Palacsintázzunk!
( ....Mert a gasztroblogger játék 57. forduló témája a palacsinta ...részletek itt)
Palacsintázni,,,hm, igen szeretünk mi is otthon, ebéd után.( Fejtett bableves, palacsinta klasszikus retro menü.)
Az étteremben ( Gundel palacsintát rendelni) vagy a Balatonon, a strandon a lángosos- palacsintás bódénál kakaós-,fahéjas-,lekváros -,túrós-,palacsinták közül válogatni mint régen ...
Itthon számtalan változatát próbáltunk már a palacsintának idény gyümölcsökkel és fagylalttal is .
Sőt, nem ritka ha már úgyis palacsintát sütünk van sós palacsinta is ( amikor hús vagy zöldségek kerülnek a palacsintába sajjtal, tejföllel gazdagítva) ami a hétköznapi ebéd főfogása s aztán a desszert mi más lenne mint palacsinta. Ilyenkor bizony palacsintát eszünk palacsintával.
Szeretjük levesbetétként is főleg a sütőtök krémleveshez .
Van igazi "kiskuktám" is, aki szívesen segít és néhány "Tanítványom" is akik nálam, velem tanultak meg palacsintát sütni az idők folyamán ... s mostanra már igazi mesterei .( remekebbnél remekebb palacsinta tortákat is sütnek).
Nem is értem, ezt eddig, hogy hagyhattam ki ?
Bozdavirágot keverni a palacsinta tésztába milyen egyszerű és milyen más lesz tőle a palacsinta!
Egyszerű és nagyszerű így lehetne röviden összefoglalni.
Most van a bodza szezon.
Virágzik, illatozik ( de még hogy ?!) s terem sokfelé, egyáltalán nem nehéz beszerezni ha már úgyis a szabadban járunk.
Szóval nem maradhattam én sem ki bodza "projektből".
Limonádé ?? igen ezt készítettem volna, de előbb a szörpöt, aztán ha már ott van a bodza virágja került egy- két maréknyi az eper dzsembe is belőle, a maradék meg a palacsinta tésztába.
Hát ez az amit korábban nem fedeztünk fel, fantasztikus íz.
A palacsinta egész évben ott van a kedvencek közt, de a változatosság és a szezonalitás jegyében most Bodzás palacsinta készül .( amíg van bodza.)
Természetesen most is mint mindig, a nagymama régi palacsinta sütőjében sülnek a palacsinták ez ad különleges ízt neki.Nem csak nosztalgia, de ettől lesz olyan igazi a palacsinta. A palacsinta égetett tészta. Kicsit ugyan erős az illata sütés közben, a teflon bevonatú palacsinta sütőkben ez talán kevésbé érezhető, de megéri.
- 300 g teljes kiőrlésű liszt
- 1 tojás
- 2 dl szénsavas ásványvíz víz
- 2 dl tej
- csipet só
Lágy, nem túl sűrű palacsinta tésztát keverjünk.! A lisztbe mélyedés vájunk ebbe ütjük a tojást kicsit sózzuk, habverővel kezdjük simára keverni ,s közben vékony sugárban adjuk hozzá a tejet és szénsavas ásványvizet ( szódavizet) felváltva.
Végül a száraktól, zöld részektől gondosan megtisztított bodza virágokat keverjük a tésztába.
Leheletnyi olajat a palacsinta sütőben, felforrósítunk, (a felesleget mindig gondosan kiöntjük ) egy kis merőkanálnyi bodzás palacsinta tésztát ügyes csukló mozdulattal szétterítünk a palacsinta sütőn, néhány pillanat múlva ( mikor megmozdul a tészta rázogatásra ) már lehet is megfordítani s ha másik oldal is megsült, bodzás eper dzsemmel máris forrón kínáljuk.
(Minden palacsinta előtt a sütőt vékonyan beolajozzuk és a tésztát átkeverjük mert a liszt leülepedhet a keverő edény aljára és ott akkor túl sűrű lesz, míg a felszínen túl híg a tésztánk.)
Meggyőződésem, hogy a palacsinta akkor a legjobb ha frissen kerül fogyasztásra, ahogy sütjük azonnal tálaljuk is !
Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, írd meg a véleményed, csatlakozz a rendszeres olvasókhoz,kövesd a Rozmaring & ibolya Facebook oldalát is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése