2015. március 13., péntek

Túrós rétes karamell krémmel friss eperrel és kaporral



Túrós rétes karamell krémmel



Megkívántuk  a túrós rétest!


  A túró számomra  a frissességet  a tavaszt a könnyed ízeket  jelenti.Ezt  a könnyedséget csak fokozza a citrusos íz és a joghurt  társítsa. A tölteléket tojás nélkül készítem mert én így szeretem. A túró töltelék nem lett  krémes inkább kicsit darabos maradt, de ez  mit sem változtat a lényegen.
Szokatlan párosítás nálunk  a túrós rétes  karamell krémmel történő fogyasztása, ám sikeresnek mondható e kísérlet.




Túrós rétes karamell krémmel

Elkészítése:



Villával áttöröm, joghurttal lazítottam  a   jó minőségű ( mert az elengedhetetlen) túrót, aztán nyírfacukorral elkeverem  és kandírozott narancshéjjal  fűszerezem.Ez a  töltelék mehet  a lehelet- vékony réteslapokra, amit több rétegben  a sütőpapírral  fedett sütőlemezre készítek,lazán feltekerem és néhány vajforgáccsal meghintve  előmelegített  forró sütőben ropogós pirosra sütöm.

Tálaláskor karamell krémet adok mellé .


Túrós rétes karamell krémmel

El tudnám képzelni  húsvéti  édességként is.


Hozzávalók:



  • 3-4 vékonyra nyújtott  réteslap
  • 1-1,5  dl  natúr joghurt
  • 250 g túró
  • 40 g nyírfacukor
  • 5 g kandírozott narancshéj
  • 2-3 g vaj forgács
  • karamell krém  

Rétestészta készítése:


A lisztet tálba szitáljuk,a közepébe fészket készítve beleütjük  a tojást,pici  sót adunk hozzá,a zsírt, ecetet  vizet hozzáadjuk  és elkezdjük összedolgozni az alapanyagokat úgy hogy mindig beleadunk egy keveset a  lisztből  rétestészta keménységű tésztát készítünk.  Ezután   gyúró deszkára tesszük és csapkodással hólyagosra dolgozzuk. majd kigömbölyítjük megkenjük  zsírral a tetejét  és  langyos tállal  letakarva   pihenni hagyjuk 20-30 percig.Közben előkészítjük az asztalt, ami annyit jelent  tiszta abrosszal leterítjük,  az abroszt megszórjuk liszttel.Erre nagyon  emlékszem , a nagymamámnál sokszor láttam amint rétest nyújt  és feledhetetlen számomra amikor az az  asztal körül szaladgál  nyújtja a kéz feje  hátával  a tésztát, majd  a  lelógó felesleget  villámgyors mozdulatokkal   a kézfejére tekeri és leszakítja,  így nem lesz   a  rétes  tészta széle sem vastag.
De kicsit előre szaladtunk.

A rétestészta akkor lesz jó ha ujjunkkal benyomva   annak nyoma benne marad, már nem rugalmas  a tészta. Ekkor  a két öklünkre felvesszük a tésztát és azon forgatva elkezdjük a  tészta nyújtását  az  lisztezett abrosz felett,majd az asztalra helyezve papír vékonyságúra nyújtjuk úgy hogy óvatosan mindig  alányúlva húzzuk az asztal széle felé. 
Emlékszem az asztal sarkaiba akasztotta be nagymama  a kihúzott tésztát .
A fent már említett módon a  tészta széleit leszedjük. Letakarva  a kinyújtott tésztát ismét pihentetjük amíg  a tölteléket elkészítjük. Ha  a rétestészta megszikkadt,  olvasztott zsírral meglocsoljuk  és a töltelékkel megtöltjük  a tésztát felcsavarjuk, a tetejét zsírral megkenve megsütjük.   

