Alma szósz , alma kompót ezek a hazai ízeknek, ízlésnek minden szempontból megfelelnek kínáljuk (talán ) húsok mellé is,köretként. Alma lekvár???( kicsit franciás íz világ ??) Ha ezt is kedveljük innen márcsak "egy ugrás" az alma chutney-hoz.
A chutney-t Indiában természetes kiegészítője a terített asztalnak elsősorban az emésztés elősegítése a " feladata" számtalan ízben előfordul.A kézműves piacokon és vásárokon itthon is elérhető, nem számít már ritkaságnak, egyre többen fogyasztjuk.
Íze pikáns, édes és savanyú keveredik a fűszeres csípős ízekkel .
Különlegessé teszi pecsenyénket, most grillezett hal mellé " álmodtam meg" az alma chutney alábbi változatát s az első kóstoló után elégedettten állapíthatom meg, jó ötlet volt.
Holnap lesz a főpróba, mikor a hal is elkészül!
Eredetileg gyömbérrel csinálnám, de most ősszel amikor ott illatozik a konyhámban az " orrom előtt" a birs, ezt választom.
A mazsolát is friss szőlőre cserélem. Így egy szezonális illatos őszi chutney-t kaptunk.
Hozzávalók :
- 500 g alma
- 150 g birsalma
- 50 g szőlő
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 szál újhagyma ( vagy ennek megfelelően darabka póréhagyma,egyéb hagyma)
- 0,5 dl almaecet
- 1/2 citrom leve
- 40 g cukor
- egész kávéskanál mustármag ( mozsárban törve)
- 1/2 kávés kanál Himalaya só
- 2 babérlevél
- 1/2 chili paprika ( nagyon erős! )
A hámozatlan almákat és a birsalmát kis kockákra vágom, meghintem a cukorral és felteszem főni. Hozzáadom az almaecet, a mozsárban megtört sót, mustármagot, és a babérlevelet.
Ha már puhul jöhet bele a zúzott fokhagyma, apróra vágott hagyma, chili paprika és a szőlő szemek.
Állandó kevergetés közben sűrű péppé főzöm .( Elválik a főzőedény falától, aljától.) Ha nem szeretjük darabosan akkor lehet mixerrel is belekeverni.
Előmelegített üvegekbe szedjük, légmentesen lezárjuk ( azonnal a fejére fordítjuk az üvegeket ) és hűtőtáskában hagyom kihűlni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése