2022. december 13., kedd

Cékla, feketeribizli likőrrel (crème de cassis)




 

Pofon egyszerű saláta  és mint  az esetek többségében  nagyszerű!

Könnyen elkészíthető mindössze néhány hozzávaló kell csak ehhez  a finom és pikáns salátához.





Már nem  korai a karácsonyi menün gondolkodni, szerintem az ünnepi menübe is remekül beilleszthető, nem fog csalódást okozni. Én különösen szeretem a karácsonyi asztalon a céklát, élénk bordó színe feldobja,  színesíti az ünnepi asztalt. Számtalan variációban elő is fordult az elmúlt évek során. 

2012.-ben  gyömbéres cékla krémleves  tejszínnel volt az ebédben  a következő  évben, 2013..ban mézes-balzsam ecetes sült cékla  volt a köret, téli gyümölcs ágyon .Máskor cékla boullion , borscs, vagy  palacsinta töltelék, tejfölös-fokhagymás céklasaláta, klasszikus  ecetes  céklacékla&uborka  capuccino és még sorolhatnám, hogy került eddig  a menübe  nálunk a cékla.

Az idén  valószínűleg  feketeribizli likőrös  cékla lesz. 

 Cékla és dió  is van egész télen,  a dió miatt lehetne   azt mondani karácsonyi ízvilágú, a feketeribizli likőrőrös céklasaláta. Kipróbált bevált recept, ettük már a nyár derekán is  friss zsenge céklából készítve és télen  is , bármilyen sült mellé kínálható.

Aki nem eszik húst az is fogyaszthatja szinte mindenhez  illik  akár a hal vagy diós-petrezselymes tészta spenótos -,sütőtökös  gnocchi, sajtok kísérője  is lehet .






Hozzávalói:

  • 400 g  cékla
  • 50 g  tisztított dió(bél)
  • 2 teás kanál  vörösbor ecet
  • 2 teás kanál   Crème de cassis ( ribizli likőr)
  • 2 evő kanál  dióolaj
  • bors

Elkészítése:
A céklát mossuk  meg hámozzuk meg és szeleteljük  vékony karikákra. Rendezzük el a salátástálon .
A vörösbor ecetet crème de cassist   és a dióolajat  habverővel   keverjük el, vagy shakerben rázzuk össze. Közvetlen tálalás előtt  öntsük a  céklára,  szórjuk meg frissen őrölt  borssal,  sóval és a diódarabokkal.
 Az olajas emulziót ne tegyük hűtőbe, legjobb közvetlen étkezés előtt elkészteni  ezt a salátát, mindössze 10 perc az egész .




Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2022. december 9., péntek

Vendégségben a katolikus rádióban

Közeleg a karácsony, tavaly  kaptam egy megtisztelő felkérést az ünnepek előtt. Az Édesanyám főztje  című rádió műsorban vendégeskedtem, természetesen advent idején  nem kikerülhető a karácsonyi menü és  az ünnepi készülődés  témája sem, így  ismét aktuális  lehet. Ha nem is  teljesértékű az ott elhangzott menü talán  ad némi  támpontot, ötletet,  vagy inkább csak útmutatót ajánlom   szeretettel meghallgatni ,újra hallgatni. Az alábbi linken elérhető:

https://podcasts.apple.com/hu/podcast/rozmaring-%C3%A9s-kar%C3%A1csony/id1554885363?i=1000544706118





  Kellemes készülődés  meghitt  békés adventi időszakot kívánok minden kedves látogatómnak, olvasónak !

  


Idézek a műsor felkonferálásából:

"Milyen lenne az én éttermem? Családias! Hangulatos! Szezonális étlappal, különleges menüvel. Sok friss alapanyaggal a helyi termelőktől. tulajdonképpen ezt a pár mondatot akár én is a magaménak vallhatnám, de nem teszem, már csak azért sem , mert nem tőlem származik. A szerző egy hölgy írd és mond Rozmaringes Ibolya néven gasztrobloggerkedik, vagyis ír internetes főzési-sütési naplót. Kedveli a hagyományos és magyaros fogásokon túl a máshonnan származó különlegességeket is. Természetesen Advent harmadik vasárnapján már a karácsonyi asztalhoz is adunk ötleteket – érdemes az összeállítást visszahallgatni honlapunkról!"

Szerkesztő :Nagy György András



https://podcasts.apple.com/hu/podcast/rozmaring-%C3%A9s-kar%C3%A1csony/id1554885363?i=1000544706118






Jó étvágyat ! 
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2022. december 2., péntek

Töpörtyűs aprósütemény

Újabb  aprósüteménnyel bővült az adventi sütemény listánk !

Talán valahol ott motoszkált a fejemben  az idei vaj árak mellett  alternatív megoldáson kell gondolkozni ? Minden esetre jól jött ez a recept  ami  „meglepő módon „ töpörtyűt használ, igen,  nem tévedés ez édes sütemény lesz, nem sós.

 A töpörtyűs pogácsa  vagy tepertős pogácsa  széleskörben ismert , sőt  bekerült az Európai Bizottség 1200 védett élelmiszert tartalmazó  listájába is. Ez az  aprósütemény az osztrák kiskocsmákban a    hagyományos borozókban, vagyis a heurigerekben kapható ,tökéletesen illik az advent időszakába. Megkóstolva ismerősnek tűnt az íze a gyermekkorunkra emlékeztet, a nagymama süthetett hasonlót. 








Hozzávalók:

  • 250 g töpörtyű
  • 270 g liszt
  • 100g cukor
  • 2 tojás
  • 1 ek. rum
  • 1 csomag sütőpor
  •  pikáns lekvár (pl. áfonya

 

A töpörtyűt késes aprító  segítségével apróra vágjuk, vagy eleve vegyünk hozzá apró töpörtyűt. A munkalapra elterítjük a lisztet keverjük el a sütőporral majd  a szokásos módon  közepébe egy mélyedést formálunk. A mélyedésbe üssük bele a tojást adjuk hozzá a rumot, a cukrot és összegyúrjuk ,kigömbölyítjük a tésztát. Amit fél órát pihentetünk mielőtt tovább dolgoznánk vele. Ezután  kinyújtjuk fél cm vastagra , süteményszaggatóval formákat szaggatunk. Sütőpapírral bélelt sütőlemezre helyezve 12 perc alatt 200 °C-on előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. A kihűlt kekszek egyik felét megkenjük lekvárral, majd összeragasztjuk őket. A tetejét enyhén porcukorral meghintve kínáljuk.




Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2022. szeptember 27., kedd

Füge chutney lilahagymával

Szinte percek alatt elkészíthető , max fél óra és már kész is  a füge chutney  lilahagymával . Sokoldalúan felhasználható sültekhez, hidegtálakhoz, sajtokhoz mint általában a chutney-k..


Nem is  drága , bár be kell vallanom jelentősen csökkenti az árát ha a saját kertünkből van a füge, arról nem is beszélve, milyen előnyökkel jár,  jelentős plusz  és garancia  frissessége  ha egyenesen a fáról bokoról szedett fügével  dolgozunk  az  kész csoda, még az íze is "más", De tisztában vagyok vele, nem mindenkinek nő fügefa, bokor  az ablaka alatt,  azért ezt a mennyiséget talán megengedhetjük  magunknak , 2 üveg lesz az alábbi hozzávalókból . 






Hozzávalók :


  • 400. g friss füge
  • egy nagy fej lilahagyma
  • egy evőkanál chili püré 
  • egy gerezd fokhagyma
  • 10  bazsalikom levél
  • 50 g barna cukor  
  • 30 g almaecet





Mint már említettem nagyon könnyen, mindössze 4 lépesben elkészíthető ez  a chutney.

  1. Készítsük elő a hozzávalókat  A fügét mossuk meg szárítsuk le vagyis  a vizet  itatsuk fel pl konyhai papírtörlővel a fügehéjáról. daraboljuk 4 felét  a fügéket .A hagymát, fokhagymát  tisztítsuk meg  majd vágjuk apróra ,A bazsalikom leveleket úgyszintén .
  2. Tegyük egy lábosba az előkészített hozzávalókat  adjuk hozzá a cukrot ecetet, chili paprika krémet ,  az apróra vágott bazsalikomot. Sózzuk , borsozzuk .
  3. Közepes lángon kevergetve kb. 20 percig főzzük 
  4. A kész chutneyt üvegekbe zárva hűtőben tárolva  hetekig eltarthatjuk.






Hideg sültekhez, libamájhoz, kacsa sülthöz  sajtokhoz  ajánlom elsősorban .



További  bejegyzések ahol chutney receptek találhatóak :

Ugyan  nem chutney, de nagyon hasonló  a grúz tkemali is, így azt hiszem  illik ide a felsorolásba.




Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,
Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2022. szeptember 8., csütörtök

Penne sajtmártással és friss fügével

A már megszokott fügés receptek  után kipróbáltunk valami újat, a hagyományos piték,  tarte.-k  és  fügesaláta után a sajtos-fügés pennát kóstoltuk  meg. Kitűnő ötlet ennek  a késő nyári gyümölcsnek a lilahagymás, gorgonzolás mentás tésztához való társítása. Fantasztikus ízek illatok  jellemzik  amit kár lenne kihagyni!













Immáron  azon szerencsések közé tartozunk az utóbbi években , hogy a füge többé nemelérhetetlen számunkra ,Van egy lila fügét termő fa  a teraszunk alatt és eg y másik világos fügét termő  Anyósoméknál . az idén kicsit aggódva láttuk nem lesz jó termés  a lilafüge valóban nem is volt sok és lassan már le is érett.
A másik bokor  viszont  ontja kicsit ugyan megkésett de most  már van füge rajt a bőven.  





A füge azon túl, hogy nagyon finom, egészséges  gyümölcs is. Magas rosttartalma miatt emésztést segítő hatású, fogyasztása csökkentheti  a 2-es típusú cukorbetegség  és egyes rákos megbetegedések kialakulását.( pl a változókor utáni  mellrák kialakulásának kockázatát).
Újabban  arról is olvastam a füge fa levele is fogyasztható teának, limonádénak.
Tervezem ezt is megkóstolni kipróbálni hamarosan.    

Hozzávalók:
  • 500 g penne
  • 4 db friss füge ( de még jobb ha 8 db)
  • 2 fej lilahagyma
  • 150 g  gorgonzola 
  • 10cl tejszín
  • 3 ágacska friss  menta
  • 3 evőkanál  olívaolaj
  •  só
  • bors








 hagymát tisztítsuk meg, karikázzuk fel tegyük egy serpenyőbe és az olívaolajon süssük 
 kis lángon 10 percig míg karamellizálódik a hagyma.
Adjuk hozzá a  szétmorzsolt  gorgonzolát és a tejszínt forraljuk össze kb 5 percig. Sóval borssal ízesítjük  a mártást.
Közben egy nagyobb edényben vizet  forralunk a tésztának,  amit bő sós vízben fogkeményre főzünk.
Én most  integrált pennét használtam  és kevertem hozzá egy kevés  fussilit is így két fajta tésztát tálaltam.
A megfőtt  a tészta leszűrjük, szükség szerint adhatunk egy kanál főzőlevet  a mártásba is. A tésztát meglocsoljuk a sajtmártással . A megmosott leszárított friss fügéket négy felé vágjuk    a sajtos tésztára helyezzük és  a zöld friss mentalevelekkel  meghintjük a z egészet sózzuk borsozzuk .    


Jó étvágyat ! 
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 

2022. augusztus 5., péntek

Tkemali, a grúz szilvaszósz




A tkemali  egy nagyon finom  szósz,  Grúziában járva  találkoztam vele először, a saslik mellé vagy  halhoz  zöldségekhez kínálják.





Sajnos annak idején  nem jutott eszembe   feljegyezni a receptet,  s talán feledésbe is merült volna a tkemali, a grúz szilva szósz,  ha  a  nyári  grillezések során  fel nem  bukkant volna egy  íz, s vele az  emlékek.




Valahogy reprodukálni kell, a szilva adott, az  biztos van benne  és koriander is, meg fokhagyma , petrezselyem  és kapor valamint  csípős paprika.

A semmihez nem hasonlítható  zöld  friss koriander íze, amivel  gyakran találkoztunk a Rica -tó melletti  piknikezésnél, amikor a saslik vagy a hal mellé adták a nagy adag salátát  ízesítve vele.

Mirabella szilvából készül a  Tkemali, vagyis a vad szilva, a  ringló a  tkemali alapanyaga . Láttam receptet ,ahogy a mellékelt videóban is  ahol zöld ringlóból készül  én  eddig érett sárga és   lila mirabellával próbáltam ,talán jövőre  a zöld változatát is elkészítem.
 
 Az idén nem  termett  a kerti lépcső melletti fánk  talán a  fagy,  talán  a jégeső a hibás,  de  gyümölcs nincs ez egy lila termésű ringló fa  a  sárga  ringló évekkel korábban  kihalt sajnos.
Olyan természetesnek vettem az idén nincs ringló nem lesz dzsem sem, pedig azt is nagyon szeretjük  igazán pikáns,  de  a piacon felfedeztünk egy kicsit ugyan nagyobb szemű sárga ringlót mint a mienk , nem tudtunk ellenállni, vettünk pár kilót,  így lett tkemali  is az idén  lila  és  sárga  ringlóból is.
    

grúz szilva szósz

Hozzávalók :
  • 3 kg mirabella szilva ( vadringló)
  • 1,5 teáskanál só 
  • 1,,5 fej fokhagyma
  •  1-2 szál édeskömény
  • 2 db chili paprika
  • jó nagy csokor friss zöldfűszer( kapor, menta, korriander)
Elkészítése:
A legjobb most  is mint mindig a  gyümölcsöt frissen  a fáról szedni és azonnal feldolgozni,  de  ez a lehetőség nem mindig áll rendelkezésre, azért igyekezzünk minél előbb feldolgozni a beszerzett gyümölcsöt. Első lépésben alaposan mossuk meg, majd csepegtessük le  a gyümölcsöt, a vad ringló esetében kimagozni lehetetlen  a gyümölcsöt nyersen,  így a főzést  magostól   kezdjük meg,  egy arra alkalmasban  nagyobb edényben ( lábos) .Időnként keverjük  meg, le ne kapjon és közben  készítsük  elő a zöldfűszereket, mossuk, szárítjuk,  összekötjük  kis csokorba  a  menta a  kapor, a koriander szárait és a rotyogó mirabellához adjuk .
Ha megpuhult  a szilva átszűrjük, paszírozzuk  eltávolítjuk a magokat . 
A chili paprikát  fokhagymával mozsárban összetörjük,  pépessé dolgozzuk, a kapor zöldjét  mentaleveleket édesköményt,  apróra vágjuk  és a sóval együtt azt is megtörjük a  mozsárban  végül  a vadringlóhoz adjuk. Átforraljuk kellő sűrűségűre főzzük  és gondosan előkészített ( forrázott ,fertőtlenített) tiszta üvegekbe töltjük .
Most is mint mindig  a lezárt  üvegeket  pár percre  a fejük tetejére fordítjuk, majd  én hűtőtáskában hagyom kihűlni és másnap felcímkézve mehet  a kamra polcra.