A rétestészta   hozzávalói :


  • 1000 g  liszt
  • 10 g só
  • 150 g zsír
  • 1 tojás
  • 0,5 dl ecet

Ugyanaz a túrós rétes, csak más kísérettel – tél végén karamellel, tavasszal friss eperrel:





A túrós rétes friss eperrel nem egyedi – hanem egy ősi, nemzetközi gondolat része:
a sült tészta és a nyers gyümölcs találkozása.Gondoljunk csak  a francia gyümölcstortákra (tarte aux fruits)ahol  a gyümölcs  már nem sül, hanem frissen kerül rá – pontosan ez a logika.
Vagy az olasz crostata / crostatine ahol  a túró helyett krém van, de a friss gyümölcs mint kontraszt ugyanaz.Említhetném   a  Aardbeienslof (holland)-t  is  kifejezetten a „friss eper + sütemény és  a Ostkaka (svéd „túrós sütemény”) is belillik a sorba ahogy  a Strawberry shortcake / Eton mess és galettek is.




           



Ha már kipróbáltuk a karamellás és az epres változatot, érdemes egy apró lépést tenni egy kevésbé megszokott irányba is. A túró természetes savasságához meglepően jól illik egy leheletnyi friss kapor – nem annyi, hogy külön ízként felismerjük, inkább csak annyi, hogy kiemelje a krém és a gyümölcs frissességét.

Friss eperrel tálalva ez a kombináció szinte észrevétlenül lesz élénkebb, „zöldebb” karakterű. Nem tolakodó, nem szokatlan – inkább csak egy finom elmozdulás, ami új fényt ad a jól ismert túrós rétesnek.






Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/



2015. március 10., kedd

Sligovicás "cream caramell" kávé


Kellemes  kedd délutánt!

Kicsit borús az idő, de már érződik a tavasz illata.
Csalóka ilyenkor az idő mondanák   "régi" öregek. Könnyen meg lehet  fázni. Nos  amolyan megelőzésként  karamell krémet "gyártottam"  ma délután .
Leheletnyi mézeskalácsfűszer és pár csepp  sligovica is ízesíti.
Mivel még a délutáni kávém előtt elkészült  a  maradék " újrahasznosításán" nem sokat gondolkoztam.
Kell  a változatosság, így dobjátok fel a  napi kávét  egy kis karamell krémmel, nem fogtok csalódni.

Hozzávalók:


  • egy csésze espresso  cream kávé 

  • egy kávéskanál karamell krém
  • 1 ( löttyintés) sligovica    
  • 1 kávéskanál tejszín



2015. március 4., szerda

Tejszínes sárgarépa


Nagyon egyszerű mégis rendkívül ízletes zöldségköret   most még "tavalyi " sárgarépából készítve, de nemsokára itt  a zsenge  új sárgarépa  is .




Elkészítése  nagyon gyors.

A  sárgarépákat  tisztítsuk meg, mossuk meg és rézsútosan szeleteljük  fel.

Serpenyőben forrósítsuk fel az olajat és dobjuk rá a szeletelt  sárgarépát, keverjük át majd fedő alatt pároljuk néhány percet. Nem kell egészen puhára, nagyon  jó ha  érezzük  a fogunk alatt miközben esszük.
Néha megrázogatjuk,  esetleg át is keverhetjük, hogy minden oldalról egyenletesen átsüljön.
7-8 perc elteltével öntsük fel a tejszínnel, forraljuk át és pihentessük még  5 percet  fedő alatt.Tálalás előtt szórjuk meg  frissen  szedett menta levélkékkel vagy annak hiányában szárított  morzsolt mentalevéllel.
Himalaya sóval  ízesítve kínáljuk  sültek mellé.





hozzávalók:


  • 600 g sárgarépa
  •  1,5 dl tejszín
  • himalaya só
  • néhány levélke menta( friss-,vagy szárított  idénytől függően)
  •  evőkanál olívaolaj   





Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷   https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
 🖼    https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
🖋     https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

2015. február 26., csütörtök

Libamájkrém


Nagy kedvenc volt hajdanán nálunk a libamájkrém, aztán valahogy mint sok minden más kikerült a figyelem központjából.Most, hogy újra felfedeztem   pecsenye libamájból készítem konyak helyett tokaji borral ízesítem baráti-, és családi vacsorák alkalmával   kínálom.







