serpenyőben olajat hevítünk és  a gombát rátéve meg pirítjuk,  általában először kevés levet enged  a gomba,  megvárjuk amíg az elpárolog és addig pirítjuk amíg kevés  színt nem kap .
A gombát fűszerezhetjük  szárított borsikafűvel,  oregánóval  .
A kész pirított gombát keverjük bele  a  párolt rizsbe és  apróra vágott petrezselyem zölddel esetleg  a van  zöld  friss kakukkfű avval is valamint  oreganóval meghintve  kínáljuk frissen sültek mellé,  rántott szelethez ,  vagy önálló fogásként vegetáriánus étrendbe iktatva,
 



Hozzávalók:

  • 400 g rizs
  • 200 g  csiperke  gomba
  • 2 g olaj
  • oreganó
  • kakukkfű
  • vagy borsikafű
  • 2 g vaj 


Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki!
Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring&ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról! 

2020. május 1., péntek

Magyaros gombaleves

Ez egyik legismertebb fogás  amit gombából szoktunk készíteni talán a gombaleves. A  ,magyaros gomba leves az egyszerű levesek közé  tartozik. Nemcsak a kategóriába sorolása miatt egyszerű, elkészíteni is könnyű.

Ha fellapozzuk  a szakácskönyveket  a többségük   a zöldséglevesek  receptjeiben  csontlevet  említ  amiben feltesszük  főni  a zöldségeket vagy avval engedik fel  a levest,így van ez a  gombaleves esetében is.Ez egy kicsit meglep,  illetve idegenkedem tőle, mert  a zöldséglevesek esetében  a  zöldség ízét szeretném kihangsúlyozni,  tehát maximum egy zöldség eszenciát,alaplevet tudnék elképzelni, de az esetek többségében  a víz is tökéletesen megfelel szerintem. .
Talán nem mindenki ért majd egyet velem, mondván gazdagabb lesz az ízvilága a leveseknek a  csontlétől.ám most szerintem nem az  a célunk, a  vegetáriánusok biztosan  a pártomon lesznek majd. Ha zöldség levest  főzünk az  ne tartalmazzon húst, húslevet,  erőlevest stb szerintem, természetesen vannak kivételek, különleges  levesek  mint a borscs,minestrone,palóc leves de az egyszerű levesek mint zöldborsó, zöldbab,  karalábé gomba és még folytathatnám a sort  hús nélküliek nálunk .




Magyaros  gombaleves




A gomba leves esetében  a finomra vágott hagymát aranysárgára pirítjuk, ilyenkor tavasszal használhatunk  bátran újhagymát zöldjével együtt ( színesebb és frissebb lesz  a levesünk )
a  lepirított  hagymához adjuk a  megmosott  szükség szerint darabolt (  szeletelt , negyedelt  gombát és a répákat. Sózzuk, őrölt pirospaprikát  szórunk rá  és felöntjük vízzel. Miután  fedő alatt puhára  , de nem túl puhára főztük, világos rántást készítünk és berántjuk a gombalevest, belefőzzük a csipetkét, tejfölt keverünk bele,  jól átforraljuk  tálalás előtt és apróra vágott  petrezselyemmel szórva kínáljuk.
Leves betétként  csipeke jár bele  vagy galuska.
(A rántáshoz  az olajat felforrósítjuk,  a lisztet állandó keverés mellett megpirítjuk, majd felengedjük hideg vízzel, csomómentesre keverjük  és a forrásban lévő leveshez adjuk ,megkeverjük a berántott levest  és átforraljuk.) 




Gombaleves hozzávalói:


gomba



  • 200 g gomba
  • 1 sárgarépa
  • 1 petrezselyem gyökér
  • 40 g liszt 
  • 10 g  őrölt pirospaprika
  •  csipet só
  • 1/2 csokor petrezselyem
  •  1/2 fej  hagyma ( 1-2 újhagyma zöldjével együtt)
  • 2 dl tejföl
  • 1,5 víz
  • olaj



A csipetke   hozzávalói :

  •  150-200 g liszt
  •  1 tojás
  • csipet só


Az átszitált liszt közepébe mélyedést készítünk, beleütjük a tojást, megsózzuk és jó kemény tésztává gyúrjuk.
Kis cipóra formáljuk, kicsit hagyjuk szikkadni, majd   lisztezzük és két ujjunk közé csippentve apró darabokat csipegetünk belőle.   A széleit folyamatosan lisztezzük és  a lecsipkedett darabokat  is . Levesben  főzzük ki, úgy, hogy  a rántás után adjuk a majdnem kész leveshez, pár perc alatt feljön a leves tetejére ekkor már kész is.

A leveseket  szeretem forrón tálalni  ezt javaslom a magyaros gombaleves esetében is !

 

gombaleves

.Jó étvágyat !

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 


 



2016. március 9., szerda

Gomba paprikás medvehagymával készítve "tavasziasan"

Se nem növény se nem állat, akkor mi  is van ebédre ???
G O M B A


Külön országot kaptak  a rendszertanban  a gombák.
A kalapos gombák közül számos faj igen ízletes és finom, valamint számos  jótékony hatást fejt ki  a szervezetünkre.
Engem ugyan kicsit zavar, hogy  a  vegetáriánus barátaim   a rántott gombát úgy emlegetik mint egyetlen  elkészítési módja  gombának ,ennél sokkal több lehetőség rejlik  gombában, nagyon változatosan  készíthetjük el.
Szerencsés esetben eső után  a természetben szedhető ( csak hozzáértőknek!!!,mert nem minden gomba ehető, sőt vannak mérgező fajták, ezért mindig meg kell  szakemberrel vizsgáltatni  a saját szedést!!!) néhány erdei -mezei gomba faj ami karakteresebb ízt ad  az ételnek, mint  a termesztett csiperke.
Emlékszem a szegfű gombából készített paprikásnak mennyivel másabb volt az íze.
Most nekem is  csiperke gombám van,  ebből készült paprikás ebédre, kicsit eltérően  az eddig megszokottól, tavasziasan, medvehagymásan.

gombapparikás medvehagymásan

  Hozzávalói:


  • 800 g csiperke gomba
  • csomó zöldhagyma szára
  • 1/2 csomag medvehagyma
  • tengeri só
  • kávés kanálnyi pirospaprika
  • 2 -3 dl tejföl
  •  csipet borsikafű
  • evőkanál olívaolaj/ kiolvasztott szalonna zsírja
  • petrezselyem zöld 

gombapaprikás medvehagymásan





A gombákat, hagyma szárat és a medvehagyma leveleit alaposan mossuk -, tisztítsuk meg, a  rönkök végeit vágjuk le. Nem kell meghámozni!
Vékonyan szeleteljük fel a gombákat, vágjuk apróra  a hagyma zöldjét és a medvehagymát.
A serpenyőben olvasszuk ki a szalonnát, vagy kenjük ki  olíva olajjal, az apróra vágott zöldhagyma szárát  és  a szintén apróra vágott medvehagyma leveleket futtassuk meg rajta. Adjuk hozzá  a gomba szeleteket, sózzuk meg, hintsük meg  borsikafűvel, fedjük le fedővel, kevergessük  néha, míg levet nem ereszt. Nem kell hosszú idő míg meg  fő, ízletesebb ha érezzük  a fogunk alatt a gombát.
Ne főzzük túl!
Piros paprikával elkevert  tejföllel keverjük át és forraljuk át még egyszer tálalás előtt.
Gombás ételeket mindig frissen fogyasszuk!
Klasszikus módon, nokedlivel és   zöld(fejes) salátával tálaljuk.




A fiam megjegyezte milyen jó lenne  palacsintába, igaza van, remek töltött palacsinta  készülhet így  "bakonyi módra".


medvehagymás tavaszias gombapaprikás


Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !


2015. január 25., vasárnap

Gomba felfújt

Könnyű  meleg vacsora  vagy  hús mentes főétkezés lehet  a  "megmaradt kenyérből " ha  gombát és  sült paprikát kínálunk mellé az alábbi módon .












A maradék kenyeret  apró kockákra vágjuk   vagy tördeljük. Serpenyőben egy kanál olíva olajon megpirítjuk.
Ezt követően tűzálló tálba rendezzük.
A serpenyőbe ezután egy darab vajon megdinszteljük  az apróra vágott vöröshagymát majd  a fokhagymát is.
A gombát megmossuk megtisztítjuk   ha túl nagyok lennének, daraboljuk( félbe  negyedelve vagy szeletelve   tetszés szerint)
5-5 percig pároljuk  a fűszerekkel együtt majd  fedő alatt  pihentetjük még 2-3 percet.
A gombákat   a kenyérre öntjük, beborítjuk sült paprikával tejföllel, reszelt sajttal. 
Előmelegített  sütőben 200 fokon sütjük   20-25 percet.
Tálalás előtt meghinthetjük   apróra vágott petrezselyemmel, zöld fűszerrel ( esetleg bazsalikom pestoval).
Könnyű száraz fehér bort ( esetleg  rosét ) ajánlok mellé.




Hozzávalói :


  • 2-3 szelet  "másnapos " kenyér ( lehetőleg házi kenyér,   teljes kiőrlésű-, ,graham -, vagy rozs lisztből készült)
  •  20 g olívaolaj
  •  20 g vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  •  1 kg gomba (sampion)
  • 450 g  tejföl
  • 100 g ementáli sajt 
  • 3-4 parázson ( faszénén) sült paprika
  • 1-2 g  kakukkfű, borsikafű, oregano
  • csokor petrezselyem  vagy  más friss fűszernövény
  • himalaya só
  • frissen őrölt színes bors


Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
  

2014. február 8., szombat

Süllő Mornay módra

Szombat  nálunk hal nap, mert akkor  mindenki ( család apraja  és nagyja ) itthon van, így nem marad le a senki  a  hal menüről... azt  már rég elhatároztuk, hogy a hét  minimum egy napján  halat eszünk. Igyekszem is  ennek megfelelően  összeállítani  a menünket.



Ma az esős-borús februári szombaton  a klasszikus  ( éttermi )fogás....

Süllő Mornay módra 

 készült.

 A süllő,( vagy  fogas) édesvizí fehér húsú halként ismert. Hajdanán amikor még  a halat minél ritkábban evők táborát erősítettem, a család nagy horgásza  ( Apukám)  mindig  süllővel kedveskedett nekem. Ezáltal  finoman figyelmeztetve, minél gyakrabban  egyek én is halat.
Mára már a " finom"  célzás elérte eredményét, rendszeresen  kerül hal  a tányéromra, szerencsére nekem sokkal könnyebb  a helyzetem, az én gyerekem imádja  a halat ....

Süllővel legtöbbször  úgy találkozunk a  tányérunkon, hogy  a gerincét kicsit megtörve félkör ívben felkanyarodik s ropogósra sült.

Ez alkalommal  mártásba burkolózva kerül terítékre.


A friss tisztított halat  kifiléztem, ( éles késsel a  gerincoszlop mellet kezdve  a  húst lefejtettem)  majd bőrét is lehúztam  ( szintén  jól jön egy éles kés ehhez  a művelethez is!))mielőtt dolgozni kezdtem vele.Természetesen mindezt   orvosi   gumi kesztyűben, hogy a kezem   még véletlenül se legyen hal szagú.
Miután elkészültem az "operációval" sütőedénybe helyeztem, ami a én esetemben tűzálló üvegedény( jénai )volt.Vékonyan  ajánlatos kivajazni,  ám én még azt se tettem és remekül működött így "diétásan "is.
A halat tengeri sóval  frissen őrölt  színes borssal meghintettem ( lehetne  csak szemes  fehér borssal).
Néhány sárgarépa karikát és felszeletelt gombát helyeztem a  tetejére, rádobtam néhány vajforgácsot és 1,5 dl fehérborral felöntöttem.
Az eredeti recept   ( nem magyaros)halalap levet ajánl ám én jobbnak láttam  borral kiváltani, megérte  a próbálkozást.
Sütőpapírral lezártam a tálat és 180 fokos sütőbe toltam  12 percre.




Közben  a burgonyát enyhén sós vízben megfőztem,  pürésítettem, szerecsendióval ízesítettem, egy tojással gazdagítottam. Vajjal lehetne  selymesíteni, krémesíteni, de itt is megint a diétás változat mellett döntöttem,"hétköznapra így is megteszi " néhány kalóriát  s Ft-ot  is spórolunk  vele ...
Csinos kis dombocskákat formázva ( fagylaltos kanállal) sütőpapírral bélelt sütőlemezen 10 perc alatt ( 200 fokon) pirosra sült.
A  megszokott tálalási módja ennek az ételnek tálcán történik,ekkor habzsákba töltött burgonyával spicceljük fel így sütjük készre.

A mártáshoz először a szokásosnál kicsit  sűrűbb besamel mártást készítünk. Itt a tej mellet a   hal pároló levét is használjuk fel ! Tejszínben elkevert tojássárgáját adunk hozzá majd kevés vaj forgácsot keverünk bele, végül ízlés szerint sózzuk.
Ezzel a művelettel egy újabb mártást a  gratin mártást hoztuk létre ( ezt a mártást  bevonó mártásként használjuk ezért  célszerű ha kicsit  sűrűbb, nem folyik le a bevont ételről.
Akkor lesz  Mornay mártás ebből a gratin mártásból ha reszelt sajtot adunk hozzá és szerecsendióval ízesítjük.

A megpárolódott halat húzzuk be az elkészült Mornay mártással esetleg további sajttal hintsük meg a tettjét és forró sütőben süssük készre.

Friss zöld salátával citrom cikkelyekkel  kínáljuk.


Hozzávalói :


  • 2 egész  süllő( 800 g filézett  hal)
  • tengeri só
  •  20 g vaj
  • 1,5 dl fehérbor
  • 100 g gomba
  • 100 g sárgarépa


Mornay  mártáshoz :

  •  20 g vaj
  • 30 g liszt
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl "hallé" híg szósz amiben párolódott  a hal
  • tengeri só,
  • 4 cl tejszín
  • 1 tojás sárgája
  • 1 g vaj ( elhagyható)

  • 1/3 szerecsendió reszelve
  • 40 g reszelt  kemény sajt


Tojásos burgonya péphez:



  • 800 g burgonya
  • tengeri só
  • szerecsendió
  • tojás
  • vaj ( elhagyható?)














Jó étvágyat !

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 



2013. október 15., kedd

Svéd gomba (saláta)

Miért „svéd” a svédgomba saláta?
Ismerik  Svédországban is ? A skandináv ízeket hordozza magán ?
Nem sikerült  a titkot megfejtenem, 



Hajdanán Budapesten a Kígyó utcai Mézes Mackó( hidegkonyhai termékeket kínáló büfé) állandó kínálata volt.Ma már  nincs Mézes Mackó és nem létezik  a  Pannónia Vendéglátó Vállalat   sem, aki működtette ezt a hidegkonyhai üzemet /boltot.


Feledésbe merül  a svédgombasaláta is?

Nálunk biztosan nem ,sőt újabban  egyre gyakrabban tér vissza ,mivel rájöttem kitűnően illeszthető az  diétás- ,mentes-, étrendekbe is  hisz glutén mentes laktóz mentes.
 Így az utóbi években   még a karácsonyi menüben is helyett kapott.

  

A majonézes salátákat  száműztük  az étlapunkról, de miért tenném ezt a svédgombával?
Leporoltam  a receptet, kicsit megreformáltam, s itt van újra!
Vendégváráshoz, könnyű vacsorának vagy előételként.





Svédgomba saláta


Hozzávalói :

  • 500 g csiperke gomba
  • 125 g  paradicsom püré  vagy frissen készült bazsalikomos-kakukkfüves paradicsomszósz
  • 125 g  póréhagyma
  • 1/2 dl olívaolaj
  • 1    g porcukor ( elhagyható)
  • 100g citrom
  • 1,5 g Himalaya só
  • 4    g kakukkfű
  • 2    db babérlevél
( kb. 600 g saláta lesz belőle)

Elkészítése:

A megtisztított alaposan megmosott gombákat  gerezdekre vágjuk, ha elég kicsik  hagyhatjuk egészben is, de ebben az esetben ügyeljünk rá valóban egy falat legyen  könnyen betudjuk venni az egész  gombát  a szánkba minden nehézség nélkül.
Olívaolajon  megpároljuk az apróra vágott póréhagymát, hozzáadjuk a  paradicsom pürét, kakukkfüvet, babérlevelet, a szűrt citrom levet, a gerezdekre vágott gombát.
Pár perccel  a főzés befejezése előtt sózzuk és a cukorral ízesítjük.Nem szabad túl főzni a gombát akkor jó, ha még roppan a fogunk alatt!

Ha elkészült, hagyjuk kihűlni és jól behűtve saláta leveleken  citrom szeletekkel tálaljuk.



A gomba, akár a csiperke gomba  nyersen is felhasználható  salátákba,kitűnő salátákat készíthetünk vele ilyen a  svédgombasaláta is. A gomba  azonban nagyon kényes élelmiszer,különös figyelmet igényel a tárolása is és ajánlott mielőbb feldolgozni, elfogyasztani. A gombás ételeket lehetőség szerint ne tároljuk, annyit készítsünk belőle amit el is fogyasztunk. Alaposan tisztítsuk meg felhasználás előtt  a gombát, azonban  hámozni nem kell, csak a tönk végét vágjuk le!




Jó étvágyat !

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2010. október 26., kedd

Erdei gombás rakott burgonya konfitált sertéscombbal

erdei gomba



















Már megint gomba! De nem is  akármilyen,  kora reggel,-délelőtt szedte   a " bácsi", majd délben  már  piacon volt és szerencsénkre mi is. Őzláb  ilyen kor  ősz elején van  bőven  és bár a legtöbben  rántva ismerik mi most a gombás burgonyába tettük és nem bántuk meg, igaz nem egyedül került oda még  a fekete trombita gomba is csatlakozott hozzá így aztán valódi különleges  kísérője lett a vasárnapi húsnak ami szintén kiválóan sikerült.Nem is  érdemelne különösebb figyelmet egy egyszerű  sertés comb-dió-ja mégis a  kacsa zsíron ! (nálam ez szinte eddig még sose fordult elő) lassú tűzön   lábosban  sokáig sült hús,  mint végeredmény méltán nyerte el mindenki tetszését az asztalnál.






Konfitálás ez manapság igen divatos eljárás végig ez motoszkált az agyamban,valahogy eddig első kézből elutasítottam, ezt idegennek éreztem annak ellenére hogy gyermekkoromban annak elődje nem volt ismeretlen a  szüleim , nagymamám konyhájában  és még ízlett is anno. Most szinte biztos nem leszek  híve és mégis meglepő a főztömhöz szokott családom milyen  elragadtatással fogadta. Persze ez nem az előbb említett oly népszerű konyha technológia pontos  betartásával készült hús, mégis valahol az ihlette.



A gombás burgonya nem más mint rakott burgonya  egy sor héjában főtt hámozott burgonya, pirított hagymás őzláb gomba kakukkfűvel fűszerezve, burgonya, pirított fekete trombita gomba  petrezselyemmel friss paradicsom kockákkal gazdagítva és megint burgonya a tetején jó sok tejföl ementáli sajt. Majd a sütőben 20-30 percig sütöm.


Hozzávalók :
  • 600 g őzláb gomba
  • 500 g fekete trombita gomba
  • 1kg héjában főtt hámozott burgonya
  • kakukkfű
  • 100 g paradicsom
  • csokor  petrezselyem zöld
  • 200 g hagyma
  • olívaolaj
  • 200 g ementáli sajt

A gondosan megmosott lecsepegtetett gombákat külön -külön megpirítom, az őzláb gombát csíkokra vágom, a hagymát is felszeletelem és a felhevített olívaolajon megforgatom,  rádobom a gombát és míg el nem  párolgott a lé alóla sütöm, pirítom,  kakukkfűvel ízesítem. A fekete trombitát szükségtelen feldarabolni azt lehet közvetlen  a forró olívaolajra dobni és átpirítani, ha majdnem kész akkor  kockára vágott paradicsomot és felaprított petrezselyem zöldet is hozzáadom.Az így készített gombákat rétegezem a a burgonyák közé.

egy egész dió (sertés comb)
só, köménymag
kacsa zsír
a konfitált húshoz
miután megsült-puhult a hús, még tálalás előtt átpirítottam így kapta a képen látható színt

2010. szeptember 17., péntek

Minden gomba jó ! 37.VKF





 Gomba most  kora ősszel .....jó ötlet, még eső is volt hozzá, napsütés is minden ami csak kell  és mégis, nekem ez a feladat nem is olyan egyszerű. Jártam én   gyermekkoromban Nagyapával gombászni, emlékszem is  a szegfűgombára, azt  gyakran találtunk, na de nem mernék ma már vállalkozni  az erdei -mezei  gomba gyűjtésre, túl veszélyes dolog ez nekem  pedig még az egyetemen is tanultam  növénytanból, de hol van az már.....Na akkor irány a piac mégis csak egy nagy városban ez a lelőhelye  a gombának. Igen ám, de hol a gomba ? Gomba sehol ...ez a helyzet a megszokott piacomon, egy állandó helyen,  ahol szoktam is rendszeresen vásárolni most is van ugyan  sampion, sőt nekem  mint mindig extra friss, kicsi,  külön válogatott  a bontatlan rekeszből - egy szavam sem lehet, mégis most valami mást szeretnék.
Próbálkozom  a belvárosi általam igen jónak minősített piacon is. Ez a piac igen előkelő helyen van  aki már járt Belgrádban az talán tudja, aki nem az is  hallhatott róla az ún. bohém negyed a "Skadarlija " alatt. Ennek ellenére az első próbálkozás sikertelen,  van ugyan néhány erdei gomba  de szárított és még csak remény sem csillan fel a változásra. Azért kitartóan továbbra is látogatom  e piacot, pedig nincs közel hozzánk, nem jövök   üres kosárral haza  egyszer sem, ám  gomba nélkül, míg egy nap  mégis ott ez  a sárga kicsi illatos ( a csomagtartóban  igen intenzíven lehetett  érezni, talán kajszira, paprikára  emlékeztet ?  ) tölcsér alakú szabálytalan  kalapszerűen  kiszélesedő felsőrészű, fodros,  róka gomba . Cantharellus cibarius.

Ebből lesz  VKF . receptje !



Bélszín, csokoládés rókagombával


Vörösborban  pácolom néhány órát  a bélszínt.

Pontosabban  mivel én vásárlás után mindig adagokra  osztva azonnal mélyhűtőbe teszem a  megtisztított húst, vörösborral meglocsolva  hagyom  kiengedni.

Forró szőlőmagolajon  átsütöm minden oldalról, erős tűzön, majd a  hőmérsékletet csökkentve hozzáadom a megmosott megtisztított rókagomba felét, az  apróra vágott póréhagyma zöldet, fedő alatt tovább sütögetem így együtt őket, mikor a gomba már "összeesett", meghintem sáfránnyal, sózom, hozzáadom  a többi gombát is, pirítom  még egy kicsit  és felöntöm a vörösborral, beledobom az apróra tört esetleg lereszelt  magas  kakaótartalmú étcsokoládét  és lekapcsolom a tűzhelyet. 


Kölessel, gyümölcsös vegyes salátákkal tálalom.



hozzávalók:                                      

  • 600 gr bélszín
  • 250 gr  rókagomba
  • 1/3 póréhagyma  zöld
  • sáfrány,só,
  • 30 gr magas kakaó tartalmú csokoládé
  • 1 dl vörös bor
  • tölgyfa levél saláta,rukkola
  • vilmos körte,szőlő,narancs

párolt köles,
melyhez hevített olajon átforgatom a megmosott
kölest,majd felöntöm forró vízzel és fedő alatt elzárt tűzhelyen  hagyom párolódni( a kerámia lapos tűzhely még tartja egy ideig  a
 meleget fokozatosan hűl csak  ki ,ennyi elég is  köleshez)



























Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...