Találtam egy nagyon szimpatikus  videót   ami szemléletessé teszi  hogy készül a  tkemali  :







Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

2022. július 23., szombat

„Vesződjünk vele?” – Fűszernövények otthon: igényesség vagy különcködés?


A kertben, balkonládában vagy akár az ablakpárkányon is nevelhetünk fűszernövényeket. De miért is éri meg vesződni velük, amikor a boltban ott sorakoznak az előrecsomagolt, szárított változatok?






 Mert a friss zöldfűszer él.
Egy levél bazsalikom vagy kakukkfű frissen lecsippentve nemcsak ízében, hanem illatában, textúrájában is teljesen más élményt ad. Az illóolajok még elevenek, nem párologtak el hőkezelés vagy szárítás során. Ami a szárított változatban már csak emlék, az itt jelen van, harsány, eleven, „ízben és lélekben is zöld”.

 Nemcsak fűszer, hanem dísz is.
A kis konyhakert vagy egy balkonládányi petrezselyem, menta vagy rozmaring nemcsak praktikus, hanem szép is. Illatos, zöld, természetközeli – egyfajta mindennapi luxus, ami nem pénz kérdése, hanem figyelemé.
A gondozásuk, öntözésük apró rítus: lelassít, jelenlétté alakít.

 Igényesség vagy különcködés?

Lehet, hogy valaki csak „különcnek” tartja azt, aki saját mentát morzsol a limonádéjába, vagy levág egy csokor friss majoránnát a főzés végén. De aki egyszer megérzi a különbséget, nem kérdez többé.
Ez nem flanc – ez minőség. A jó ízlés és gondoskodás csendes gesztusa.
És igen, van benne egy kis dac is: „Megterem nekem. Itt. Most.”

 Kéznél van.
Nem kell boltba menni, ha elfogyott. És nincs pazarlás: annyit szedünk, amennyi épp kell. Nincs fél csokor fonnyadt petrezselyem a hűtő aljában.

Kertelés nélkül: a friss fűszernövény többet tud.
Erősebb a hatóanyagtartalma (pl. emésztést segítő illóolajok), könnyebben emészthető, jobban érvényesül a növényi étrendben is. Egy jó minőségű étel nemcsak az alapanyagain múlik, hanem az utolsó simításokon is – és ebben verhetetlen egy frissen morzsolt zöldfűszer.


Történelmi pillantás a fűszerkertre – királyi udvaroktól az ablakpárkányig

A fűszernövények termesztése nem újkeletű hóbort, hanem több száz éves hagyomány. Már a középkorban is tudták, hogy ezek a növények nem csupán ízesítenek, hanem gyógyítanak, tisztítanak, sőt, szakrális szerepük is volt.

A kolostorkertek évszázadokon át őrizték az orvosi és kulináris tudást. A bencés és ciszterci rendek kertjeiben például külön parcellák voltak a „konyhai” és „gyógyító” füveknek: kakukkfű, izsóp, tárkony, borsikafű és társaik illata lengte be a kőfalakat.

A reneszánsz udvarokban – így Mátyás király korában is – a fűszerkertek már reprezentatív szerepet is kaptak. A budai királyi palota kertjeiben például valószínűleg nemcsak rózsák, hanem rozmaring, zsálya, levendula és majoránna is helyet kaptak – az Itáliából érkező udvari szakácsok és orvosok receptjeihez ezek elengedhetetlenek voltak.

A budai várhegy lejtőin egykor szőlő, gyümölcsös és gyógyfüves kertek váltakoztak – a természet, a gasztronómia és a gyógyítás kéz a kézben járt

Fűszerkert ma – élő kapcsolat az étellel

Ma is léteznek fűszerkertek a Budai Várnegyedben vagy Visegrádon, ahol a múlt és a jelen gyönyörűen összefonódik.
Különösen szimpatikus, amikor egy étterem vagy szálloda – például a visegrádi Silvanus – saját fűszerkertet tart fenn. Láttam, ahogy a séf csak kilép a kertbe, levág pár ág rozmaringot vagy zsályát, és már kerül is a napi menübe.
Ez nemcsak frissességet ad az ételnek – hanem hitelességet is. Helyben, természetesen, gondoskodással.

Ugyanezt láttam Görögországban is, ahol a vendéglátás szinte elképzelhetetlen a friss zöldfűszerek nélkül. És elgondolkodtatott: miért is ne lehetne nekünk is otthon ilyen kertünk?

Aki vidéken él, gyakran csak kimegy a konyhakertbe, leszakítja, ami kell – ahogy nagyanyáink tették. De ez a lehetőség már egy városi ablakpárkányon vagy erkélyládában is elérhető. Nem kell hozzá több négyzetméter, csak egy kis figyelem.


A friss fűszer: jelenlét az ételben.


Innen már csak egy lépés a városi kert

Ha az ablakpárkányon, balkonon vagy kis kertben nevelt fűszernövények ennyi örömet és élményt adnak, képzeljük el, mit nyújthat egy közösségi kert.
Ahol nemcsak rozmaring és petrezselyem nő, hanem közösség, figyelem, tudás és oda-vissza adás is.

A Lőrinci Kertelő pont ilyen hely. Egy városi oázis, ahol újra felfedezzük, milyen az, amikor a paradicsomnak illata van, a földnek pedig szerepe az életünkben.
És ahol az a bizonyos „levágok pár ág rozmaringot” nemcsak álom – hanem mindennapi lehetőség.

 Ha kíváncsi vagy, milyen egy városi közösségi kert belülről, olvasd el ezt a bejegyzést is:Lőrinci Kertelő

 Kisvárosi fűszerkalauz – amit akár te is nevelhetsz!









Nem kell nagy kert, elég egy napfényes ablak vagy egy dézsa a balkonon. Íme néhány kedvelt és könnyen tartható fűszernövény, amit kezdőként is érdemes kipróbálni:

Bazsalikom



ocimum basilicum,           hívják még német borsnak és királyfűnek is. Szintén a Labiate azaz ajakos virágúak családjából. Ázsia , Amerika  és Afrika melegebb vidékein honos, sokfelé- nálunk  is nem csupán a kertekben  hanem nagyobb területeken termesztett, kellemes illatú egyéves fűszernövény. Levelei nyelesek  4-5 cm hosszúak,széles vagy keskenyebb tojásdad, hegyes csúcsos ,gyéren fogacskás szélű, kanalasan behajtott.Fűszerként  a leveleket és  virágot  is használjuk.   
Leginkább   mediterrán jellegű ételekhez, paradicsom  fűszereként , fokhagymával, salátákhoz, tésztákhoz,és a híres  pesto  alapanyagaként  ismert.
Frissen és szárított formában  egyaránt  felhasználjuk.
A gyógyászatban  köhögés csillapításra,  idegnyugtatóként, étvágyjavításra , sőt tejszaporításra is alkalmazzák  teáját.

 Napos helyet és bőséges öntözést kíván.
 Paradicsomos ételek, pesto, friss saláták elengedhetetlen íze.

Rozmaring

 Imádja a napsütést, kevés vízzel is beéri.
 Sült húsok, burgonya, mediterrán fogások klasszikus fűszere.

 Petrezselyem

 Félárnyékban is jól érzi magát, érdemes rendszeresen szedni, így dúsul.
 Levesek, főzelékek, frissítő nyári saláták zöld aranya.





 Menta

 Vízigényes, gyorsan terjed – érdemes külön cserépbe ültetni.
 Limonádé, tea, desszertek és tabbouleh-hez is kiváló.





 Kakukkfű



 Kevés vízzel beéri, jól tűri a meleget.
 Grillezett ételekhez, ragukhoz, citrommal párosítva is mennyei.









 Snidling (metélőhagyma)



 Szereti a fényt, de elvan félárnyékban is.
 Tojásos ételekhez, szendvicskrémekhez, salátákhoz kiváló választás.






 Zsálya,  


Salvia officinalis , kerti fűszernövény, a Labiate azaz ajakosvirágúak családjába tartozik.      Dél Európa karsztos vidékein vadon tömegesen terem. Levelei lándzsa,vagy hosszúkás tojásdad  alakúak, tompa csúcsúak, aprón csipkésszélű  molyhos szőrökkel sűrűn borítottak szürkészöld , vagy fehér színűek. A gyógyászatban fertőtlenítésre használják.Illóolajat a muskotályzsályából állítanak elő.A konyhában  használt termesztett zsálya  igen átható illatú, kesernyésen aromás és kámfor tartalmú.Húsokhoz  töltelékekhez is remekül illik.

Meleg, napos helyen érzi jól magát, a szárazságot is tűri.
 Erőteljes, kissé fanyar íze jól illik zsírosabb húsokhoz (pl. sertés, kacsa), de vajjal pirítva tésztára is mennyei.







Oregano

 Napos, meleg fekvést igényel, jól tűri a szárazságot.
 A pizzaszósz, paradicsomos ételek, görög saláták nélkülözhetetlen fűszere – erős, karakteres íz.


Ha kis helyed van, kombinálhatod őket egy „fűszerládában”, de ügyelj a növények eltérő víz- és fényigényeire. A rozmaring, oregánó, zsálya jól kijönnek együtt – míg a bazsalikom és menta külön cserépbe kívánkozik.






Jó étvágyat! 
Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnál egy receptet, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat! Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:
 📷 Instagram – rozmaringesibolya
 🖼 Pinterest – rozIbolya 
🖋 Facebook – Rozmaring & Ibolya

2022. július 16., szombat

Menta chutney

Ezen a hétvégén is grilleztünk,  pisztrángot  és zöldségeket,  egy igazán  hamar ,elkészíthető  kiegészítő dobta fel az étkezést,   a menta chutney. 

Nálunk még  gyerek is  szereti a mentát, így jó okom van feltételezni, hogy mindenki így van evvel, még ha tudom, hogy ez  lehet másként is.
Menta  a csokiban, süteményben, az italunkban, limonádéban, salátában   ez teljesen  természetes jelenség,   a terasz   ládáiban is szépen  zöldell, sőt az idén már  kert egy részébe is kiköltöztettem  ( majdani  fűszerkert ). Így egész nyáron  friss  mentánk lesz, bár  a nagy hőség idején azért nem olyan  vonzó szép zöldek a  levelei.



menta


A menta  leveleit használjuk  fel  zöldfűszerként, de mivel gyógynövényként is számon tartják a mentát ( fodor menta, borsmenta) a levelekből   teát is készíthetünk  ami  szélhajtónak, étvágyjavítónak, görcsoldónak, nyugtatónak, és frissítőnek is kiváló. Likőrt is készítenek a mentából  ahogy korábban bemutattam már én is a  házi mentalikőrömet. 
Nekem még a  hús ( török kofte)  receptben is   nagyon  " bejött".

S ha már keleti vizekre eveztünk,    jön a  grill szezon  a mindenféle sült  mellé  ( húsok és zöldségek  egyaránt) remek   " mellékszereplő" lehet  a  menta chutney.
A menta  chutney nagyon friss üde ízű  és harsány zöld a  friss menta leveleknek köszönhetően.






 

Indiai szakács könyvemben leltem  e receptre  szívesen megosztom   hátha  további követőkre  lel.


Hozzávalók:


  • kis csokor  mentalevél   (5-6 ágacska)
  • 1/2 citrom kifacsart leve
  • 1 cm  gyömbér darab 
  • 3 fokhagyma gerezd összezúzva
  • 2 kicsi   erőspaprika  
  • 1 csokor petrezselyem zöld  vagy ha van koriander zöldje
  • pici só 




A megmosott  hozzávalókat  ledaráljuk , összemixeljük egészen finomra krémesre. Használhatunk bot mixert  vagy  késes aprítót is ehhez a művelethez. Hidegen tálaljuk,   sültekhez,   zöldségekhez,  üde frissítő íze  a nyári nagy melegben  biztosan jól fog esni .Legutóbb zöldség nyárs és grillezett hal  kísérője volt ,nem annyira fotogén  mint  amilyen  finom a  menta chutney.









Sokszor hallom  a könnyen, egyszerűen elkészíthető ételek receptje hallatán   kicsit szájhúzós   vélemények is elhangzanak ,  " ez nem is igazi  recept,  mert olyan egyszerű elkészíteni". Valóban nem kell sem sok idő  sem komoly  szakácstudomány  egy menta chutney összeállításához  sem, ám a a  kiegészítők   jelentőségét nem szabad lebecsülni még ha nme is kell   hosszú órákat  tölteni  az elkészítésükkel .
Próbáljátok  ki kíváncsi lennék a véleményetekre, nektek ízlett a menta chutney ?

  







Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

2022. június 30., csütörtök

Hársillat a palackban – szörp, limonádé és gyógyító cseppek”

 Gondoltad volna hogy a hársvirág főzete sokkal több lehet , mint egy meghűlés elleni ital – konyhai alapanyagként is újra felfedezhető.









Nálunk két hatalmas hársfa is taláható a kertben,   az étkezőnk és  a hálószobánk ablakai is  túlzás nélkül mondhatom  a lomkoronában találhatóak a hárs selymes lágy illata  a kora nyár illata számunkra.
 Csoda -e ha azt szeretném  az ize is minnél sokrétűbben jelenhessen meg itt is és a tányérunkon és poharunkban is . 
Kis túlzással csak  karom kell kinyújtani  és kész a hárstea, de sokkal több mint tea hárs,a hársvirágnak 
a konyhában és a gyógykamrában is ott a helye.