Hozzávalói :

  • 200 g libamáj sütve
  •   65 g vaj
  •   30 g teljeskiőrlésű liszt
  • 0,65 dl tej
  • 0,3 dl konyak  vagy  tokaji bor ( minnél aromásabb, annál izgalmasabb)
  •  frissen őrölt  tengeri só és fehér bors







A lisztből,vajból,tejből sűrű besamel mártást készítünk a   már ismert módon.
Blenderben  a libamájat,a kihűlt besamel mártást a  fűszerekkel ( só,bors, konyak /bor)  sima krémmé keverjük .
Friss házi kenyérrel kínáljuk, lila hagyma,zöldpaprika,  paradicsom karikák  társaságában.



Jó étvágyat !
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed,örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/

2015. február 25., szerda

Valódi kuglóf

 Ez az igazi  kuglóf  amolyan "békebeli"


kuglóf



Klasszikus  reggeli-,  vagy uzsonna sütemény  remekül illik a kávéhoz kapuccino-hoz és kakaóhoz.





kuglóf


Kínálhatunk mellé ízletes  házi gyümölcslekvárokat is .



Tapasztalatom szerint  ha csokoládéval bevonjuk tovább marad "friss" kevésbé szárad meg, ha meg maradna  másnapra és nem fogy el azonnal.( azért ez  családi reggelik esetén  feltételezhető)

Neve a  német eredetű a kapucnit jelentő guglhupt -gugl szóból származtatható.Osztrák földről  Marie-Antoinette  osztrák  származású francia királynénak köszönhetően került a "világba".
Kougloff ,kugelhopf guglhupf valamennyi elnevezés ugyanazt  a süteményt illeti.

Igen kedvelt  napjainkban is    ez a biedermeier korból  származó sütemény.




Hozzávalók :

  • 500 g  liszt
  • 4 g élesztő
  • 80 g cukor
  • 200 g olvasztott vaj
  • 1,5 dl langyos tej
  • 3 tojás
  • csipet só
  • 50 g kandírozott citromhéj
  • 100 g rumos mazsola
  • 20 g rumos áfonya

  •  50 g vágott mandula
  •  100 g csokoládé




kakaós kuglóf


Elkészítése:
Az élesztőt langyos 1/2 dl tejben a  cukorral felfuttatjuk.
A lisztet átszitáljuk  hozzáadjuk a  vágott mandulát,sót a felfuttatott élesztőt,olvasztott vajat és tojást,maradék tejet folyamatosan  adagolva  dagasztani kezdjük. Amikor már felvette  a tészta az összes "folyékony"  elemet ( tojás,tej,vaj) a rumos mazsolát és  áfonyát ( opcionális) lazán belekeverjük és hagyjuk duplájára kelni.
Kivajazott  ( keksz)morzsával megszórt  kuglóf formába tesszük át  a tésztát hagyjuk itt is kelni még  míg  a sütő bemelegszik.
Egy bő órát sütjük  180 fokon,a sütő alsó részén, majd  a formában hagyjuk,megfordítjuk és nedves  konyharuhával letakarjuk,10 perc múlva levehetjük  a sütőformát.




kuglóf

Miután kihűlt,vízgőzön olvasztott csokoládéval "áthúzzuk" mandula szemekkel  díszítjük ha szeretnénk vevonni csokoládéval.


kuglóf



Jó étvágyat ! 

 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !


2015. február 14., szombat

Áfonyás keksz


Valentin napi  ( családi) tea party  vörös áfonyás szíves keksszel..



Egyszerű  teasütemény amiben   szárított áfonyák  bújnak meg. 

 Csokoládé csíkozással, forró ízletes  fűszeres tea mellé .

Lehet elegáns az ünnep és lehet  csak  meghitt, a legegyszerűbb kellékekkel is.
Öltöztessük pirosba az étkező asztalt,  mécsest is gyújthatunk.

 Főzzünk egy finom teát és kínáljunk mellé  aprósüteményt  mint az  áfonyás keksz  szív alakban.


Mellette  tudunk  jókat beszélgetni, filmet nézni,  zenét hallgatni,társasjátékozni  ..fő  hogy együtt vagyunk ..




Hozzávalók :



  • 300 g  liszt
  • 200 g vaj
  •  10 g vaníliás cukor
  • 1 tojás sárgája
  •  10 g citromhéj reszelék
  •  125 g szárított áfonya
  • 50 g darált dió
  • 50 g csokoládé ( magas kakaó tartalommal)

Elkészítése:


A fenti anyagokból először  a lisztet elmorzsoljuk  vajjal, majd hozzáadjuk a tojást, vaníliás cukrot és a citromhéjat valamint az áfonyát és darált diót is.Összegyúrjuk,kigömbölyítjük,kinyújtjuk  1 cm vastagra majd tetszés szerinti formával ( most  természetesen szív alakúra) kiszúrjuk.
Előmelegített  sütőben 180 fokon  15 percig sütjük  sütőpapírral bélelt lemezen.
Rácsra szedve hagyjuk kihűlni majd tetszés szerint  olvasztott csokoládéba mártjuk az alját vagy  a tetejét  megrajzoljuk.




Az áfonya édessége és a ropogós tészta nemcsak a papíron mutat jól: a kekszeket közösen készíteni és szervírozni a párunknak apró, de fontos odafigyelés gesztusai. Együtt a konyhában, együtt a tányérnál – az apró örömök is számítanak.


Ha már az áfonyánál tartunk, próbáljátok ki az áfonyás bon-bont is, ami elegánsabb ajándék lehet az asztalon.”





Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, írd meg a véleményed, csatlakozz a rendszeres olvasókhoz,kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!

2015. február 10., kedd

Mákos-sütőtökös kenyér és mini süti


Délutáni sütemény  teához,kávéhoz:





Aki  szereti  a mákot, biztos vagyok benne ha  kipróbálja ezt a  süteményt, nem fog csalódni .





Puha vajat kikeverjük a tojássárgájával, pici  sóval,1 /3 cukorral és narancs-, vagy  citrom héjjal  ( kandírozott  ) .
A megtisztított sütőtököt   lereszeljük  vagy aprítóban finomra  aprítjuk.
Belekeverjük  a   tojásos vajkrémbe, meglocsoljuk  a  frissen facsart  narancslével. Az étkezési keményítőt elkeverjük a  sütőporral,   hozzáadjuk a   darált mákot, őrölt  mandulát, összekeverjük, majd a   vajas krémhez adjuk, végül a cukor 2/3-val kemény habbá vert tojásfehérjét is óvatosan  hozzákeverjük . Előkészített  formában kanalazzuk a masszát, szilikonos  sütőforma esetén nem szükséges, más esetben ajánlom sütőpapírral bélelni.

180 fokos sütőben egy óra alatt  sül készre.

Célszerű  a formában hagyni kihűlni  és aztán szeletelhető.
Tetejét díszíthetjük egész mandula szemekkel ,vagy meglocsolhatjuk csokoládéval  esetleg mindkettővel egyszerre.








Hozzávalók:



  • 150 g puha vaj
  • 4 tojás
  • 150 g cukor
  • étkezési keményítő
  • sütőpor
  • 1/2 narancs kifacsart leve
  • 250 g sütőtök
  • 100 g mák
  • 50 g kandírozott narancshéj
  • 100 g mandula
  • 50 g csokoládé (díszítéshez)





Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...