2025. július 21., hétfő

Levendulás cukor


A levendulás cukor az a fajta alapanyag, ami kicsit nyárillatú, kicsit provanszi, kicsit tihanyi, és közben nagyon is személyes. Egy kanálnyi belőle elég, hogy egy egyszerű süteményvagy ital különlegessé váljon.











Hogyan vált a levendula a provence-i kultúra és gasztronómia részévé –?


Levendula – Provence illatos szimbóluma a tányéron is

A levendula nemcsak Provence legismertebb látványossága, hanem a régió identitásának és ízvilágának egyik meghatározó eleme. Már az ókori rómaiak is használták fürdővízbe, illatszerekhez és gyógyításra – innen terjedt el Európában. A középkorban főként illatosítóként és gyógynövényként tartották számon, de a provanszi paraszti kultúrában idővel a levendula a konyhába is beszivárgott: előbb gyógyteák, majd mézek, lekvárok, és végül édességek ízesítője lett.

A provence-i dombokon évszázadok óta termesztik, és a virágzás idején (június végétől júliusig) egész falvak élnek a betakarításból. Az aromája annyira szorosan kötődik a tájhoz, hogy a levendula ma már a „provence-i íz” szimbóluma lett, nemcsak az illatszerek, hanem a gasztronómia területén is.

A modern konyhában a levendulát elsősorban desszertekhez használják: kekszekhez, fagylaltokhoz, süteményekhez, gyümölcsös pitékhez. A mézben vagy cukorban áztatott levendula pedig különleges ízt ad a nyári édességeknek. A bátrabb szakácsok azonban sós ételekben, grillezett húsok mellett is kipróbálják – de mindig finoman, mértékkel.

A levendula így nemcsak a mezők és kertek illata, hanem a provence-i életérzés ehető esszenciája is.




A levendula ma már a magyar vidéki nyarak egyik ikonikus illata és látványa is , de nem őshonos növény nálunk. Hazai pályafutása az 1920-as években kezdődött, amikor Benedek István gyógyszerész, a Pannonhalmi Bencés Főapátság gyógynövénykertjének szakembere, Tihanyban telepítette az első levendulást. A növény francia eredetű szaporítóanyagból származott, és meglepően jól alkalmazkodott a Balaton-felvidék napos, száraz, köves talajához – sőt, illóolaj-tartalma még a francia példányokat is túlszárnyalta.

Az 1930-as évekre Tihanyban már ipari szintű levendulatermesztés folyt, elsősorban éljából, de idővel a levendula a helyi identitás és kultúra részévé vált. Ma újra virágkorát éli: levendulafesztiválok, kézműves termékek, gasztronómiai különlegességek – sütemények, szörpök, lekvárok – kísérik nyáron a virágzást.

A magyar levendula – különösen a tihanyi – ma már nemcsak illatszerekben, hanem konyhákban is hódít. Egy szelet levendulás barackgalette vagy egy gombóc levendulafagylalt nemcsak finom, de egyúttal történeti utazás is a balatoni tájban gyökerező hagyományokba.







A kertben vagy az oly népszerú levendulásokban szüretelt levendulával illatosíthatjuk  a porcukrot vag y kristálycukrot is  könnyen  gyorsan kész, az eredmány egy fantasztikusan  aromás illatotos  cukor amit  tetszés szerint használhatunk majd .
A vaníliás cukor ott van minden háztartásban és szinte  valamennyi sütemény receptben  szerepel.

Természetesen azt sem kell( ene)  készen vásolni azt is elkészíthetjük otthon saját magunk csak néhány vaníliarudat kell elhelyezni a cukros dobozban ( ahogy nagyanyáink is csinálták talán sokan emlékeznek még rá, ilyen egyszerű ez.
Miért csak vaniliás cukor kerülhet a süteménybe, miért ne válthatbá fel az ibolyás cukor  orgonáscukor  levendulás cukor?  csak rajtunk múlik .
Csináljunk illatos   ( virágos)  cukrokat !

A levendulás cukor egy egyszerű, de különleges ízesítő, amit a gasztronómiában szinte mindenbe bele lehet csempészni, ahol egy kis virágos, nyári aromát szeretnénk – legyen az sütemény, tea, limonádé vagy akár gyümölcssaláta.

Levendulás cukor – egy kis nyár az üvegben

Igazán egyszerű, mégis különleges módja, hogy a levendula illatát és ízét megőrizzük a konyhánkban, készítsünk belőle levendulás cukrot!A kertben vagy az oly népszerú levendulásokban szüretelt levendulával illatosíthatjuk  a porcukrot vagy kristálycukrot is  könnyen  gyorsan kész, az eredmány egy fantasztikusan  aromás illatotos  cukor amit  tetszés szerint használhatunk majd .

 Ez a házi ízesítő nemcsak szép, hanem sokoldalúan használható – legyen szó süteményekről, italokról vagy akár gasztroajándékról.


 Hozzávalók:

  • 1 csésze (kb. 200 g) kristálycukor vagy nádcukor

  • 1–2 teáskanál szárított, ehető levendulavirág (kezeletlen!)

 Elkészítése:

  1. A cukrot és a szárított levendulát keverjük  össze egy tiszta üvegben vagy befőttesüvegben.

  2. Zárjuk le, és hagyjuk állni legalább 1 hétig (de akár 2–3 hétig is érlelhetjük sőt ), hogy az ízek jól összeérjenek.

  3. Aki tisztán  szeretné, átszitálhatja használat előtt, hogy csak az illatos cukor maradjon – vagy hagyjuk  benne a virágokat a rusztikus hatásért.



 Mire használható a levendulás cukor?

Italokhoz:



  • limonádéba, jeges teába, koktélokba 

  • meleg teák ízesítésére (különösen hibiszkusz, zöld vagy gyümölcstea mellé)






Süteményekhez:

  • linzer, omlós keksz, tésztájába

  • muffinok, madeleine-ek, piskóták ízesítésére

  • gyümölcsös piték, galette-ek tetejére szórva

  • házi fagylaltokhoz vagy pohárkrémekhez

Gyümölcsökhöz:

  • friss eper, barack, szilva, körte tetejére hintve – 

  • gyümölcssalátákhoz egy kis narancshéjjal keverve


Ajándéknak:

  • egy kis üvegbe töltve, címkézve, szalaggal díszítve kiváló gasztroajándék – például levendulás recept mellé csomagolva


Rozmaringesibolya logo

Jó étvágyat!


Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnád ezt az illatos cukrot, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat!
Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:







2025. július 14., hétfő

„Nyár íze tésztába csomagolva – avagy a áfonyás galette egyszerűen”




Van valami ellenállhatatlan a galette-ben: a ropogós, vajas tészta, a hanyagul hajtogatott szél, és a színes, lédús gyümölcstöltelék, ami szinte kicsordul a közepéből. Ez a rusztikus francia sütemény tökéletes választás a nyári hónapokra, amikor a piac roskadozik az érett baracktól, málnától, áfonyától vagy szilvától.


A galette lelke épp az egyszerűségében rejlik – nincs szükség formára, precíz illesztésekre vagy órákig tartó munkára. Egy tál friss gyümölcs, egy gyorsan összeállított vajas tészta, és már mehet is a sütőbe.
Az eredmény? Egy friss, üde ízű desszert, ami langyosan  akár egy gombóc fagylalttal vagy hidegen, kávé mellé  de ön magában is is megállja a helyét.




Galette – a francia vidéki konyha rusztikus gyöngyszeme

A galette szó hallatán sokaknak egy szabálytalan formájú, ropogós szélű, aranybarnára sült, gyümölcsökkel gazdagon megrakott pite jut eszébe .

 A „galette” szó a francia galet (kavics) szóból ered, utalva a sütemény lapos, kerek formájára. 

Már a középkorban is ismerték ezt az egyszerű, formába nem szorított tésztaféleséget, amelyet főként a vidéki háziasszonyok készítettek abból, ami éppen akadt a kamrában vagy a kertben.

Pont ezért olyan szimpatikus  nekem is,  nem véletlen  a  több helyen is visszaköszön e blogban,  ami van itthon, ami van konyhában, kertben, abból dolgozunk, sütünk -főzünk   és itt kapcsolódunk a   szezonalitáshoz is  ami szintén fő irányvonal  a Rozmaringes&ibolya blogban .   A helyi  alapanyagokat említve  máris  egy  olyan   globális témát érintünk amiről lehet  írni,  beszélni  és érdemes lenne bővebben  is kifejteni  a jövőnk,   jelenünk  a érdekében. A  környezetvédelem,  ökölógia és fenntarthatóságra  kiterjesztve  ez egy nagyon fontos téma és lám  e recept kapcsán is a múltat emlegetjük,   ha nem  észnélkül modenizálunk mindent talán el sem rontottuk volna?

 


Az édes, omlós tésztás gyümölcsös galette, amelynek nyári változata a legnépszerűbb. Ez utóbbi Franciaország szerte elterjedt, de a rusztikus, kézzel hajtogatott forma különösen a vidéki otthonok konyhájában vált klasszikussá.A galette igazi regionális báját az adja, hogy mindenhol egy kicsit más: Provence-ban gyakran levendulás cukorral,sárgabarackkal  vagy fügével készítik, míg a közép-franciaországi Limousin környékén alma vagy körte kerül bele. A Loire-völgyben bogyós gyümölcsök, a dél-nyugati részeken barack és nektarin dominál.                                                         

A modern nyári galette legnagyobb vonzereje épp az, hogy szinte bármilyen gyümölccsel működik: csináltam már tutti frutti  galetttet, őszibarackos  galettet  és szilvás galettet is  mint dél-francia régiókban szokás vagy áfonyásat,   





A galette tehát egyszerre múltidéző és modern – visszanyúl a paraszti konyha egyszerűségéhez, miközben teret enged a kreatív, szezonális konyhának. Nem kell hozzá semmi más, csak egy kevés liszt, vaj, cukor – és egy  nagy marék friss gyümölcs a piacról vagy a kertből.






 Vékony  ropogós tésztába ezúttal  áfonyát töltöttem  , kicsitrusztikus  a kinézete  mint minden   galettnél itt sem kell    "tökételes"  külsőre törekedni pont ez adj ameg  a báját.
  .

Hozzávalók 

A tésztához:

  • 200 g finomliszt

  •  20 g(  1 evőkanál )cukor

  • csipet só

  • 100 g hideg vaj, kockázva

  • 1 tojás

  • fél  bio citrom reszelt héja

A töltelékhez :

  • 400 g áfonya
  •  40 g cukor

A lisztet, cukrot és sót összekeverjük, majd belemorzsoljuk a hideg vajat ráreszeljük  a friss citrom héjat és gyors mozdulatokkal összeállítjuk  a  tésztát. simára dolgozzuk, kigömbölyítjük és  fóliába csomagolva   kis időre  a hűtőbe tesszük .Közben megmossuk lecsepegtetjük   az áfonyát,  30 g cukorral  250 g áfonyát felfőzünk  míg szinte dszemmé nem áll össze . Hagyjuk kicsit   hűlni .
A tésztát kinyúltjuk,  kör alakúra  kb  3-4 mm vastagra  célszerű rögtön sütőpapíron dolgozni, így csak át kell emelni  majd  a sütőlemezre,  nem fog  közbn elszakadni . A sütőt melegítsük elő 180 fokra!
A tészta közepére halmozzuk  az áfonya dzsemet  majd  szórjuk meg  a maradék áfonyával és hajtsuk fel  a tészta széleit úgy hogy a két ujjunkkal kicsit összecsípve mintázzuk  a tésztát.


 

Jó étvágyat ! 
 Ha tetszett a bejegyzés, recept, készítsd el te is, ha van kedved írd meg a véleményed, örülnék neki! Csatlakozhatsz a rendszeres olvasókhoz, vagy követheted a Rozmaring & ibolya Facebook,Instagram vagy pinterest oldalát is, hogy ne maradj le a blog újdonságokról ! 
📷 https://www.instagram.com/rozmaringesibolya/ 
🖼 https://hu.pinterest.com/rozIbolya/ 
🖋 https://www.facebook.com/rozmaringesibolya/

2025. július 7., hétfő

A balkáni „sir” sajt – Friss, sós és sokoldalú finomság a hegyekből



Tudtad, hogy a Balkán egyik legkedveltebb fehér sajtját egyszerűen csak „sir”-nek (ejtsd: szir) hívják? Ez a különleges sajt a szerb, montenegrói és környező konyhák egyik alapélelmiszere, friss, enyhén sós, morzsálható állagával, lágy, krémes ízével pedig rengetegféleképp használható fel – akár édesen, akár sósan.

Mi is az a „sir”?

A „sir” tulajdonképpen friss fehér sajt, amelyet hagyományosan tehén-, juh- vagy kecsketejből készítenek. A frissen fejt tejet először savanyítják, majd sajtkendőn átszűrik, a visszamaradt sajttömböket sós savóban érlelik néhány napig.Állaga morzsálható, de krémes, íze pedig enyhén sós, tiszta, tejes jegyekkel. A leggyakrabban nagy edényekben, sós vízben tárolják, darabokra törve vagy préselve. A friss sajt lehet zsírosabb vagy soványabb is, a tej eredetétől függően.





szerb fehér sajt
























Hegyi sajt, a „planinarka” birodalmából

A szerb hegyvidéken, például Zlatar környékén, még ma is sok család tart tehenet, juhot vagy kecskét. A mindennapi élet része az állattartás: reggel kihajtják a legelőre, este pedig megfejik őket.

A tej feldolgozása hagyományosan a ház asszonyának, a „planinarka”-nak a dolga. Ő vezeti a kamrát, ahova általában csak ő léphet be – ez a tejtermékek szentélye. Itt készül a sir, a kajmak és más finomságok is. Ha többet készítenek, mint amennyit a család elfogyaszt, eladásra kínálják.

Sajtkaland a hegyekben

Egy utazás alkalmával mi is megkerestünk egy ilyen hegyi gazdaságot. Az idő itt egészen másképp telik: a „majd egy óra múlva” nem feltétlenül pontos, hiszen az állatokkal való hazatérés a nap állásához igazodik. Míg vártunk, sétáltunk a környéken, felfedeztük a borókabogyó szedésének fortélyait, sőt, fakérgekre festettünk – igazi kaland volt!

Végül egy szomszéd gazdánál sikerült sajtot venni – kedves fogadtatásban részesültünk, házi pálinkával és mesélgetéssel fűszerezve.



Ma már házhoz jön a sir

Mivel nem lehet minden alkalommal több száz kilométert utazni a hegyekbe, szerencsére rokoni kapcsolatok révén rendszeresen kapunk sir sajtot: házhoz hozzák, 5 kilós vödrökben, sós lében. Bár speciális sajtpultok és boltok is kínálnak hasonló termékeket, számomra ez a „házi verzió” az igazi kincs – friss, eredeti és valódi hegyi sajt.


Hogyan használjuk a sir sajtot?

A sir sajt felhasználása szinte végtelen – íme néhány ötlet, hogyan fogyaszd:





sajtos füge saláta










  • Mezze tálban: paradicsommal, zöldpaprikával, sült paprikával, újhagymával – a klasszikus szerb előétel.

  • klasszikus szerb előétel








hidegtál


  • Olívaolajjal locsolva vagy zöldfűszeres pácban, friss házi kenyérrel, borral vagy rakijával.



  • Burek vagy gibanica töltelékeként: rétestésztában, gyakran tojással vagy mángolddal keverve.Az úgy nevezett pite-t meglepő módon Anyósom  desszertként adta asztalra



szerb sós rétes


  • Kencékhez: zöldfűszeres krémként vagy körözött alapjaként.

sajtkrém





Végezetül álljon itt  egy összehasonlitó  gondolatsor  a balkáni   fehérsajtokról :

Fehér sajtok a Balkánon és a Mediterráneumban – Hasonlóságok és különbségek


 Fehér sajtok földrajzi rokonságban – sir, feta, szirene

A Balkánon és a Mediterráneumban minden ország őrzi a maga fehér sajtját, de ezek nem egymás másolatai – inkább közeli, de karakteres rokonok. Egy közös bennük biztosan van: mindennapi alapélelmiszerként tisztelik őket.



Szerb sirsveži beli sir

  • Tehén- vagy juhtejből készül

  • Nem érlelt, friss, enyhén sós, morzsálható

  • Íze lágy, természetes, nem túl karakteres

Görög feta

  • Juh- és kecsketej keverékéből készül

  • Érlelt, legalább 2 hónapig, gyakran sólében

  • Erőteljesebb, sósabb, savasabb íz

  • Textúrája morzsálható, de zsírosabb, tömörebb

  • A klasszikus görög saláta 

    Bolgár szirene (sirene, сирене)

    • Legtöbbször tehén- vagy juhtejből készül, sóban érlelik

    • Kissé krémesebb, sósabb, de nem annyira karakteres, mint a feta

    • Gyakran főtt vagy sült ételekben, tésztákban, salátákban


Három ország, három hagyomány – mégis ugyanazt a finom egyszerűséget keresik: a friss tej, só és idő harmóniáját.


Jó étvágyat!

Rozmaringesibolya logo

Ha tetszett a bejegyzés és kipróbálnád ezt a frissítő nyári salátát, készítsd el te is! Írd meg a véleményed, vagy oszd meg a saját változatodat!
Kövess a közösségi oldalakon is, hogy ne maradj le a blog újdonságairól:


Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...