 Hársvirág jótékony hatásai sokan ismerjük már :

  • Nyugtató hatású, segíti az elalvást, csökkenti a szorongást ez különösen a mai felgyorsult világban   nagyon  jó kihasználni

  • Enyhe lázcsillapító és gyulladáscsökkentő erre minnél ritkűbban legyen szükség  de  nem kizárt előfordulhat 

  • Köhögéscsillapító tulajdonságú, légúti hurut esetén segít általűban telente   elkerülhetetlen  kivédhetetlen  az ilyen jellegű megbetegedés

  • Vizelethajtó és enyhe izzasztó hatása is ismert  sokaknak hasznos lehet

A gyógynövénygyűjtésnek  is vanank a szabályai  erre ügyeljünk  a hársfa virág begyűjtésekor is : Fontos, hogy csak friss, tiszta helyről gyűjtött virágot használjunk, lehetőleg reggel, száraz időben szedve.


A hársvirág  méz és  teaként nagyon  élvezetes de gondoltál már arra milyen lehet  a : szirup, ecet, limonádé, vagy egy desszert belőle?

Garantáltan finom, virágos illata igazi frissítő az ételben és italban is.

Íme néhány ötlet:

🌿 Hársvirágos szirup (hideg áztatással)

  • 2 liter víz

  • 2 marék friss hársvirág

  • 1 citrom karikázva

  • 20 dkg cukor vagy méz

Hagyd állni 24 órát hűvös helyen, majd szűrd le, forrald össze, töltsd üvegbe.

🍋 Hársvirágos limonádé

  • 1 liter hársvirágszirup + 1,5 liter hideg víz

  • Citromlé, mentalevél, jégkocka ízlés szerint

🍾 Hársvirágos ecet

  • 500 ml almaecet vagy fehérbor-ecet

  • 1 marék hársvirág, 1-2 szelet citrom

  • 1 hét érlelés után leszűrhető – salátákhoz, italokhoz


A hársvirágszirup kiváló alapanyag koktélokhoz

Finom, enyhén mézes-virágos aromája remekül harmonizál citrusokkal, gin-nel, pezsgővel vagy akár uborkával – igazán különleges, természetközeli ízvilágot ad.



Íme néhány ötlet koktélra 



🍸 1. „Hárs Spritz” (frissítő, pezsgős)

Hozzávalók:

  • 40 ml hársvirágszirup

  • 100 ml prosecco vagy pezsgő

  • Szódavíz (ízlés szerint)

  • Jég, citromkarika, friss mentalevél

Elkészítés:
Jéggel teli pohárba öntsd a szirupot, add hozzá a proseccót, majd öntsd fel szódával. Díszítsd mentával és citrommal.


🍹 2. „Nyári erdő” – gin & hárs

Hozzávalók:

  • 40 ml gin

  • 25 ml hársvirágszirup

  • 15 ml citromlé

  • Jég, uborkaszelet, rozmaringág

Elkészítés:
Shakerben összerázod a hozzávalókat, leszűröd, és uborkával, rozmaringgal kínálod. Lágy, friss, különleges.


🧊 3. Alkoholmentes: „Hárs limonádé koktél”

Hozzávalók:

  • 40 ml hársvirágszirup

  • 150 ml szódavíz

  • Friss lime- vagy citromlé

  • Jég, mentalevél, citromkarika

Elkészítés:
Egyszerűen keverd össze, és díszítsd friss zöldekkel. Nyári gyerekzsúrok, kerti partik kedvence.




A hársvirág olyan, mint a nyár első halk fuvallata: megnyugtat, finoman ébreszt és emlékeket hoz. Legyen helye a konyhádban és a kamrádban is – még jobban, ha te magad gyűjtötted. Egy üveg hársvirágszirupban nem csak íz, de egy csipet nyár is ott van.


Jó étvágyat ! 
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/ 
🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/







2022. június 21., kedd

Narancsos szelet hársvirággal

Nálunk  már lassan elnyílik a hárs vége  a bódító utánozhatatlan illatnak .Két hatalmas fa áll az ablakunk alatt ide nyílik a konyhám, az étkező,  ezek a hársak adnak árnyékot a kerti asztalnak  és nem engedik be a nyári rekkenő hőségben  a napsugarakat  a lakás nyugati oldalán. 
Évek óta foglalkoztat mit tehetnék  a temérdek virággal, legalább egy részét  hogyan hasznosíthatnám.
Tudom, lehet szárítani teának, szörpöt készíteni, de azt az édessége miatt mi nem kedveljük, bár az idén  lett egy kis üveg hársszirup és limonádéba is került "hársvíz".
Ami igazán újdonság, süteménybe eddig nem tettem még soha hársvirágot, belátom hiba volt.
Csodás az illata és az íze is nagyon kellemes.




Hozzávalók :
  •  4 tojás
  • 80 g cukor 
  • 75 g liszt
  • 75 g ételkeményítő
  • 2 evőkanál hársfa virág ( én most azt használtam ami a szörpkészítésnél visszamaradt  így elképzelhető ,hogy célszerű felhasználás előtt beáztatni ?)
  • 1/2 teáskanál  sütőpor
  • 75g olvasztott vaj
  • 50 g tört mandula
  • 2,5 dl frissen facsar narancslé
  • 1 citrom leve
  • porcukor tetszés szerint  a tetejére szórásnak ( talán  hársvirágos cukor lenne a legideálisabb)
A tojásokat szétválasztjuk és a piskótánál már megszokott módon a  a cukor 1/3 részével  a sárgáját  habosra keverjük ,  a  2/3 résszel pedig a fehérjét keményhabbá verjük .
A tojássárgához adjuk a hársvirágot  az olvasztott vajat majd rászitáljuk a  sütőporos lisztet
és az ételkeményítőt végül  a tojásfehérje habot is az edénybe tesszük és már nem verjük, hanem fakanál segítségével óvatosan összekeverjük a  tésztát . Ez a technika megegyezik a piskóta készítésnél alkalmazottal  ,bal kezünkkel segíthetünk az edényt ellenkező irányba forgatva mint ahogy keverjük a fakanállal a tésztát. A sütőforma alját sütőpapírral kibéleljük, vékonyan kivajazzuk és rászórjuk a megtört  mandulát majd beleöntjük  a tésztát .Előmelegített gőzmentes  (!) sütőben 50 percig sütjük  180 fokon .A sütést követően célszerű még további 10 percet a kikapcsolt sütőben hagyni  a süteményt. Miután kivettük a sütőből egy tálra kiborítjuk a süteményt  a papírt lehúzzuk róla .Hurkapálcikával megszurkáljuk  ( lehet evőpálcika is ha az  van kéznél )majd a lyukakba töltve meglocsoljuk a süteményt a citromos narancslével ügyelve , hogy  a lé befolyjon a lyukakba  a tészta beszívja magába.
Porcukorral megszórva tálaljuk.
Ötlet, adhatunk hozzá tejszínhabot is ,sőt  hársvirággal dúsított tejszínhabot!



 

 



Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

2022. március 17., csütörtök

Együnk ibolyát(?)!


Korán jött  a tavasz az idén,  már  napok óta virítanak a kertekben  az ibolyák. Csodás lilás -kékek( ibolyaszínűek) és pompás illatúak. A cukrászatban kedvelt alapanyag  az ibolya .
Én is tenném

  • Salátába....?
  • Édességbe..?







Azonban  napokig csak néztem  őket és nem tudtam betelni  a látványukkal.
Nehezen szánom rá magam, hogy begyűjtsem őket. Félek leszakítani  olyan szépek.

ibolya

Jó ötlet  virágokkal díszíteni az ételt ? Milyen íze van az ehető virágoknak ? Honnan ismerjük fel őket, illetve honnan tudjuk  melyik ehető? Számtalan kérdés vár megválaszolásra.
Különösen  ilyenkor tavasszal élénkül fel az érdeklődésem a kertben,  mezőn, erdőben található ehető virágok iránt,  s talán  nem kell különösen magyarázni  miért  szerepel  kiemelt helyen  az ibolya.
       

A cukrászatban többféle formában is találkozhatunk  az ibolyával, készül belőle

  • ibolya likőr
  • ibolya szirup
  • illatos ibolyás  cukor
  • ibolya krém 
  • ibolyás sütemény  
  • ibolya pudding
  • ibolya fagylalt                                                                                                                                       Színüket,  illatukat  adják   ezek az apró  törékeny virágok  az italoknak és cukrász készítményeknek  a  tavaszi hangulatot idézve.     
Szórhatjuk  a palacsintára a virágszirmokat, ízük lágy és enyhén édes :


Egyszerűen jégbezárva   a poharunkba is  tehetjük ezáltal megbolondítva az italunkat .



De nem csak édesen,  sósan is kínálhatjuk az ibolyát, salátába keverve  húsok mellé is adhatjuk, sőt  a rántottát is meghinthetjük ibolya virággal !




Keverhetjük a szárított ibolyaszirmokat  teához, vagy készíthetünk "csak " belőle teát.

Készíthetnénk ibolyalekvárt  ha elegendő ibolyát szedtünk. Nálunk a  kertben  megjelentek a fehér  ibolyák is ,ha óvatosan szedjük  a tövét  érintetlenül hagyjuk a szüretelésnél akkor  jövőre is lesz mit "betakarítani".  
 

 Próbáljátok ki !


  • A görög mitológia szerint   a "tavasz istennője" Persephone lába nyomán keltek életre az apró ibolya virágok .

  • Az ibolya Napóleon második felesége, Mária Lujza pármai hercegnő kedvence  is volt.

  • Sissy is kedvelte a kandirozott ibolyát és  az ibolya fagylaltot is .

Az ibolya virágokat mézben  is lehet tartósítani .

Miért együnk  ibolyát ?

Az ibolya nemcsak ehető növény  de gyógynövény is, főbb hatóanyaga  a szaponin, és  a  flavonoid.
Virága nyálkaoldó, idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő hatású.

Gyógytea, krém, szirup is készíthető belőle, de az már nem  a gasztronómia területe.



Jó étvágyat ! 
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...