Karalábét
mint köretet, eltudom képzelni többféle változatban is. Ma a legegyszerűbb vajas karalábé került az tányérunkra friss új fokhagymá-val tűzdelt sertés karaj mellé, melyet zacskóban sütöttem. El kell ismernem hidegen sokkal szebben szeletelhető, akkor jobban látszik a zöld majd fehérbe átváltó fokhagyma karika a húsban. Az egész húst mindkét oldalról hosszában ellentétes irányban tűzdeltem meg a fokhagyma szálakkal így szeleteléskor szinte minden szeletbe kellene jutnia zöld ( szár) és fehér fokhagyma karikának is. Ez elégnek is bizonyult a fűszerezéshez, kívülről sóztam és langyos sütőben hosszasan sütöttem.
Az egészen zsenge karalábékat, tisztítás darabolás után kevés vajon a finomra vágott karalábé levelekkel együtt megpárolom fogkeményre és vágott petrezselyem zölddel megszórom.
hozzávalók:
- 4 db friss zsenge karalábé
- 1 csokor fokhagyma
- 800-1000 g sertés karaj egyben
- 2-5 zsálya levél & virág
- 50 g vaj
- csomó petrezselyem zöldje
- ízlés szerint só
Az örökzöld, a klasszikus zöldborsó leves idei friss zöldborsóból !!!
Zöldborsó leves és eper, ez volt a menü nálunk éveken át késő tavasszal és nem untuk meg, aztán én mint városi kislány falura kerültem és a szokásos 3 havi nyaralás megint borsóval kezdődött, mert ott szerencsére később érett és mehettem a kertbe, szedhettem friss zöldborsót, amit aztán Nagyapával pucoltunk a dió fa alatt az árnyékban és még aznap a tányérba került mint borsóleves csipetkével. Azért előfordult néha malőr is, "-kislányom ez nem elég a leveshez-" korholt időnként Nagymama ,...naná hisz megdézsmáltam még szedés közben a kertben csak úgy nyersen, kifejtés közben pedig " vétek " lett volna nem kóstolgatni, így aztán még az is előfordult nem mehettem a borsó közelébe mikor már kevés volt a kertben, míg nem lett leves belőle....
Igen ez is tipikus gyermekkori nosztalgia mint azt korábban megjegyezte egy kedves olvasóm ...na de akkor még nem volt divat a gyereket TV elé ültetve vagy a számítógép elé téve " kivonni a forgalomból " . Tessék csak megkérdezni tőle mit látott a múlt héten vagy múlt hónapban, netalán tavaly, milyen filmet műsort nézett nap mint nap, tuti azt mondja nem emlékszem .....Nos, én még annyi év távlatából is emlékszem a tál alakjára amibe a borsót fejtettük, a leves ízére amit majdnem ugyanúgy készített Nagymama mint Évi néni az unokatestvéreim édesanyja és Anyu aki tőlük tanulta. Ez a leves csak zöldség leves, itt húsnak, húslének helye nincs, van benne zöldhagyma szárastul, fokhagyma és zöldpetrezselyem amiből csokrot kötünk a fokhagyma szárával, hogy ne ússzon szét a levesben. Kerül még bele sárgarépa legjobb ha zsenge, vékony egészben és gyökér is, na persze borsó és a szép egészséges lehúzott héja. Hagyományos rántással készül szép piros színt kapva a hozzáadott pirospaprikától és levesbetétnek apró csipetke jár bele, amit néha petrezselymes galuskával váltottunk ki .
Hozzávalók:
- 800 g zöldborsó amit kifejtünk,valamint a szép egészséges héja is amíg egészen zsenge
- 1 csomag új sárgarépa
- 1 csomag egészen vékony petrezselyem gyökér szárastul levelestül
- 1 szál új hagyma
- 1 szál új fokhagyma szárastul
- só
- 1 kocka cukor ( igen nálam sokszor még az édességben sincs cukor, de borsólevesben van !)
- rántáshoz: evőkanál olaj, 1 kanálnyi liszt, kávés kanálnyi pirospaprika,vágott petrezselyemzöld
- a galuskához :
- 1 tojás
- liszt ( amennyit felvesz, hogy laza legyen)
- vágott petrezselyem zöld
- 1 kávés kanál puha vaj
- só
ez már a nem ehető rész |
ez megy a levesbe |
Ezek után az elkészítése már magától adódik, a borsót kifejtjük, a héját lehúzzuk. Ezt úgy csináljuk, hogy a kezünkbe
vesszük a kifejtett borsó héját úgy hogy az a fele van kívül ami egyébként is, kb. 1 cm magasságban felénk megtörjük majd hirtelen mozdulattal lerántjuk a belső hártyát, a megmaradt zöld részt alapos mosás után tesszük a levesbe.
A gondosan előkészített zöldségeket hideg vízben feltesszük főni, sózzuk beletesszük a cukrot. Amikor már a kellemes friss borsó illata érezhető konyhában, készíthetjük a rántást. Ehhez felhevítjük a zsiradékot, beleszórjuk lisztet ( attól függően milyen sűrű étel kívánunk elérni a liszt mennyiségét növeljük vagy csökkentjük) zsemle színűre pirítjuk, a tűzről levéve elkeverjük benne a pirospaprikát és hideg vízzel felengedjük, csomó mentesre keverjük és a forrásban levő leveshez adjuk, elkeverjük, újból felforraljuk. A kikevert galuskát kiskanál segítségével szabálytalan alakúra szaggatjuk a forrásban levő levesbe.
Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, írd meg a véleményed, csatlakozz a rendszeres olvasókhoz,kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!
Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, írd meg a véleményed, csatlakozz a rendszeres olvasókhoz,kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése