2022. július 23., szombat

„Vesződjünk vele?” – Fűszernövények otthon: igényesség vagy különcködés?


A kertben, balkonládában vagy akár az ablakpárkányon is nevelhetünk fűszernövényeket. De miért is éri meg vesződni velük, amikor a boltban ott sorakoznak az előrecsomagolt, szárított változatok?






 Mert a friss zöldfűszer él.
Egy levél bazsalikom vagy kakukkfű frissen lecsippentve nemcsak ízében, hanem illatában, textúrájában is teljesen más élményt ad. Az illóolajok még elevenek, nem párologtak el hőkezelés vagy szárítás során. Ami a szárított változatban már csak emlék, az itt jelen van, harsány, eleven, „ízben és lélekben is zöld”.

 Nemcsak fűszer, hanem dísz is.
A kis konyhakert vagy egy balkonládányi petrezselyem, menta vagy rozmaring nemcsak praktikus, hanem szép is. Illatos, zöld, természetközeli – egyfajta mindennapi luxus, ami nem pénz kérdése, hanem figyelemé.
A gondozásuk, öntözésük apró rítus: lelassít, jelenlétté alakít.

 Igényesség vagy különcködés?

Lehet, hogy valaki csak „különcnek” tartja azt, aki saját mentát morzsol a limonádéjába, vagy levág egy csokor friss majoránnát a főzés végén. De aki egyszer megérzi a különbséget, nem kérdez többé.
Ez nem flanc – ez minőség. A jó ízlés és gondoskodás csendes gesztusa.
És igen, van benne egy kis dac is: „Megterem nekem. Itt. Most.”

 Kéznél van.
Nem kell boltba menni, ha elfogyott. És nincs pazarlás: annyit szedünk, amennyi épp kell. Nincs fél csokor fonnyadt petrezselyem a hűtő aljában.

Kertelés nélkül: a friss fűszernövény többet tud.
Erősebb a hatóanyagtartalma (pl. emésztést segítő illóolajok), könnyebben emészthető, jobban érvényesül a növényi étrendben is. Egy jó minőségű étel nemcsak az alapanyagain múlik, hanem az utolsó simításokon is – és ebben verhetetlen egy frissen morzsolt zöldfűszer.


Történelmi pillantás a fűszerkertre – királyi udvaroktól az ablakpárkányig

A fűszernövények termesztése nem újkeletű hóbort, hanem több száz éves hagyomány. Már a középkorban is tudták, hogy ezek a növények nem csupán ízesítenek, hanem gyógyítanak, tisztítanak, sőt, szakrális szerepük is volt.

A kolostorkertek évszázadokon át őrizték az orvosi és kulináris tudást. A bencés és ciszterci rendek kertjeiben például külön parcellák voltak a „konyhai” és „gyógyító” füveknek: kakukkfű, izsóp, tárkony, borsikafű és társaik illata lengte be a kőfalakat.

A reneszánsz udvarokban – így Mátyás király korában is – a fűszerkertek már reprezentatív szerepet is kaptak. A budai királyi palota kertjeiben például valószínűleg nemcsak rózsák, hanem rozmaring, zsálya, levendula és majoránna is helyet kaptak – az Itáliából érkező udvari szakácsok és orvosok receptjeihez ezek elengedhetetlenek voltak.

A budai várhegy lejtőin egykor szőlő, gyümölcsös és gyógyfüves kertek váltakoztak – a természet, a gasztronómia és a gyógyítás kéz a kézben járt

Fűszerkert ma – élő kapcsolat az étellel

Ma is léteznek fűszerkertek a Budai Várnegyedben vagy Visegrádon, ahol a múlt és a jelen gyönyörűen összefonódik.
Különösen szimpatikus, amikor egy étterem vagy szálloda – például a visegrádi Silvanus – saját fűszerkertet tart fenn. Láttam, ahogy a séf csak kilép a kertbe, levág pár ág rozmaringot vagy zsályát, és már kerül is a napi menübe.
Ez nemcsak frissességet ad az ételnek – hanem hitelességet is. Helyben, természetesen, gondoskodással.

Ugyanezt láttam Görögországban is, ahol a vendéglátás szinte elképzelhetetlen a friss zöldfűszerek nélkül. És elgondolkodtatott: miért is ne lehetne nekünk is otthon ilyen kertünk?

Aki vidéken él, gyakran csak kimegy a konyhakertbe, leszakítja, ami kell – ahogy nagyanyáink tették. De ez a lehetőség már egy városi ablakpárkányon vagy erkélyládában is elérhető. Nem kell hozzá több négyzetméter, csak egy kis figyelem.


A friss fűszer: jelenlét az ételben.


Innen már csak egy lépés a városi kert

Ha az ablakpárkányon, balkonon vagy kis kertben nevelt fűszernövények ennyi örömet és élményt adnak, képzeljük el, mit nyújthat egy közösségi kert.
Ahol nemcsak rozmaring és petrezselyem nő, hanem közösség, figyelem, tudás és oda-vissza adás is.

A Lőrinci Kertelő pont ilyen hely. Egy városi oázis, ahol újra felfedezzük, milyen az, amikor a paradicsomnak illata van, a földnek pedig szerepe az életünkben.
És ahol az a bizonyos „levágok pár ág rozmaringot” nemcsak álom – hanem mindennapi lehetőség.

 Ha kíváncsi vagy, milyen egy városi közösségi kert belülről, olvasd el ezt a bejegyzést is:Lőrinci Kertelő

 Kisvárosi fűszerkalauz – amit akár te is nevelhetsz!









Nem kell nagy kert, elég egy napfényes ablak vagy egy dézsa a balkonon. Íme néhány kedvelt és könnyen tartható fűszernövény, amit kezdőként is érdemes kipróbálni:

Bazsalikom



ocimum basilicum,           hívják még német borsnak és királyfűnek is. Szintén a Labiate azaz ajakos virágúak családjából. Ázsia , Amerika  és Afrika melegebb vidékein honos, sokfelé- nálunk  is nem csupán a kertekben  hanem nagyobb területeken termesztett, kellemes illatú egyéves fűszernövény. Levelei nyelesek  4-5 cm hosszúak,széles vagy keskenyebb tojásdad, hegyes csúcsos ,gyéren fogacskás szélű, kanalasan behajtott.Fűszerként  a leveleket és  virágot  is használjuk.   
Leginkább   mediterrán jellegű ételekhez, paradicsom  fűszereként , fokhagymával, salátákhoz, tésztákhoz,és a híres  pesto  alapanyagaként  ismert.
Frissen és szárított formában  egyaránt  felhasználjuk.
A gyógyászatban  köhögés csillapításra,  idegnyugtatóként, étvágyjavításra , sőt tejszaporításra is alkalmazzák  teáját.

 Napos helyet és bőséges öntözést kíván.
 Paradicsomos ételek, pesto, friss saláták elengedhetetlen íze.

Rozmaring

 Imádja a napsütést, kevés vízzel is beéri.
 Sült húsok, burgonya, mediterrán fogások klasszikus fűszere.

 Petrezselyem

 Félárnyékban is jól érzi magát, érdemes rendszeresen szedni, így dúsul.
 Levesek, főzelékek, frissítő nyári saláták zöld aranya.





 Menta

 Vízigényes, gyorsan terjed – érdemes külön cserépbe ültetni.
 Limonádé, tea, desszertek és tabbouleh-hez is kiváló.





 Kakukkfű



 Kevés vízzel beéri, jól tűri a meleget.
 Grillezett ételekhez, ragukhoz, citrommal párosítva is mennyei.









 Snidling (metélőhagyma)



 Szereti a fényt, de elvan félárnyékban is.
 Tojásos ételekhez, szendvicskrémekhez, salátákhoz kiváló választás.






 Zsálya,  


Salvia officinalis , kerti fűszernövény, a Labiate azaz ajakosvirágúak családjába tartozik.      Dél Európa karsztos vidékein vadon tömegesen terem. Levelei lándzsa,vagy hosszúkás tojásdad  alakúak, tompa csúcsúak, aprón csipkésszélű  molyhos szőrökkel sűrűn borítottak szürkészöld , vagy fehér színűek. A gyógyászatban fertőtlenítésre használják.Illóolajat a muskotályzsályából állítanak elő.A konyhában  használt termesztett zsálya  igen átható illatú, kesernyésen aromás és kámfor tartalmú.Húsokhoz  töltelékekhez is remekül illik.

Meleg, napos helyen érzi jól magát, a szárazságot is tűri.
 Erőteljes, kissé fanyar íze jól illik zsírosabb húsokhoz (pl. sertés, kacsa), de vajjal pirítva tésztára is mennyei.







Oregano

 Napos, meleg fekvést igényel, jól tűri a szárazságot.
 A pizzaszósz, paradicsomos ételek, görög saláták nélkülözhetetlen fűszere – erős, karakteres íz.


Ha kis helyed van, kombinálhatod őket egy „fűszerládában”, de ügyelj a növények eltérő víz- és fényigényeire. A rozmaring, oregánó, zsálya jól kijönnek együtt – míg a bazsalikom és menta külön cserépbe kívánkozik.






Jó étvágyat! 
Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnál egy receptet, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat! Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:
 📷 Instagram – rozmaringesibolya
 🖼 Pinterest – rozIbolya 
🖋 Facebook – Rozmaring & Ibolya

2022. július 16., szombat

Menta chutney

Ezen a hétvégén is grilleztünk,  pisztrángot  és zöldségeket,  egy igazán  hamar ,elkészíthető  kiegészítő dobta fel az étkezést,   a menta chutney. 

Nálunk még  gyerek is  szereti a mentát, így jó okom van feltételezni, hogy mindenki így van evvel, még ha tudom, hogy ez  lehet másként is.
Menta  a csokiban, süteményben, az italunkban, limonádéban, salátában   ez teljesen  természetes jelenség,   a terasz   ládáiban is szépen  zöldell, sőt az idén már  kert egy részébe is kiköltöztettem  ( majdani  fűszerkert ). Így egész nyáron  friss  mentánk lesz, bár  a nagy hőség idején azért nem olyan  vonzó szép zöldek a  levelei.



menta


A menta  leveleit használjuk  fel  zöldfűszerként, de mivel gyógynövényként is számon tartják a mentát ( fodor menta, borsmenta) a levelekből   teát is készíthetünk  ami  szélhajtónak, étvágyjavítónak, görcsoldónak, nyugtatónak, és frissítőnek is kiváló. Likőrt is készítenek a mentából  ahogy korábban bemutattam már én is a  házi mentalikőrömet. 
Nekem még a  hús ( török kofte)  receptben is   nagyon  " bejött".

S ha már keleti vizekre eveztünk,    jön a  grill szezon  a mindenféle sült  mellé  ( húsok és zöldségek  egyaránt) remek   " mellékszereplő" lehet  a  menta chutney.
A menta  chutney nagyon friss üde ízű  és harsány zöld a  friss menta leveleknek köszönhetően.






 

Indiai szakács könyvemben leltem  e receptre  szívesen megosztom   hátha  további követőkre  lel.


Hozzávalók:


  • kis csokor  mentalevél   (5-6 ágacska)
  • 1/2 citrom kifacsart leve
  • 1 cm  gyömbér darab 
  • 3 fokhagyma gerezd összezúzva
  • 2 kicsi   erőspaprika  
  • 1 csokor petrezselyem zöld  vagy ha van koriander zöldje
  • pici só 




A megmosott  hozzávalókat  ledaráljuk , összemixeljük egészen finomra krémesre. Használhatunk bot mixert  vagy  késes aprítót is ehhez a művelethez. Hidegen tálaljuk,   sültekhez,   zöldségekhez,  üde frissítő íze  a nyári nagy melegben  biztosan jól fog esni .Legutóbb zöldség nyárs és grillezett hal  kísérője volt ,nem annyira fotogén  mint  amilyen  finom a  menta chutney.









Sokszor hallom  a könnyen, egyszerűen elkészíthető ételek receptje hallatán   kicsit szájhúzós   vélemények is elhangzanak ,  " ez nem is igazi  recept,  mert olyan egyszerű elkészíteni". Valóban nem kell sem sok idő  sem komoly  szakácstudomány  egy menta chutney összeállításához  sem, ám a a  kiegészítők   jelentőségét nem szabad lebecsülni még ha nme is kell   hosszú órákat  tölteni  az elkészítésükkel .
Próbáljátok  ki kíváncsi lennék a véleményetekre, nektek ízlett a menta chutney ?

  







Jó étvágyat !
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook, Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...