A nyár a friss zöldségek, gyümölcsök, kerti grillezések és piknikek időszaka – ám a melegben nemcsak mi érezzük jól magunkat, hanem a baktériumok is. A magasabb hőmérséklet ideális terepet biztosít a kórokozók gyors szaporodásához, így ilyenkor még nagyobb figyelmet kell fordítanunk az ételek biztonságos elkészítésére, tárolására és fogyasztására. Összegyűjtöttem néhány hasznos tanácsot, amit érdemes szem előtt tartani, hogy a nyári fogások élvezetét ne árnyékolják be kellemetlen panaszok.
2024. június 24., hétfő
Forró napokon is biztonságban – nyári étkezés higiénikusan
Címkék:
élemiszer higiéne,
gyümölcsös,
nyár,
t,
zöldséges
2024. június 3., hétfő
Fűszervajas töltött csiga
Az éticsiga igen egészséges ínyencség, mégis kuriózumnak számít hazánkban, bezzeg Franciaországban nem, itthon viszont ritkán fogyasztják vagyis nem gyakori manapság a csigaétel a tányérunkon, de nem volt ez mindig így.
Az Ínyesmester szakácskönyve 1970-ben kiadott bővített és átdolgozptt kiadása 4 féle receptet is közöl :
.
- Szardella mártással
- Töltött
- Saláta
- Leves
Mi végül nem innen vettük a receptet, de nagyon hasonló a töltött csigához a receptünk . A klasszikus fűszervajas verziót kóstoltuk meg.
Az éticsigát a szegény ember szedi a gazdag embernek, mi magunknak szedtük. Azt olvastam az éticsiga szokásairól igen jól érzi magát a Dunántúlon így aztán ott jártunkban elhatároztuk csigát fogunk készíteni, saját gyűjtésűt. Ez persze korán sem olyan egyszerű mint ahogy hangzik. Először is tisztában kell lenni a csigagyűjtés szabályaival, mert igen. szabályozva van mikor szabad és mikor tilos a csigák gyűjtése.
Április 1.-től június 15.-ig tart a csigagyűjtés időszaka, június közepétől már a törvény védi a csiga élettét amikor szaporodni kezd, tojást rak már tilos gyűjteni ! Sőt 3 cm alatt sem szabad lennie, illetve a szedhető mennyiségnek is van korlátja de ez bennünket nem érint nem kívánunk kereskedelmi mennyiséget szedni, nem eladásra gyűjtjük a csigát, nekünk egy tucat is elegendő.
Izgalmas kaland kerekedett a mi csigavadászatunkból .
Szintén utána olvasva tudtuk meg hol a legcélravezetőbb keresgélni, a csiga esőzések után bukkanhat fel , leginkább árterületen, erdőszélen járhatunk sikerrel.
Zalai csigákat sikerült begyűjtenünk, előírás szerint éheztettük őket.
Persze nem minden ment olyan egyszerűen, egy esős nap begyűjtöttük a kívánt mennyiséget aztán karanténba helyeztük őket. Ám akadt egy kis bonyodalom pár nap múlva megszöktek, kirágták a karton dobozt. A férjem meg is jegyezte lám mit aggódtunk a csigák fellelése nem is olyan nehéz vannak mindenütt vagy talán látogatóba jöttek a mieinkhez? Aztán kiderült a mieink egyrésze eltűnt ,vagyis nem idegen csigák sétáltak a teraszon hanem mi névvel ellátott példányaink.
Most már gondosabb felügyelet mellett az újból befogott példányokkal keztük az egész procedúrát előről.
Az tartják a legfinomabb csiga illatos füveken él, sőt a burgundi szőlőleveket eszi. nos mi nem voltunk ilyen elkényeztetett helyzetben beértük a patak parti csigáinkkal.
A csigákat napokig éheztettük így kiürült az emésztőrendszerük
A következő fázis amikor a csigákat ecet és só,keverékébe tettük 2 órára, hogy elveszítse nyákosságát ( fehér hab keletkezik )
Az ecetes sófürdő után alaposan lemossuk a csigákat, lobogó forró vízben 5-6 percig előfőzzük a csigákat majd újból leöblítjük őket. Ezt követően a csigákat kivesszük a házukból a házakat félre tesszük majd ide töltjük vissza kész csigákat.
A csigahús előkészítése a következőkép történik, késsel levágjuk az emésztő traktust egyenként mégegyszer alaposan megmossuk a csigákat a színtiszta csigahúst összegyűjtve kezdőhet a főzés.
3-4 órán keresztül a fűszeres főzőlében .
Ennek a hozzávalói :
- 1 üveg bor
- 2 l víz
- hagyma
- kakukkfű
- sárgarépa
- szárzeller
- petrezselyem
- szegfűbors
- babérlevél
- fokhagyma
A főzés befejeztével a főzőlében hagyjuk kihűlni, majd lecsöpögtetjük a csigahúsát.
Amíg a csiga fő a csigaházakat szódabikarbonás vízben kifőzzük, sőt, mi ki is sütöttük mielőtt betöltöttük volna a fűszervajas csigahúst. Ha kész acsiga és háza is visszatöltjük vagyis fűszervajat helyezünk a csigaházba majd afőtt csigát végül netapasztjuk lezárjuk ismét
fűszervajjal.A fűszervajhoz a zöldfűszer növényeket apróra vágjuk és a szobahőmérsékletű vajjal elkeverjük.
A felhasznált fűszer növények friss új fokhagyma szárastul, friss kakukkfű és zöldpetretzselyem .
Hát ilyen egyszerű csigát főzni !
Igazán különleges francia ínyencség az escargot a la Bourguignonne !
1.
Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról !
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/
🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/
🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/
Címkék:
csiga,
francia,
fűszer vaj,
zöld fűszer
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)